Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz zbuduje w Polsce fabrykę baterii.Emanuel M. Schwermer/Getty Images Koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz zbuduje w Polsce fabrykę baterii.
Od lutego nowym prezesem Cyfrowego Polsatu zostanie Mirosław Błaszczyk.K. Dubiel/Polsat/materiały prasowe Od lutego nowym prezesem Cyfrowego Polsatu zostanie Mirosław Błaszczyk.

Wydarzenia

• Ponad 2 mld zł przeznaczą na inwestycje firmy działające w dwóch Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE EURO–PARK MIELEC i TSSE EURO–PARK WISŁOSAN) zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Po 150 mln zł zainwestują: firma Olimp (producent suplementów i produktów leczniczych) oraz Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy (kartony i pudełka z papieru falistego). Po ponad 70 mln zł zamierzają przeznaczyć na rozwój: producent drzwi i futryn – ERKADO Zbigniew Kozłowski, producent urządzeń dla komunikacji mobilnej – spółka BURY oraz Sanok Rubber Company SA (wyroby gumowe dla branży motoryzacyjnej). Dzięki tym inwestycjom w strefach ekonomicznych powstanie 1,8 tys. nowych miejsc pracy.

• Koncern motoryzacyjny MercedesBenz zbuduje w Polsce fabrykę baterii m.in. do aut elektrycznych. Inwestycja ma kosztować 200 mln euro i stworzy 300 miejsc pracy. Fabryka powstanie w Jaworze obok zakładu, który w 2019 r. ma rozpocząć produkcję silników. Inwestycja Mercedesa będzie kolejną fabryką baterii w Polsce (m.in. po LG Chem i Umicore). /Polityka Insight

Uber, amerykańska firma świadcząca usługi transportowe, planuje zainwestować w Polsce 26 mln zł w produkcję elektrycznych rowerów miejskich – Jump. Będą one projektowane i budowane w centrum inżynieryjnym w Krakowie, gdzie pracę znajdzie ok. 200 specjalistów. Tym samym firma, która chce, aby jej warszawskie biuro stało się centrum biznesowym dla Europy Środkowo-Wschodniej, będzie zatrudniała w Polsce ponad 500 osób.

***

Kadry

Paweł Kacprzyk został prezesem firmy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden w Polsce. Ukończył Wydział Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Advanced Management Program IESE Business School na Uniwersytecie Nawarry w Barcelonie. Zaczynał w firmie doradczej PricewaterhouseCoopers (obecnie PwC), później pracował w firmach związanych z rynkiem opieki zdrowotnej i branżą ubezpieczeniową. Był m.in. prezesem Grupy Medicover (centrum medyczne) oraz PZU Zdrowie. Ostatnio pracował jako niezależny doradca ds. strategii.

• Od lutego – po rezygnacji ze stanowiska Tobiasa Solorza – nowym prezesem Cyfrowego Polsatu zostanie Mirosław Błaszczyk, związany z telewizją Polsat od ponad 25 lat. Nowy prezes wcześniej był m.in. dyrektorem biura zarządu i prokurentem. W 2007 r. został prezesem stacji. Równolegle pełnił też funkcje prezesa w spółkach należących do Cyfrowego Polsatu: wytwórni muzycznej Lemon Records oraz stacji telewizyjnej Eska TV. Zasiada też w Radzie Fundacji Polsat oraz radzie nadzorczej rozgłośni radiowej Muzo FM. Błaszczyk jest absolwentem germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

• Nowym dyrektorem zarządzającym Hyundai Motor Poland został Sebastian Cyborowski. Z branżą motoryzacyjną związany jest od 1999 r. Zaczynał w firmie Ford, w której pracował prawie 10 lat, zajmując różne stanowiska, od koordynatora ds. komunikacji marketingowej po dyrektora sprzedaży. Potem przez blisko rok odpowiadał za projekty specjalne w Porsche Inter Auto Polska. Cyborowski jest absolwentem studiów ekonomicznych na Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Uczelni Łazarskiego, a także podyplomowych studiów Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

***

Barometr

• Ok. 7,2 mld euro zainwestowały w 2018 r. firmy z kapitałem zagranicznym w polski rynek nieruchomości – wynika z raportu „Market View: Polski rynek inwestycyjny w 2018 r.”, przygotowanego przez firmę doradczą i inwestycyjną CBRE specjalizującą się w nieruchomościach komercyjnych. Wciąż najbardziej aktywny pozostaje kapitał z Europy Zachodniej. Inwestorzy z tego regionu przeznaczyli 2,9 mld euro na nieruchomości komercyjne, co stanowi aż 40 proc. wszystkich inwestycji na tym rynku. Ok. 25 proc. funduszy pochodziło od inwestorów amerykańskich, a po ok. 15 proc. z RPA i Azji.

• Ponad 13,5 mln Polaków wybiera się w tym roku na ferie zimowe – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance. Ponad 2 mln osób wyjedzie za granicę, a ponad 11,4 mln decyduje się na urlop w kraju. Najczęściej – 39 proc. deklaruje wyjazd na 6–7 dni, 29 proc. na przedłużony weekend: 3–5 dni. Dłuższe wyjazdy planują osoby wybierające się za granicę. Ok. 15 proc. osób spędzi poza Polską nawet dwa tygodnie. Głównymi kierunkami zagranicznych ferii są: Austria, Niemcy i Włochy. W kraju 80 proc. badanych chce wyjechać w góry, 12 proc. nad morze, a 4 proc. do innego miasta.

***

Technologie

• W I kwartale BGŻ BNP Paribas wprowadzi nowe funkcje w aplikacji mobilnej. Przetestował już rozwiązania pozwalające klientom składać wnioski o kredyty gotówkowe i ratalne – obecnie aplikacja przekierowuje klientów na stronę internetową. Wprowadzi też możliwość zakupu ubezpieczeń turystycznych za pośrednictwem aplikacji – jest już gotowe rozwiązanie z jednym z ubezpieczycieli. Będzie też przebudowywał sieć oddziałów – w 2019 r. transformację przejdzie 100 placówek. W większych miastach oddziały powoli stają się bezgotówkowe. Bank stworzy miejsca do coworkingu i udostępni klientom sale do spotkań z kontrahentami. /Polityka Insight Finance

PrimeBit Games, notowany na NewConnect producent gier na komputery stacjonarne, konsole i urządzenia mobilne, rozpoczyna współpracę z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wspólnie utworzą nowe specjalizacje na wydziale informatyki – „Inżynieria gier komputerowych” i „Grafika w rozrywce cyfrowej”. Zajęcia, m.in. z programowania, grafiki, ilustracji, poprowadzą praktycy ze studia PrimeBit Games, którzy przygotują studentów do pracy na stanowiskach, takich jak projektant czy programista gier komputerowych. Rekrutacja na studia magisterskie już trwa.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Rynek; s. 47
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama