Fot. Leszek Zych
Dyskusje na reformą nauki i problemami szkolnictwa wyższego rozpoczeliśmy raportem "Płacz nad trumną". 23 kwietnia odbyła się w redakcji "Polityki" debata na temat reformy z udziałem minister Barbary Kudryckiej i zaproszonych gości. Po naszych artykułach do redakcji napisali przedstawiciele polskiej nauki, dzieląc się własnymi uwagami o stanie polskiej nauki i potrzebnych reformach.
- Prof. Witold Gutkowski, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk
- Prof. Janusz T. Hryniewicz, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych
- Prof.dr hab. Stanisław Sudoł, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Dr Jerzy Pysiak, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego
- Prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Poniżej linki do naszych publikacji o reformie polskiej nauki:
- Płacz nad trumną: Wybitne jednostki, zły system, zdemoralizowane środowisko – oto w skrócie stan polskiej nauki. A reformy to zbyt poważna sprawa, by je zostawić samym uczonym. Zbyt wielu z nich blokuje zmiany, bo może na nich stracić.
- Nauka i nauczka: Miała być rewolucja. I będzie. Ale kontrolowana. Ci, którzy uważali, że polska nauka i wyższa edukacja wymagają naprawy – będą zadowoleni. Radykałowie raczej się rozczarują.
- Akcja habilitacja: Tego jeszcze w Polsce nie było. Nauka trafiła na pierwsze strony gazet, a zapowiedź likwidacji habilitacji wywołuje dziś niemal podobne emocje jak niedawno lustracja. Wszystko za sprawą rządowego projektu reform, na który każdy patrzy po swojemu. (Relacja z redakcyjnej debaty)
- Reforma nauki: krótka relacja Edwina Bendyka ze spotkania z minister Barbarą Kudrycką i pełen zapis spotkania w wersji audio.
- Relacja video ze spotkania: zapis wypowiedzi minister Barbary Kudryckiej