LISTA 500: Bilionerzy

Bilionerzy
Mamy bilion! Po raz pierwszy w historii Listy 500 przychody największych polskich firm przekroczyły granicę biliona złotych. To świadectwo niezłej kondycji gospodarki, ale także procesów konsolidacyjnych, które sprawiają, że duże firmy stają się coraz większe.
Marek Sobczak/Polityka

***

Pełną wersję tegorocznej Listy 500 największych polskich firm z sektora przemysłu, usług i handlu zamieszczamy na naszej stronie internetowej:www.lista500.polityka.pl

***

W 2010 r. firmy z naszej listy były o włos od rekordu – zanotowały 984 mld zł przychodów. W ubiegłym roku było już 1110 mld zł. To robi wrażenie, zważywszy, że cały PKB Polski w 2011 r. wyniósł 1522 mld zł. Wzrost przychodów (rok do roku) był nieco niższy niż w 2010 r., ale i tak wyższy od tempa, w jakim rosła cała polska gospodarka w 2011 r. (4,3 proc.). Szybciej rosły też zyski firm z naszej listy. W sumie udało nam się doliczyć 62,8 mld zł zysku brutto. Nie wszystkie firmy chciały się chwalić danymi na temat zysków albo strat.

Na szczęście rośnie liczba spółek giełdowych, które mają obowiązek podawania szczegółowych informacji na temat swojej sytuacji ekonomicznej. Na naszej liście jest ich już 123, o nich wiemy najwięcej. Bo Lista 500 nie jest oazą szczęśliwości. Można tu znaleźć firmy z sukcesami, ale także z mniejszymi lub większymi problemami. Przykładem Dolnośląskie Surowce Skalne (pozycja 342), sąd ogłosił upadłość spółki kilka dni temu. DSS zyskały sławę, wchodząc do konsorcjum z chińską firmą COVEC budującą fragment autostrady A2 Warszawa–Łódź, a po rejteradzie Chińczyków próbując kontynuować realizację kontraktu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną