Nauka

Wzór na reformę

Po artykułach na temat stanu nauki w Polsce i projektu jej reform (raport „Płacz nad trumną, teksty w POLITYCE 14, 16, 18) do redakcji napłynęły listy przedstawicieli środowiska naukowego.


Fot. Leszek Zych

Dyskusje na reformą nauki i problemami szkolnictwa wyższego rozpoczeliśmy raportem "Płacz nad trumną". 23 kwietnia odbyła się w redakcji "Polityki" debata na temat reformy z udziałem minister Barbary Kudryckiej i zaproszonych gości. Po naszych artykułach do redakcji napisali przedstawiciele polskiej nauki, dzieląc się własnymi uwagami o stanie polskiej nauki i potrzebnych reformach.Poniżej linki do naszych publikacji o reformie polskiej nauki:

  • Płacz nad trumną: Wybitne jednostki, zły system, zdemoralizowane środowisko – oto w skrócie stan polskiej nauki. A reformy to zbyt poważna sprawa, by je zostawić samym uczonym. Zbyt wielu z nich blokuje zmiany, bo może na nich stracić.
  • Nauka i nauczka: Miała być rewolucja. I będzie. Ale kontrolowana. Ci, którzy uważali, że polska nauka i wyższa edukacja wymagają naprawy – będą zadowoleni. Radykałowie raczej się rozczarują.
  • Akcja habilitacja: Tego jeszcze w Polsce nie było. Nauka trafiła na pierwsze strony gazet, a zapowiedź likwidacji habilitacji wywołuje dziś niemal podobne emocje jak niedawno lustracja. Wszystko za sprawą rządowego projektu reform, na który każdy patrzy po swojemu. (Relacja z redakcyjnej debaty)
  • Reforma nauki: krótka relacja Edwina Bendyka ze spotkania z minister Barbarą Kudrycką i pełen zapis spotkania w wersji audio.
  • Relacja video ze spotkania: zapis wypowiedzi minister Barbary Kudryckiej

          

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną