Wywiad z Przewodniczącym Rady Nadzorczej
Kenneth Maynard, Przewodniczący Rady Nadzorczej GetBack S.A., opowiada m.in. o swojej drodze zawodowej i wyzwaniach, jakie stoją przed branżą finansową.
Kenneth Maynard
Tomasz Pikuła

Kenneth Maynard

Konrad Kąkolewski
Tomasz Pikuła

Konrad Kąkolewski

Proszę powiedzieć kilka słów o Pańskiej drodze zawodowej. Pracował Pan w przeszłości dla wielu uznanych firm, w tym dla Cabot Financial, która w ciągu kilku lat stała się liderem branży zarządzania wierzytelnościami w Wielkiej Brytanii.
To był bardzo interesujący okres w moim życiu. Rozpoczynaliśmy działalność w momencie, kiedy rynek wierzytelności praktycznie nie istniał – a przynajmniej nie w formie, jaką dziś znamy. Mimo początkowych trudności, udało nam się przekonać do współpracy dwa duże banki w Wielkiej Brytanii. Później wszyscy zaczęli dostrzegać zalety tego modelu biznesowego. Za ogromny sukces uważam wyznaczenie przez Cabot pewnych standardów, przede wszystkim w kontaktach z klientami. Obecnie istnieje wiele regulacji dotyczących tego zagadnienia, ale ja od samego początku przywiązywałem do tego dużą wagę.

Jakie wyzwania stoją obecnie przed polską branżą zarządzania wierzytelnościami?
Myślę, że takim wyzwaniem będą nowe regulacje, chociażby przyjęte w 2016 roku przez unijne instytucje ogólne rozporządzenie o ochronie danych, które będzie stosowane od maja 2018 roku. Zmiany najbardziej odczują mniejsze firmy zarządzające wierzytelnościami. Poniosą one duże koszty związane z dostosowaniem działalności do nowych przepisów, w tym do zatrudnienia inspektora danych osobowych. Jednak dla większych firm, takich jak GetBack, moim zdaniem zmiany nie powinny mieć istotnego wpływu na ich dotychczasową działalność.

Czy konsolidacja rynku jest niezbędna? Jakie są Pańskie przewidywania co do przyszłości niewielkich spółek w tym sektorze?
Jak już wspomniałem, jeżeli liczba regulacji będzie nadal rosnąć, a sądzę, że jest to nieuchronne, mniejszym firmom będzie coraz trudniej utrzymać rentowność. Myślę, że fuzje i przejęcia będą nieuniknione. Według mnie w pewnym momencie dojdzie do konsolidacji, ponieważ małe firmy będą napotykać coraz większe utrudnienia z otoczeniem regulacyjnym.

Jak ocenia Pan pozycję GetBack na polskim rynku?
GetBack to młoda, prężna firma, w moim przekonaniu zdolna do wprowadzania innowacji i szybkiego dostosowywania się do wymogów rynkowych. To właśnie przekonało mnie, by do niej dołączyć. Spodobało mi się, że kierownictwo GetBack na czele z Konradem Kąkolewskim rozważało wszystkie opcje rozwoju – z jednej strony sprawnie i konsekwentnie wdrożyło kilka sprawdzonych praktyk funkcjonujących na rynku, a równocześnie intensywnie szukało i realizowało nowe sposoby rozwoju działalności.

GetBack uzyskał w marcu rating kredytowy od uznanej agencji Standard & Poor’s. Co sądzi Pan o tej ocenie?
Myślę, że to ocena w pełni rzetelna. Biorąc pod uwagę, że spółka ma zaledwie 5 lat, otrzymanie tego ratingu uważam za duży sukces.

Dziękujemy za rozmowę.

***

Kenneth Maynard – od 17 stycznia 2017 r. Przewodniczący Rady Nadzorczej GetBack S.A. – jest od lat związany z europejskim sektorem finansowym. Doświadczenie zdobywał w takich instytucjach jak Lloyds Bank, Yorkshire Bulding Society, Next Group i GE Capital. Od 1999 r. do 2011 r. był dyrektorem generalnym Cabot Financial. W tym czasie firma stała się wiodącym nabywcą wierzytelności w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2014 r. został dyrektorem zarządzającym w Bluestone Credit Management Limited. W ciągu 2 lat jego pracy firma odnotowała znaczący wzrost wyników i pozyskała wielu nowych klientów.

Konrad Kąkolewski – od 2012 r. Prezes Zarządu GetBack S.A. – posiada bogate doświadczenie na rynku finansowym i w branży bankowości. Pracował m.in. w KPMG i Banku Handlowym w Warszawie S.A. (aktualnie Citi Handlowy). Ma za sobą ważne i wymagające przedsięwzięcia: w latach 2003-2005 prowadził projekty restrukturyzacji finansowej PZU S.A. oraz PZU Życie S.A. W ciągu 5 lat jego prezesury, spółka GetBack stała się jednym z liderów polskiego rynku zarządzania wierzytelnościami.

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj