Rynek

Pod bezpieczną gwiazdą

Pod bezpieczną gwiazdą Pod bezpieczną gwiazdą Lech Mazurczyk / Polityka
Kradzieży z włamaniem w Polsce przybywa, bo złodzieje wiedzą, że w mieszkaniach trzymamy coraz więcej cennych przedmiotów. Dobrze dobrana polisa pozwoli z większym spokojem zostawiać pusty dom.

Okres świąteczny to tradycyjnie czas wielu wyjazdów. Boże Narodzenie spędzamy u rodziny w innym mieście, a sylwestra i Nowy Rok w polskich górach albo za granicą. Pozostawiamy puste mieszkania i domy, a złodzieje w tym czasie na pewno nie odpoczywają. Przez lata mogliśmy pocieszać się faktem, że w Polsce spada liczba kradzieży z włamaniem, bo tak fachowo nazywa się wynoszenie wszystkiego, co się da, z mieszkań i domów. Policja przez lata rzeczywiście chwaliła się coraz lepszymi statystykami. Niestety, to już nieaktualne.

W 2018 r. po raz pierwszy od dawna pozytywny trend został przełamany. Liczba kradzieży z włamaniem wzrosła z poziomu 65,5 tys. do 66,5 tys. Pełnych danych za ten rok jeszcze nie ma, ale zapewne okażą się jeszcze gorsze. W pierwszym półroczu liczba włamań znowu się zwiększyła i osiągnęła prawie 39 tys. Policji udaje się wykrywać sprawców w nieco ponad 40 proc. przypadków. Warto zwrócić uwagę na ten problem, bo jak wynika z oficjalnych statystyk, liczba przestępstw w większości kategorii wciąż spada, tymczasem kradzieże z włamaniem cieszą się wśród złodziei coraz większą popularnością.

W miarę bogacenia się społeczeństwa nasze mieszkania i domy są zdecydowanie lepiej wyposażone niż jeszcze kilkanaście lat temu. Przybywa choćby drogiego sprzętu elektronicznego, biżuterii czy markowych ubrań. Równocześnie coraz słabiej znamy sąsiadów, a coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych, więc nie zwracamy uwagi na obcych ludzi chodzących po naszych klatkach schodowych. Poza tym złodzieje się profesjonalizują, uczą się omijać coraz bardziej wyrafinowane zabezpieczenia i działają transgranicznie, szybko przerzucając łupy do innych krajów. To dlatego tak trudno wykryć sprawców wielu włamań.

Nie znaczy to jednak, że mamy rezygnować z krótszych czy dłuższych wyjazdów i samemu cały czas pilnować swojego dobytku. Warto po prostu pamiętać o ubezpieczeniu swojego mieszkania czy domu, nie tylko na święta, ale na cały rok. Towarzystwa mają bardzo szeroką ofertę produktów w tym zakresie. Wstępnej wyceny takiej polisy można często dokonać na stronie internetowej czy w aplikacji mobilnej, podając takie parametry, jak adres, typ nieruchomości, powierzchnię i sumę ubezpieczenia. Na wysokość składki wpływa stopień zabezpieczenia domu czy mieszkania, więc dobre drzwi antywłamaniowe, monitoring czy alarm to inwestycje warte rozważenia.

Polisa obejmuje szereg elementów, takich jak:

• nieruchomość i pomieszczenia należące do niej (na przykład piwnica, strych czy miejsce parkingowe), • mienie ruchome, a zatem meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, ubrania, dzieła sztuki, biżuteria i inne kosztowności, • elementy stałe – to, co jest w środku i czego nie da się zdemontować (glazura, podłogi czy stałe wyposażenie łazienek).

Kupując polisę mieszkaniową, warto zapytać konsultanta o OC w życiu prywatnym. To produkt, który wybawi nas z kłopotu wówczas, gdy np. zalejemy sąsiadów. OC w życiu prywatnym sprawi, że koszty remontu pokryje ubezpieczyciel.

W przypadku kradzieży z włamaniem ubezpieczenie pozwoli zatem zrekompensować straty poniesione z powodu tego drugiego elementu. Jednak równocześnie polisa chroni również przed skutkami pożaru, zalania czy klęski żywiołowej. Zapewnia zatem kompleksową ochronę nieruchomości, a przecież dom to zazwyczaj najcenniejsza materialnie rzecz, jaką posiadamy.

***

Autor: Piotr Cymerman

Materiał powstał we współpracy z Universal McCann.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Materiał promocyjno informacyjny; s. 53
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama