Nie pierwszy raz
Twierdzenie, że jeśli Kongres nie podniesie limitu długu, to po raz pierwszy skarb USA nie będzie w stanie zrealizować swych zobowiązań, nie jest do końca zgodne z prawdą.

W historii USA miały miejsce trzy takie przypadki. Pierwszy, w 1790 r., gdy rząd federalny przejął długi stanów zaciągnięte w czasie wojny rewolucyjnej i odłożył o dekadę spłatę odsetek od nich.

W 1933 r., gdy F.D. Roosevelt doszedł do władzy, obligacje rządu zawierały klauzulę uprawniającą ich posiadaczy do żądania płatności w złocie. FDR chciał dokonać deprecjacji dolara względem złota o ponad 50 proc. Kongres, z inicjatywy rządu, przyjął rezolucję unieważniającą klauzulę zamiany obligacji na złoto i posiadacze obligacji pozostali z papierami o obniżonej wartości. Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 5 do 4 podtrzymał prawo Kongresu do zmiany warunków obligacji, choć uznał to za co najmniej niesmaczne.

Wreszcie, w 1971 r., prezydent Richard Nixon złamał jednostronną decyzją prawo wymiany dolarów na złoto po ustalonym wcześniej kursie, co też stanowiło odstąpienie od przyjętych zobowiązań.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną