Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wzór na reformę

Po artykułach na temat stanu nauki w Polsce i projektu jej reform (raport „Płacz nad trumną, teksty w POLITYCE 14, 16, 18) do redakcji napłynęły listy przedstawicieli środowiska naukowego.


Fot. Leszek Zych

Dyskusje na reformą nauki i problemami szkolnictwa wyższego rozpoczeliśmy raportem "Płacz nad trumną". 23 kwietnia odbyła się w redakcji "Polityki" debata na temat reformy z udziałem minister Barbary Kudryckiej i zaproszonych gości. Po naszych artykułach do redakcji napisali przedstawiciele polskiej nauki, dzieląc się własnymi uwagami o stanie polskiej nauki i potrzebnych reformach.Poniżej linki do naszych publikacji o reformie polskiej nauki:

  • Płacz nad trumną: Wybitne jednostki, zły system, zdemoralizowane środowisko – oto w skrócie stan polskiej nauki. A reformy to zbyt poważna sprawa, by je zostawić samym uczonym. Zbyt wielu z nich blokuje zmiany, bo może na nich stracić.
  • Nauka i nauczka: Miała być rewolucja. I będzie. Ale kontrolowana. Ci, którzy uważali, że polska nauka i wyższa edukacja wymagają naprawy – będą zadowoleni. Radykałowie raczej się rozczarują.
  • Akcja habilitacja: Tego jeszcze w Polsce nie było. Nauka trafiła na pierwsze strony gazet, a zapowiedź likwidacji habilitacji wywołuje dziś niemal podobne emocje jak niedawno lustracja. Wszystko za sprawą rządowego projektu reform, na który każdy patrzy po swojemu. (Relacja z redakcyjnej debaty)
  • Reforma nauki: krótka relacja Edwina Bendyka ze spotkania z minister Barbarą Kudrycką i pełen zapis spotkania w wersji audio.
  • Relacja video ze spotkania: zapis wypowiedzi minister Barbary Kudryckiej

          

Reklama

Czytaj także

Kultura

„Rodzina Monet”. Nowy hit literatury młodzieżowej. Nieco lepszy niż Pizgacz

„Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak, czyli fantazja o życiu w ładnym domu z ładnymi chłopcami, to nowy hit literatury młodzieżowej rodem z Wattpada.

Justyna Sobolewska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną