Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz zbuduje w Polsce fabrykę baterii.Emanuel M. Schwermer/Getty Images Koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz zbuduje w Polsce fabrykę baterii.
Od lutego nowym prezesem Cyfrowego Polsatu zostanie Mirosław Błaszczyk.K. Dubiel/Polsat/materiały prasowe Od lutego nowym prezesem Cyfrowego Polsatu zostanie Mirosław Błaszczyk.

Wydarzenia

• Ponad 2 mld zł przeznaczą na inwestycje firmy działające w dwóch Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE EURO–PARK MIELEC i TSSE EURO–PARK WISŁOSAN) zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Po 150 mln zł zainwestują: firma Olimp (producent suplementów i produktów leczniczych) oraz Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy (kartony i pudełka z papieru falistego). Po ponad 70 mln zł zamierzają przeznaczyć na rozwój: producent drzwi i futryn – ERKADO Zbigniew Kozłowski, producent urządzeń dla komunikacji mobilnej – spółka BURY oraz Sanok Rubber Company SA (wyroby gumowe dla branży motoryzacyjnej). Dzięki tym inwestycjom w strefach ekonomicznych powstanie 1,8 tys. nowych miejsc pracy.

• Koncern motoryzacyjny MercedesBenz zbuduje w Polsce fabrykę baterii m.in. do aut elektrycznych. Inwestycja ma kosztować 200 mln euro i stworzy 300 miejsc pracy. Fabryka powstanie w Jaworze obok zakładu, który w 2019 r. ma rozpocząć produkcję silników. Inwestycja Mercedesa będzie kolejną fabryką baterii w Polsce (m.in. po LG Chem i Umicore). /Polityka Insight

Uber, amerykańska firma świadcząca usługi transportowe, planuje zainwestować w Polsce 26 mln zł w produkcję elektrycznych rowerów miejskich – Jump. Będą one projektowane i budowane w centrum inżynieryjnym w Krakowie, gdzie pracę znajdzie ok. 200 specjalistów. Tym samym firma, która chce, aby jej warszawskie biuro stało się centrum biznesowym dla Europy Środkowo-Wschodniej, będzie zatrudniała w Polsce ponad 500 osób.

***

Kadry

Paweł Kacprzyk został prezesem firmy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden w Polsce. Ukończył Wydział Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Advanced Management Program IESE Business School na Uniwersytecie Nawarry w Barcelonie. Zaczynał w firmie doradczej PricewaterhouseCoopers (obecnie PwC), później pracował w firmach związanych z rynkiem opieki zdrowotnej i branżą ubezpieczeniową. Był m.in. prezesem Grupy Medicover (centrum medyczne) oraz PZU Zdrowie. Ostatnio pracował jako niezależny doradca ds. strategii.

• Od lutego – po rezygnacji ze stanowiska Tobiasa Solorza – nowym prezesem Cyfrowego Polsatu zostanie Mirosław Błaszczyk, związany z telewizją Polsat od ponad 25 lat. Nowy prezes wcześniej był m.in. dyrektorem biura zarządu i prokurentem. W 2007 r. został prezesem stacji. Równolegle pełnił też funkcje prezesa w spółkach należących do Cyfrowego Polsatu: wytwórni muzycznej Lemon Records oraz stacji telewizyjnej Eska TV. Zasiada też w Radzie Fundacji Polsat oraz radzie nadzorczej rozgłośni radiowej Muzo FM. Błaszczyk jest absolwentem germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

• Nowym dyrektorem zarządzającym Hyundai Motor Poland został Sebastian Cyborowski. Z branżą motoryzacyjną związany jest od 1999 r. Zaczynał w firmie Ford, w której pracował prawie 10 lat, zajmując różne stanowiska, od koordynatora ds. komunikacji marketingowej po dyrektora sprzedaży. Potem przez blisko rok odpowiadał za projekty specjalne w Porsche Inter Auto Polska. Cyborowski jest absolwentem studiów ekonomicznych na Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Uczelni Łazarskiego, a także podyplomowych studiów Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

***

Barometr

• Ok. 7,2 mld euro zainwestowały w 2018 r. firmy z kapitałem zagranicznym w polski rynek nieruchomości – wynika z raportu „Market View: Polski rynek inwestycyjny w 2018 r.”, przygotowanego przez firmę doradczą i inwestycyjną CBRE specjalizującą się w nieruchomościach komercyjnych. Wciąż najbardziej aktywny pozostaje kapitał z Europy Zachodniej. Inwestorzy z tego regionu przeznaczyli 2,9 mld euro na nieruchomości komercyjne, co stanowi aż 40 proc. wszystkich inwestycji na tym rynku. Ok. 25 proc. funduszy pochodziło od inwestorów amerykańskich, a po ok. 15 proc. z RPA i Azji.

• Ponad 13,5 mln Polaków wybiera się w tym roku na ferie zimowe – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance. Ponad 2 mln osób wyjedzie za granicę, a ponad 11,4 mln decyduje się na urlop w kraju. Najczęściej – 39 proc. deklaruje wyjazd na 6–7 dni, 29 proc. na przedłużony weekend: 3–5 dni. Dłuższe wyjazdy planują osoby wybierające się za granicę. Ok. 15 proc. osób spędzi poza Polską nawet dwa tygodnie. Głównymi kierunkami zagranicznych ferii są: Austria, Niemcy i Włochy. W kraju 80 proc. badanych chce wyjechać w góry, 12 proc. nad morze, a 4 proc. do innego miasta.

***

Technologie

• W I kwartale BGŻ BNP Paribas wprowadzi nowe funkcje w aplikacji mobilnej. Przetestował już rozwiązania pozwalające klientom składać wnioski o kredyty gotówkowe i ratalne – obecnie aplikacja przekierowuje klientów na stronę internetową. Wprowadzi też możliwość zakupu ubezpieczeń turystycznych za pośrednictwem aplikacji – jest już gotowe rozwiązanie z jednym z ubezpieczycieli. Będzie też przebudowywał sieć oddziałów – w 2019 r. transformację przejdzie 100 placówek. W większych miastach oddziały powoli stają się bezgotówkowe. Bank stworzy miejsca do coworkingu i udostępni klientom sale do spotkań z kontrahentami. /Polityka Insight Finance

PrimeBit Games, notowany na NewConnect producent gier na komputery stacjonarne, konsole i urządzenia mobilne, rozpoczyna współpracę z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wspólnie utworzą nowe specjalizacje na wydziale informatyki – „Inżynieria gier komputerowych” i „Grafika w rozrywce cyfrowej”. Zajęcia, m.in. z programowania, grafiki, ilustracji, poprowadzą praktycy ze studia PrimeBit Games, którzy przygotują studentów do pracy na stanowiskach, takich jak projektant czy programista gier komputerowych. Rekrutacja na studia magisterskie już trwa.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Rynek; s. 47
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020
Reklama