Rynek

Roaming znów staniał. A za rok opłat nie będzie wcale

Flickr CC by 2.0
Telefonowanie podczas wyjazdów w ramach Unii będzie jeszcze tańsze, a za rok dodatkowe opłaty w ogóle znikną. Tylko co na to Brytyjczycy?

Odebrać? Czy nie odebrać? Może to coś ważnego? A może to telemarketing albo znajomy chce sobie tylko pogadać? Takie właśnie dylematy pojawiły się, gdy zaczęliśmy z komórkami wyjeżdżać za granicę. Wiadomo było, że telefonowanie w roamingu jest bardzo drogie, ale co gorsza, sporo trzeba też było zapłacić za odbieranie rozmów – nawet 2 złote za minutę w Europie. Do dzisiaj roaming jest bardzo drogi. Z jednym wyjątkiem.

Od 2007 r. ceny spadają systematycznie w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w krajach Unii, a także w Norwegii i na Islandii. Wieloletnia batalia Komisji i Parlamentu Europejskiego sprawiła, że krok po kroku dochodzimy do historycznego momentu. Nastąpi on w lipcu przyszłego roku, gdy opłaty w unijnym roamingu zostaną zrównane z tymi krajowymi.

W sobotę jeszcze do tego nie dojdzie, ale – już po raz ostatni – ceny spadną jeszcze raz. Minuta rozmowy będzie kosztować już tylko niewiele powyżej 50 groszy, a za odebranie zapłacimy zupełnie symboliczne pieniądze, bo 5 groszy za minutę. Stanieje również, co bardzo ważne w czasach mobilnego internetu, transmisja danych, a jeden megabajt ma kosztować maksymalnie 25 groszy.

W ten sposób powstały dwa światy – bardzo taniego unijnego roamingu i bardzo drogiego roamingu wszędzie poza Unią, Norwegią i Islandią. Nawet w Szwajcarii unijne limity roamingu nie obowiązują, więc tam wciąż obowiązują ceny rzędu 5 złotych za minutę rozmowy. Podobnie drogo jest na Ukrainie, a stawki poza Europą bywają wciąż horrendalne. Kłopot w tym, że niedługo przykra niespodzianka może czekać wszystkich wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii.

Jeśli obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydują 23 czerwca o opuszczeniu Unii, wspólnotowe przepisy przestaną tam z czasem obowiązywać. Sami Brytyjczycy zapłacą dużo więcej za roaming podczas pobytu w Hiszpanii czy Francji, za to obywatele krajów unijnych nie będą mogli zapewne skorzystać z roamingu bez żadnych dopłat w Londynie czy Liverpoolu. Być może taki argument przekona niektórych, wciąż zastanawiających się, jak zagłosować w zbliżającym się referendum.

Likwidacja od przyszłego roku jakichkolwiek dopłat w unijnym roamingu spowoduje bardzo ciekawą sytuację. Teoretycznie możliwe będzie kupno karty SIM operatora w jednym kraju i używanie jej w innym na co dzień. Oczywiście taka sytuacja byłaby dla telekomów prawdziwym koszmarem, bo musiałyby konkurować ze sobą w obrębie całej Unii. Niestety, prawdopodobnie nie możemy liczyć na taki raj dla klientów, bo operatorzy wymogli na Komisji Europejskiej ograniczenia.

Będą oni mogli naliczać dodatkowe opłaty, gdy zorientują się, że z roamingu klient korzysta stale, a nie tylko okazjonalnie. A szkoda, bo skoro mamy jednolity rynek z wolnym przepływem usług i towarów, także branża telekomunikacyjna powinna być jego elementem. Może kiedyś Unia zdecyduje się na likwidację jakichkolwiek ograniczeń, aby każdy z nas mógł wybrać najlepszego dla siebie operatora na naprawdę wspólnym rynku.

Nie traćmy nadziei, bo przecież nikt jeszcze dziesięć lat temu nie przypuszczał, że korzystanie z komórek za granicą będzie mogło być kiedyś tak tanie i bezstresowe. I zamiast jak zawsze narzekać na Brukselę, trzeba uczciwie przyznać: to się akurat unijnym politykom i urzędnikom naprawdę udało.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną