Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Wynajem długoterminowy. Co to jest? Czy i komu się opłaca?

Materiały partnera
Branża wynajmu długoterminowego samochodów zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców w Polsce. Jego rekordowa popularność w 2018 spowodowała, że stał się jednym z głównych instrumentów finansowania dla przedsiębiorców.

Dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wskazują, że tempo wzrostu rynku wynajmu długoterminowego w 2018 r. osiągnęło nie notowaną od wielu lat dynamikę 17,5 proc. r/r.

.Materiały partnera.

Można uznać, że w ubiegłym roku wynajem długoterminowy był jednym z głównych motorów napędowych wzrostu sprzedaży nowych aut w polskich salonach. Firmy wynajmu długoterminowego zakupiły o 23,4% więcej nowych aut osobowych niż przed rokiem, wyraźnie wyprzedzając pod tym względem konkurencyjne formy finansowania aut służbowych, czyli zakup ze środków własnych, kredyt i klasyczny leasing finansowy, notując tym samym rekordowy wynik.

.Materiały partnera.

Dzięki branży wynajmu długoterminowego całkowita sprzedaż samochodów osobowych w 2018 roku osiągnęła kolejny rekord. W ubiegłym roku z polskich salonów wyjechało o ponad 45 tys. nowych aut osobowych więcej niż w 2017 roku. Taki wzrost sprzedaży został wygenerowany aż w 1/3 przez branżę wynajmu długoterminowego, która zakupiła o 15,5 tys. więcej samochodów w porównaniu z poprzednim rokiem. Za wysoką sprzedaż nowych aut w Polsce odpowiadają przede wszystkim firmy, które w 2018 r. nabyły prawie 2/3 wszystkich samochodów.

Powyższe dane wskazują na coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców usługą wynajmu długoterminowego w Polsce. Są bardzo optymistyczne, ale co tak naprawdę kryje się pod nazwą wynajem długoterminowy? I czy opłaca się przedsiębiorcom? Przede wszystkim powszechnym mitem jest, że to usługa kierowana wyłącznie do właścicieli wielkich flot samochodowych. Nic bardziej mylnego. Coraz chętniej z usługi wynajmu długoterminowego korzystają małe firmy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze, ponieważ to się po prostu opłaca. Najłatwiej przedstawić ogólne zasady na podstawie oferty konkretnej firmy. W tym przypadku będą to cechy charakterystyczne dla oferty Hitachi Capital Polska.

fot. Hitachi Capital PolskaMateriały partnerafot. Hitachi Capital Polska

Czy umowa wynajmu długoterminowego się opłaca?

Usługa wynajmu tak skonstruowana, jak oferta firmy Hitachi Capital Polska, zapewnia najemcy szereg istotnych korzyści. Począwszy od istotnych oszczędności, tj. niższych miesięcznych rat niż np. leasing tradycyjny, poprzez stałą wysokość raty (stanowiąca koszt uzyskania przychodu) oraz przejrzystą umowę najmu, która nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy, czy też oszczędność czasu oraz pieniędzy poprzez otrzymywanie jednej, zbiorczej faktury miesięcznie i zmniejszenie kosztów administracyjnych. Wynajem długoterminowy wcale nie jest drogi. W rzeczywistości, porównując tradycyjny leasing z wynajmem długoterminowym, w ogólnym rozrachunku oszczędza się od kilku do nawet kilkunastu procent. Jak to możliwe? Korzystne warunki wynikają z formy finansowania – w wynajmie długoterminowym finansuje się wyłącznie utratę wartości pojazdu, nie jego całkowitą wartość. Dodatkowo przedsiębiorca pośrednio korzysta z rabatów wynegocjowanych przez firmy oferujące wynajem długoterminowy, np. na zakup opon lub części eksploatacyjnych. Niebagatelny wpływ ma również zakup samochodu w oparciu o rabaty flotowe. To wszystko oznacza niższą opłatę za czynności serwisowe, więc w ogólnym rozrachunku – niższą miesięczną ratę finansującą auto. Kolejny pakiet korzyści wynika z bezpieczeństwa. Mamy tutaj całkowity brak ryzyka związanego z zakupem, eksploatacją oraz ryzykiem utraty wartości pojazdu po zakończeniu umowy. Dodatkowym argumentem działającym na korzyść wynajmu długoterminowego jest pełna kontrola oraz przewidywalność kosztów. W wynajmie długoterminowym, którego nieodłączną częścią składową są m.in. usługi serwisowe, obciążenie wszelkimi formalnościami jest minimalne. Comiesięczna rata finansująca zużycie auta zawiera już w sobie pełną obsługę, w tym wykonanie wskazanej czynności serwisowej, a następnie rozliczenie jej. To znacząca przewaga wynajmu długoterminowego chociażby nad tradycyjnym leasingiem, w którym czynności serwisowe, księgowe, czy administracyjne spadają na leasingobiorcę.

Nie bez znaczenia jest profesjonalne doradztwo w ramach umowy, bieżąca opieka i kontrola nad pojazdem lub całą flotą. Hitachi Capital Polska oferuje dostęp do wszystkich marek i producentów na atrakcyjnych warunkach finansowych, czy też współpracę z dealerem wskazanym przez przedsiębiorcę. Oferta zawsze powstaje w oparciu o indywidualne potrzeby przedsiębiorców. Począwszy od wyboru modelu auta, gdzie w wynajmie długoterminowym oferta jest nieograniczona – taka forma finansowania pozwala jeździć autem o dowolnej klasie, wyposażeniu i marce. Następnie ustala się utratę wartości auta w oparciu o planowany stopień eksploatacji (przedsiębiorca będzie jeździł autem często, czy tylko okazjonalnie?). Od tego zależy jak często auto będzie wymagało obsługi serwisowej, więc wpłynie to na ostateczną miesięczną wysokość opłaty. W tym przypadku bardzo istotny jest fakt, że w ofercie Hitachi Capital Polska uprzednio szacowany przebieg można w szczególnych przypadkach modyfikować, zarówno w dół, gdy rzeczywisty przebieg np. po roku okazuje się niższy, niż przewidywany, jak i w górę, gdy przebieg był niedoszacowany. Przedsiębiorca ma także wybór, na jaki okres zawiera umowę, od 2 do 5 lat. Na samym końcu przedsiębiorca może zadecydować, czy odkupuje auto, czy też wybiera jego wymianę na nowszy model.

Podsumowanie oferty Hitachi Capital Polska.

Finansowanie pojazdu:

 • brak wpłaty własnej
 • finansowanie realnego zużycia samochodu, a nie całej jego wartości
 • wartość pojazdu po zakończeniu kontraktu jest ustalana na rzeczywistym (rynkowym) poziomie, co daje niskie koszty miesięczne (opcja wykupu pojazdu przez najemcę).

Zarządzanie ubezpieczeniami:

 • pełne ubezpieczenie AC/OC/NNW lub indywidualne rozwiązania dedykowane najemcom,
 • likwidacja szkód komunikacyjnych.

Mobilności 24h:

 • pełna ochrona ASSISTANCE dla wynajmowanych samochodów 24 godziny na dobę, przez całą umowę.

Zarządzanie usługą serwisową:

 • przeglądy okresowe i bieżące naprawy,
 • samochód zastępczy udostępniany na czas naprawy,
 • wymiana oraz składowanie opon,
 • dodatkowe opony.

Karty paliwowe:

 • możliwość bezgotówkowego zakupu paliwa w kompaniach naftowych,
 • nieoprocentowany kredyt kupiecki na zakup paliwa,
 • dodatkowy rabat na zakup paliwa, zbiorcze faktury, myjnia samochodowa, płyn do spryskiwaczy.

Telematyka:

 • poprawa bezpieczeństwa,
 • analiza danych,
 • wsparcie biznesu najemcy

Raportowanie i fakturowanie:

 • okresowe raporty dotyczące użytkowanej floty samochodowej,
 • miesięczna faktura zbiorcza.
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama