Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Zakładasz własny biznes? Zobacz, jak faktoring dla małych firm może ci pomóc

Co to jest faktoring i jak może wesprzeć działalność małych firm?

Założenie własnego biznesu to bardzo odważna decyzja, która wiąże się z koniecznością dysponowania sporym kapitałem. Dotyczy to przede wszystkim małych przedsiębiorstw współpracujących z korporacjami oczekującymi wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Aby zapewnić swojej firmie prężny rozwój, warto skorzystać z nowoczesnych usług finansowych. Faktoring dla małych firm to jedna z nich – sprawdź, jak może wspomóc działalność biznesową.

Faktoring to usługa finansowa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Faktorów, po trzecim kwartale 2018 r. liczba klientów wyniosła 16,2 tys. Dla porównania: rok wcześniej w tym samym okresie było to 8,8 tys.

Faktoring – na czym to polega?

W ramach tej formy finansowania firma faktoringowa wykupuje nieprzeterminowane należności wynikające z faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności. Pozwala to przedsiębiorstwu otrzymać pieniądze na długo przed wpłynięciem opłaty od kontrahentów. Takie rozwiązanie skraca cykl rotacji środków, dzięki czemu firma może nimi swobodnie dysponować.

Korzyści dla małych firm

Faktoring niesie ze sobą wiele korzyści – odpowiednio dobrana usługa wspiera działalność małych przedsiębiorstw na kilku płaszczyznach jednocześnie.

  • Zwiększenie konkurencyjności

Współpraca z dużymi firmami to szansa na znaczny wzrost przychodów. Problem w tym, że większość z nich wymaga wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Jest to najczęściej podyktowane skomplikowanymi procedurami – każdy dokument finansowy musi przejść przez kilka pionów, co odsuwa w czasie opłatę.

Faktoring daje możliwość wyjścia naprzeciw oczekiwaniom kontrahentów, a tym samym – zwiększenia konkurencyjności.

  • Utrzymanie równowagi finansowej

Wystawianie faktur z wydłużonym terminem płatności może się wiązać z ryzykiem zachwiania płynności finansowej – wynika to z zamrożenia środków w fakturach. Faktoring dla małych firm pozwala uniknąć takich sytuacji, ponieważ zapewnia stały dostęp do pieniędzy – można je otrzymać jeszcze w dniu zgłoszenia faktury w systemie.

  • Rozwijanie przedsiębiorstwa

Zamrożone w fakturach środki utrudniają prowadzenie działań w kierunku rozwoju przedsiębiorstwa. Dzięki faktoringowi firma otrzymuje opłatę znacznie szybciej, niż wynika to z terminu płatności na fakturze wystawionej kontrahentowi. Pozwala to swobodnie dysponować pieniędzmi i przeznaczyć je na działania zmierzające ku rozwojowi biznesu.

  • Lepsze warunki współpracy z dostawcami

Zamawiasz u dostawców dużo towaru i liczysz na dodatkowy rabat? Na wypracowanie bardziej elastycznych warunków masz szansę m.in. wówczas, gdy zaczniesz regulować własne zobowiązania przed wymaganym terminem. To kolejny powód, dla którego warto skorzystać z faktoringu dla małych firm.

Kto może skorzystać z usług faktoringowych?

Usługi faktoringowe kojarzą się często wyłącznie ze wsparciem przeznaczonym dla korporacji. Obecnie dostępne są także dla małych firm, m.in. za sprawą Idea Money. Dzięki temu każde przedsiębiorstwo – niezależnie od wielkości i branży – może sięgnąć po wsparcie finansowe.

Faktoring skierowany jest do wszystkich firm, które rozliczają się bezgotówkowo na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności. Mogą to być zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze oraz start-upy, jak i firmy z sektora MŚP.

Kiedy warto zdecydować się na faktoring dla małych firm?

Z usług faktoringowych można skorzystać w dowolnym momencie. Najczęściej decydują się na nie przedsiębiorcy, którym zależy na:

  • dotarciu do alternatywnych metod finansowania bieżącej działalności;
  • zwiększeniu atrakcyjności względem potencjalnych klientów, np. poprzez oferowanie wydłużonych terminów płatności;
  • szybszym regulowaniu własnych zobowiązań wobec dostawców;
  • zachowaniu płynności finansowej dzięki uniknięciu zatorów płatniczych.

Faktoring dla małych przedsiębiorstw to łatwo dostępne rozwiązanie. W przypadku oferty Idea Money można nawet skorzystać z faktoringu online i dopełnić wszystkich formalności przez internet – bez konieczności bezpośrednich spotkań z przedstawicielem firmy faktoringowej. Wystarczy, że wypełnisz wniosek i wprowadzisz do systemu wybranych kontrahentów i faktury. Po pozytywnej weryfikacji pieniądze trafią na wskazany rachunek bankowy w ciągu zaledwie kilku godzin.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Ideamoney.pl

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama