Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym ma pierwszeństwo

Pancernik przypomina o pasach i fotelikach bezpieczeństwa dla dzieci Pancernik przypomina o pasach i fotelikach bezpieczeństwa dla dzieci Materiały promocyjne
Co zrobić, by poruszanie się po polskich drogach było bezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu? Miasta stawiają na poprawę stanu infrastruktury drogowej oraz ułatwienia dla pieszych. Prowadzona jest m.in. kampania dotycząca bezpieczeństwa podróżujących dzieci. Wszystko przy intensywnym wsparciu unijnych pieniędzy.
Jeden z czterech nowych wozów  śląskiej PSPMateriały promocyjne Jeden z czterech nowych wozów śląskiej PSP
Nowe rondo w Tarnowiemateriały prasowe Nowe rondo w Tarnowie
materiały prasowe

Bezpieczne południe. I nowoczesne

Pod koniec października 2009 roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach podpisała umowę na dofinansowanie projektu „Bezpieczne Południe – rozbudowa systemu ratownictwa drogowego na ciągach komunikacyjnych Polski południowej”. Wartość dofinansowania z UE wyniosła prawie 20 mln zł, natomiast całe przedsięwzięcie kosztowało ponad 24 mln zł. Projekt polegał na doposażeniu jednostek PSP w 20 specjalistycznych samochodów oraz sprzęt do ratownictwa drogowego i usuwania skutków wypadków drogowych.

Do województwa śląskiego, a dokładnie do Komendy Wojewódzkiej PSP, trafiły cztery nowe wozy. Podczas ich przekazania komendant wojewódzki PSP Marek Rączka mówił, że otrzymane pojazdy to jeszcze nie wszystko, czego potrzebuje jednostka. – W województwie śląskim będziemy starać się o kolejne środki – powiedział Rączka. Dodał, że w regionie powstanie autostrada A1 oraz droga ekspresowa S69, w związku z czym jego komenda będzie chciała wyposażyć jednostki wzdłuż tych tras w sprzęt ciężkiego ratownictwa drogowego.

Płynnie w Tarnowie

Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Tarnów mógł zrealizować drogowy projekt, który pozwolił na bezkolizyjne przejęcie ruchu z autostrady A4. Inwestycja została przeprowadzona w północno-wschodniej części miasta i polegała na przebudowie skrzyżowania alei Jana Pawła II i ulicy Błonie w ciągu drogi krajowej nr 73.

Zostało zbudowane rondo o średnicy 55 metrów, dwupasmowa jezdnia o łącznej szerokości 9 metrów oraz odwodnienie. Ponadto przy rondzie powstały ciągi piesze i rowerowe oraz oświetlenie, a rondo zyskało odpowiednie oznakowanie (m.in. znaki drogowe poziome i pionowe, a także oznakowanie azyli dla pieszych). Znacznie poprawiło to bezpieczeństwo uczestników ruchu. Koszt całego zadania wyniósł prawie 4,5 mln zł. Dofinansowanie ze środków POIiŚ sięgnęło prawie 3,5 mln zł. – Nie bylibyśmy w stanie udźwignąć inwestycji bez wsparcia z zewnątrz – mówił po otwarciu ronda Krzysztof Madej, dyrektor Centrum Rozwoju Miasta. Budowa ronda była elementem większego projektu obejmującego wykonanie połączenia miasta z autostradą A4.

Szczecin dba o bezpieczeństwo pieszych

W Szczecinie z projektu współfinansowanego z unijnych funduszy korzystają piesi. W ciągu ulicy Gdańskiej, na miejskim odcinku drogi krajowej nr 10, nakładem ponad 12 mln zł wybudowano dwie kładki dla pieszych. Dofinansowanie projektu z POIiŚ wyniosło w tym przypadku prawie 9 mln zł. Kładki posiadają przeciwpoślizgową nawierzchnię, a piesi i rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie dzięki zamontowanym balustradom o wysokości 1,2 metra. Przy obiektach powstało siedem wind, które gwarantują pełną dostępność kładek dla osób niepełnosprawnych. Obie kładki służą mieszkańcom Szczecina od czerwca tego roku.

– Po kilku miesiącach eksploatacji kładek widać, że się sprawdziły. Środki unijne przekazane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostały spożytkowane na ważną i potrzebną dla Szczecina inwestycję. Poprawiło się nie tylko bezpieczeństwo, ale także płynność ruchu – mówi Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta Szczecina. – Miasto od lat z powodzeniem wydaje środki z Unii Europejskiej na poprawę infrastruktury drogowej– dodaje.

Pancernik w podróży

Od 2011 roku Instytut Transportu Samochodowego realizuje przy wsparciu środków unijnych kampanię „Klub Pancernika Klika w Fotelikach”. Projekt jest ogólnopolską kampanią społeczną promującą stosowanie pasów i fotelików bezpieczeństwa dla dzieci podczas podróżowania samochodem. – Podczas miesięcy wakacyjnych konwencjonalnym działaniom promocyjnym towarzyszyła ogólnopolska akcja patroli policyjnych kontrolujących prawidłowe przewożenie dzieci w fotelikach . W nagrodę za poprawnie zainstalowany fotelik oraz prawidłowo przypięte w nim dziecko można było otrzymać maskotkę pancernika – wyjaśnia Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

Kampania jest prowadzona we współpracy ze szkołami, przedszkolami, policją i władzami lokalnymi. Zmienia świadomość rodziców, wyrabia bezpieczne nawyki u maluchów. Cała akcja kosztowała 5 mln zł. Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dołożyła do projektu ponad 4 mln zł. – Tegoroczna edycja kampanii społecznej „Klub Pancernika Klika w Fotelikach” jest piątą z kolei, ale drugą, na którą udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi Maria Dąbrowska-Lorenc. Dodaje, że badania zlecone przez ITS po kampanii w 2011 roku pokazują, że jest ona pozytywnie postrzegana i akceptowana oraz dobrze realizuje swoje cele informacyjne i perswazyjne.

Jarosław Pasek,
dyrektor Departamentu Funduszy UE w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Podwyższenie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego musi być priorytetem zarządców dróg. Lepszy standard i komfort podróżowania powinien przyczynić się do zmniejszenia poziomu zagrożenia na drogach, z którym mamy na co dzień do czynienia. W poprawie tej sytuacji dużą rolę odgrywają środki unijne, dzięki którym możemy zmniejszyć skalę występujących zagrożeń oraz obniżyć liczbę zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Na realizację powyższych celów na lata 2007-2013 Polska otrzymała z Unii Europejskiej 100 mln euro, co umożliwiło wprowadzenie w życie wielu ważnych i potrzebnych projektów. Pieniądze te zostały zainwestowane w poprawę i rozwój infrastruktury techniczno-informatycznej, infrastruktury drogowej, zakup specjalistycznego sprzętu oraz kampanie medialne mające wykształcić prawidłowe postawy wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama