Nauka

Wzór na reformę

Po artykułach na temat stanu nauki w Polsce i projektu jej reform (raport „Płacz nad trumną, teksty w POLITYCE 14, 16, 18) do redakcji napłynęły listy przedstawicieli środowiska naukowego.


Fot. Leszek Zych

Dyskusje na reformą nauki i problemami szkolnictwa wyższego rozpoczeliśmy raportem "Płacz nad trumną". 23 kwietnia odbyła się w redakcji "Polityki" debata na temat reformy z udziałem minister Barbary Kudryckiej i zaproszonych gości. Po naszych artykułach do redakcji napisali przedstawiciele polskiej nauki, dzieląc się własnymi uwagami o stanie polskiej nauki i potrzebnych reformach.Poniżej linki do naszych publikacji o reformie polskiej nauki:

  • Płacz nad trumną: Wybitne jednostki, zły system, zdemoralizowane środowisko – oto w skrócie stan polskiej nauki. A reformy to zbyt poważna sprawa, by je zostawić samym uczonym. Zbyt wielu z nich blokuje zmiany, bo może na nich stracić.
  • Nauka i nauczka: Miała być rewolucja. I będzie. Ale kontrolowana. Ci, którzy uważali, że polska nauka i wyższa edukacja wymagają naprawy – będą zadowoleni. Radykałowie raczej się rozczarują.
  • Akcja habilitacja: Tego jeszcze w Polsce nie było. Nauka trafiła na pierwsze strony gazet, a zapowiedź likwidacji habilitacji wywołuje dziś niemal podobne emocje jak niedawno lustracja. Wszystko za sprawą rządowego projektu reform, na który każdy patrzy po swojemu. (Relacja z redakcyjnej debaty)
  • Reforma nauki: krótka relacja Edwina Bendyka ze spotkania z minister Barbarą Kudrycką i pełen zapis spotkania w wersji audio.
  • Relacja video ze spotkania: zapis wypowiedzi minister Barbary Kudryckiej

          

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną