Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Terminal LNG w Świnoujściu. Terminal LNG w Świnoujściu. Wojciech Stróżyk/REPORTER / EAST NEWS
Polityka
Grażyna Ciurzyńskamateriały prasowe Grażyna Ciurzyńska

Wydarzenia

Polski Fundusz Rozwoju za ponad 1,5 mld zł kupił 30 proc. udziałów w największym na Bałtyku terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Pozostali wspólnicy to australijska firma IFM Investors i singapurska spółka PSA International, która zarządza 50 terminalami kontenerowymi w 17 krajach. Transakcja, sfinansowana przez konsorcjum ośmiu banków, miała wartość ponad 5 mld zł.

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc państwa na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu. Uznała ją za zgodną z unijnym prawem. Do 2023 r. powstać mają m.in. nowe regazyfikatory, trzeci zbiornik na gaz skroplony, drugie nabrzeże i bocznica kolejowa. Wartość inwestycji wyniesie 823,5 mln zł, z czego 553 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych. Dzięki rozbudowie terminalu jego przepustowość wzrośnie z 5 do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie. /Polityka Insight Energy

• Japoński koncern Mitsui High-tec zbuduje w Polsce swoją pierwszą europejską fabrykę rdzeni silników elektrycznych do aut hybrydowych i elektrycznych. Wartość inwestycji sięgnie 160 mln zł. Zakład powstanie w Skarbimierzu (woj. opolskie). To kolejna inwestycja w sektorze elektromobilności w Polsce. Wcześniej fabrykę baterii do aut elektrycznych uruchomił koreański LG Chem, a podobne plany ma koncern motoryzacyjny Daimler.

• Firma CD Projekt, producent gier, wygrała ranking na Giełdową Spółkę Roku 2018. To czwarta wygrana z rzędu w konkursie organizowanym od 20 lat przez dziennik „Puls Biznesu”. W kategorii innowacyjna firma roku wyróżniono spółkę Selvita (branża biotechnologiczna), a w kategorii najlepsze relacje inwestorskie uhonorowano firmę deweloperską – Dom Development. Wyboru najlepszych spółek dokonywali analitycy, maklerzy i zarządzający funduszami.

***

Kadry

Grażyna Ciurzyńska będzie pełniła obowiązki prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Ukończyła handel zagraniczny na SGH oraz podyplomowe Studium Europejskiego Prawa Bankowego Instytutu Nauk Prawnych PAN. Karierę zawodową rozpoczęła w 1991 r. w resorcie przekształceń własnościowych. Potem przez 20 lat pracowała na stanowiskach menedżerskich w PBK, Kredyt Banku i Banku BGŻ BPN Paribas. W 2016 r. trafiła do Ministerstwa Rozwoju, a po jego podziale do resortu przedsiębiorczości i technologii. Jest wiceprzewodniczącą rady nadzorczej PKO BP.

Antoni Różański, Marta Dobrowolska i Monika Mosek w procesie sukcesji zastępują dotychczasowy zarząd spółki AGED (od 25 lat importer sprzętu AGD). Dwoje z nich to dzieci dotychczasowych szefów i założycieli firmy. Różański ukończył marketing i zarządzanie na Akademii Leona Koźmińskiego i będzie zajmował się m.in. rozwojem firmy oraz polityką cenową, a Dobrowolska, absolwentka SWPS oraz dziennikarstwa na UW, komunikacją i marketingiem. Mosek, ekonomistka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i studiów podyplomowych z rachunkowości zarządczej, zajmie się finansami i HR. W ramach nowej strategii firma AGED zmienia nazwę na FORE. Living Solutions.

• CBA zatrzymało Michała M. Lisieckiego, założyciela i prezesa Platformy Mediowej Point Group (obecna nazwa PMPG Polskie Media), wydawcy tygodników: Wprost i Do Rzeczy. Lisiecki usłyszał zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące i o możliwości wyjścia za kaucją w wysokości 500 tys. zł. Mimo wpłaconej kaucji Lisiecki nadal jest w areszcie.

***

Barometr

• Zakaz handlu w niedziele zwiększył o 24 proc. sprzedaż detaliczną na stacjach benzynowych. Jak podała „Rzeczpospolita”, na drugim miejscu pod względem dynamiki sprzedaży (wzrost o 12 proc.) znalazły się średnie sklepy spożywcze, na trzecim dyskonty (7,4 proc.), a dalej sklepy winno-cukiernicze (5,3 proc.). Straciły zaś kioski (-0,1 proc.), małe sklepy spożywcze (-0,4 proc.) oraz największe hipermarkety (-1,1 proc.).

• Od grudnia ubiegłego roku bezpłatne Wi-Fi jest wreszcie dostępne dla pasażerów w czterech składach pociągów Pendolino. Każdy podróżny korzysta z sieci średnio przez 53 min, pobierając 243 MB danych. Rekordzista podczas blisko pięciogodzinnej sesji pozyskał ponad 7 GB danych. Do 2023 r. bezprzewodowy internet będzie w niemal 80 proc. pociągów PKP Intercity. Obecnie, poza Pendolino, bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w 270 składach i wagonach PKP Intercity.

***

Technologia

• Co najmniej sześć polskich banków pracuje nad uruchomieniem usługi robo-advisory. Technologia ta wykorzystuje algorytmy danych dotyczących: wieku, płci, ryzyka kredytowego i celów oszczędzania przez klientów detalicznych. Banki zamierzają je wykorzystać przy inwestowaniu powierzonych pieniędzy w niskokosztowe instrumenty finansowe, takie jak fundusze indeksowe (ETF). Najbardziej zaawansowany w pracach jest Bank Pekao. Rozwiązanie testują też: PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz Alior Bank. Getin Noble zamierza rozpocząć testy w IV kwartale br., a mBank jest na etapie analizy opłacalności tworzenia takiego rozwiązania. /Polityka Insight Finance

• Globalne porozumienie firm Carrefour i Google o rozwoju technologii cyfrowych i zwiększeniu przez sieć handlową sprzedaży produktów przez internet będzie realizowane także na polskim rynku (Carrefour ma w Polsce ok. 900 sklepów i supermarketów). W ramach partnerstwa Google udostępni Carrefour swój know-how, nowe technologie cyfrowe, m.in. sztucznej inteligencji, a Carrefour podzieli się swoimi doświadczeniami w zarządzaniu sklepami tradycyjnymi i internetowymi.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Rynek; s. 39
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama