Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Vistula i Bytom, dwie spółki z branży odzieżowej produkujące eleganckie ubrania dla panów, zostaną połączone. Vistula i Bytom, dwie spółki z branży odzieżowej produkujące eleganckie ubrania dla panów, zostaną połączone. Michał Wargin / EAST NEWS
Jerzy Wiśniewski, prezes spółki RAFAKOMarek Wiśniewski/Puls Biznesu/Forum Jerzy Wiśniewski, prezes spółki RAFAKO

Wydarzenia

Vistula i Bytom, dwie spółki z branży odzieżowej produkujące eleganckie ubrania dla panów, zostaną połączone. Tak zadecydowali ich akcjonariusze. Za jedną akcję Bytomia dostaną 0,72 akcji Vistuli. Dzięki fuzji firmy liczą na wzrost przychodów i zysku związany z synergią prowadzonej działalności. W pierwszym półroczu 2018 r. Vistula miała ok. 14,2 mln zł zysku netto, a Bytom ok. 4,3 mln zł. Po połączeniu firma będzie miała też nową nazwę: VRG (Vistula Retail Group) i sieć 526 sklepów.

• Za ponad 1,8 mld zł, po uzyskaniu koniecznych zgód KNF i UOKiK, Bank Millennium przejmie Euro Bank. Millennium zachowa prawo do nazwy i logotypu Euro Banku, choć celem będzie integracja obu podmiotów. Dzięki połączeniu Bank Millennium zyska 1,4 mln klientów i tym samym stanie się szóstym na liście największych banków w Polsce pod względem liczby klientów indywidualnych.

• Szwajcarska firma Kongsberg Automotive, producent komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, otworzyła w Brzeskiej Strefie Gospodarczej (województwo kujawsko-pomorskie) trzecią fabrykę w Polsce. Od 2000 r. działa zakład w Pruszkowie pod Warszawą, a od dwóch lat w Koluszkach. W nowej fabryce, produkującej maty grzewcze do siedzeń samochodowych oraz przewody paliwowe i powietrzne, pracować będzie 1000 osób.

Giełda Papierów Wartościowych rozpoczęła na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu kolejną edycję programu edukacyjnego „Szkoła Giełdowa”. W ramach programu przewidziane są kursy: Podstawy inwestowania i Giełda dla średniozaawansowanych. Program realizowany jest od 1994 r. we współpracy z ośrodkami akademickimi w kilkunastu miastach Polski. Do tej pory wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy osób.

***

Kadry

• Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się na powołanie Rafała Matusiaka na prezesa Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej zrzeszającej 55 kas. Faktycznie Matusiak jest prezesem Krajowej SKOK od 2012 r., jednak pełnił swoją funkcję bez zgody KNF, która od 2012 r. sprawuje państwowy nadzór nad SKOK-ami. W 2014 r. ówczesne władze KNF argumentowały brak zgody na nominację „brakiem rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą”. Obecni szefowie KNF już nie mieli takich obaw. We wrześniu zgodę KNF dostał też prezes należącej do SKOK spółki ubezpieczeniowej Saltus. Matusiak jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z kasami związany jest od ponad 22 lat. Był m.in. przedstawicielem zarządu, lustratorem, wiceprezesem SKOK i prezesem TUW SKOK.

Jerzy Wiśniewski został prezesem spółki RAFAKO, największego w Europie producenta kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Nic w tym zaskakującego. Wiśniewski jest bowiem założycielem i głównym akcjonariuszem firmy budowlanej PBG, która ma ponad 43 proc. udziałów w Rafako. Będzie kierował obiema spółkami jednocześnie. Z wykształcenia inżynier budownictwa, absolwent Politechniki Poznańskiej. Pracował m.in. w PGNiG, a w 2004 r. założył PBG.

***

Barometr

• Co trzeci Polak płaci rachunki po terminie – wynika z raportu „Portfel statystycznego Polaka” przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów. Wśród zapominalskich jest najwięcej ludzi w wieku 35–44 lata. Najregularniej swoje zobowiązania spłacają natomiast osoby w wieku 60+. Aż 84 proc. z nich przyznaje, że nigdy nie spóźniają się z opłatami. Opóźnień skuteczniej też unikają kobiety niż mężczyźni i osoby z wykształceniem średnim i wyższym niż z podstawowym.

***

Technologie

Cyberprzestępczość się profesjonalizuje – złodzieje coraz lepiej podrabiają bankową korespondencję i strony internetowe, usiłując wydobyć od klientów hasła dostępu. Coraz popularniejsze stają się też oszustwa metodą „pay-by-link”. Polega ona na tym, że przestępcy zamieszczają na portalach fikcyjne oferty sprzedaży, jednak zamiast podawać prawdziwe numery kont do wpłat, podsuwają fałszywe linki do operatora płatności, a następnie do serwisu banku. Atakując wybranych, bardziej zamożnych klientów inwestują też w duplikaty kart SIM, co pozwala na przejęcie bankowych kodów SMS i wyprowadzenie z rachunków dużych kwot. Chcąc uchronić klientów przed rosnącą falą cyberprzestępczości, banki pracują nad nowymi sposobami weryfikacji tożsamości, np. prostymi metodami biometrycznymi. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Statystyczny Polak wyrzuca rocznie ok. 30 kg niepotrzebnych ubrań i tekstyliów (cały rynek tego typu odpadów w Polsce to ok. 2 mln ton rocznie), które można byłoby zamienić na pieniądze, aby wesprzeć organizacje charytatywne. Takie akcje zapewnia pierwszy w Polsce portal fundraisingowy ubraniadooddania.pl, który umożliwia organizacjom – za darmo – pozyskiwanie funduszy od indywidualnych darczyńców. Chcąc pozbyć się starych ubrań i tekstyliów, wystarczy je spakować do worka i wybrać na platformie ubraniadooddania.pl organizację, której chcemy pomóc. Worek odbierze bezpłatnie kurier, a na wskazaną organizację trafi złotówka za każdy kilogram oddanej odzieży.

• Prezesi 6 dużych firm (BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, Coca-Cola Poland Services, Deloitte Polska, Mastercard, Microsoft w Polsce) powołali klub Champions of Change. Jego członkowie chcą wspierać kobiety w osiąganiu zawodowych sukcesów i w wysiłkach na rzecz likwidacji luki płacowej. Zapowiadają też, że nie będą uczestniczyć w debatach, w których nie będzie kobiet, a w swoich organizacjach wyraźnie uelastycznią dla nich czas pracy. Klub powstał z inicjatywy pań z Fundacji Sukces Pisany Szminką, które uznały, że działania prowadzone przez same kobiety już nie wystarczą. Idea klubu pochodzi z Australii, gdzie w 2008 r. powstał klub Male Champions of Change.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Rynek; s. 46
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama