Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Béranger Dumontmateriały prasowe Béranger Dumont

Wydarzenia

• Za 1 mld euro (4,2 mld zł) austriacka grupa ubezpieczeniowa Uniqa Insurance Group kupi od francuskiej firmy Axa jej spółki działające w Polsce, Czechach i na Słowacji. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2020 r. Austriacy przejmą towarzystwa ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń majątkowych i emerytalne. W efekcie Uniqa zwiększy udziały na polskim rynku i stanie się czwartą co do wielkości firmą wśród ubezpieczycieli majątkowych oraz dziewiątą wśród sprzedawców ubezpieczeń na życie.

Firma P4, operator sieci komórkowej Play, do końca lutego udostępni standard 5G w 16 miastach. Oprócz Trójmiasta sieć nowej generacji będzie działać również w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu oraz w miejscowościach turystycznych: Augustowie, Zakopanem, Szczyrku, Bukowinie Tatrzańskiej, Karpaczu, Giżycku, Władysławowie, Mrągowie, Kołobrzegu i Ustce. To efekt inwestycji w 500 nowych stacji bazowych (wszystkich stacji Play jest ponad 7 tys.) umożliwiających dostęp do sieci 5G.

• W XI edycji programu Top Employers Polska 61 firm odebrało certyfikaty w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Tytuł Top Employer otrzymują firmy, które pozytywnie przejdą szczegółowe badanie i proces weryfikacji. Certyfikaty dla najlepszych przyznaje Top Employers Institute, który od ponad 25 lat bada pracodawców na całym świecie pod kątem prowadzonej przez nich polityki personalnej.

***

Kadry

Marek Sumiła został prezesem spółki Danone Polska, a jednocześnie dyrektorem rynku Polska i kraje bałtyckie. W koncernie Danone pracuje od 17 lat. Przez pięć lat był dyrektorem sprzedaży w należącej do Danone firmie Żywiec Zdrój (producent wody), a od 2018 r. kierował inną spółką zależną koncernu – Alpro (producent m.in. napojów pochodzenia roślinnego) w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Sumiła jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu na Politechnice Gdańskiej.

• Belg Marc De Pauw został prezesem ArcelorMittal Poland. To największy producent stali na świecie, zatrudniający w Polsce ponad 11 tys. pracowników. De Pauw związany jest z koncernem od blisko 30 lat. Po studiach na uniwersytecie w Gandawie rozpoczął pracę w należącej do koncernu hucie stali. W roku 2014 stanął na czele Biura Transformacji południowo-zachodniej części ArcelorMittal Europe, a cztery lata później został dyrektorem zarządzającym części surowcowej grupy w hiszpańskiej Asturii.

Béranger Dumont, także Belg z pochodzenia, został prezesem BPI Real Estate Poland, belgijskiej spółki deweloperskiej, która zbudowała w dużych miastach ponad 2 tys. mieszkań. Przez ostatnie 10 lat Dumont zajmował się m.in. realizacją miejskich projektów BPI w Brukseli oraz zarządzaniem finansami polskich inwestycji. Jest absolwentem Solvay Brussels School oraz Louvain School of Management, gdzie zdobył tytuł MBA z zakresu finansów i nieruchomości.

***

Technologia

• Firma ubezpieczeniowa Warta do obsługi klientów przez infolinię wykorzystuje VoiceBota (rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji), który wstępnie ustala potrzeby dzwoniącego i ułatwia pracę konsultantom. Co roku Warta obsługuje blisko pół miliona szkód, z czego 80 proc. zgłaszanych jest przez infolinię, którą obsługuje 350 konsultantów, odbierając ok. 2 mln połączeń. Żeby skrócić czas oczekiwania dzwoniącego na połączenie z konsultantem, wprowadzono VoiceBota. Wirtualny konsultant zbiera podstawowe informacje dotyczące szkody: czas, miejsce zdarzenia oraz opis sytuacji i uszkodzeń, które wymagają naprawy lub wymiany. Dzięki takiemu wsparciu pracownicy infolinii mogą przyjąć o ok. 25 proc. więcej zgłoszeń.

***

Barometr

Allegro, największa platforma transakcji online w Polsce, znalazła się w dziesiątce najpopularniejszych na świecie. Według danych SimilarWeb (analizuje strony internetowe) Allegro odnotowuje co miesiąc ok. 194 mln wejść. Liderami są Amazon i eBay, ale polski serwis to jedyna firma w pierwszej dziesiątce działająca tylko w Europie. Dziś ponad 140 tys. firm prowadzi sprzedaż na Allegro. Portal odpowiada za ponad 30 proc. handlu online w kraju.

• Z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że w 2019 r. chęć kupienia samochodu elektrycznego lub hybrydowego deklarowało 28 proc. badanych, a w 2017 r. tylko 12 proc. Po polskich drogach jeździ niewiele ponad 10 tys. aut tego typu. Z analizy różnych rynków przeprowadzonych przez ekspertów Volkswagen Financial Services Polska wynika, że na rozwój elektromobilności wpływają: systemy ulg i dopłat, liczba punktów ładowania oraz sposób finansowania zakupu aut. Wśród zarejestrowanych aut elektrycznych 4,6 tys. to auta finansowane są leasingiem oraz wynajmem długoterminowym. W Polsce prywatni nabywcy samochodów elektrycznych mogą liczyć na dopłaty sięgające nawet 30 proc. ceny katalogowej auta, której limit został ustalony na 125 tys. zł, ale takiej możliwości pozbawieni są przedsiębiorcy leasingujący auta.

***

CSR. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz firma doradcza Deloitte po raz drugi będą oceniać firmy pod kątem zarządzania różnorodnością i integracją pracowników. Diversity&Inclusion Rating to narzędzie, które wspiera przedsiębiorstwa w budowaniu efektywnej kultury organizacyjnej. Poddanie się ocenie pozwala lepiej zdefiniować szanse i ryzyko związane z takimi procesami. W pierwszej edycji wyróżniono m.in. firmy z branży finansowej i usług profesjonalnych: BNP Paribas Polska, Citi w Polsce, DNB Bank Polska, ING Bank Śląski oraz NatWest Poland. Udział w drugiej można zgłaszać do końca lutego. Więcej informacji: Deloitte.com/pl/diversity.

• Od początku roku firma ZT Kruszwica, producent margaryn prozdrowotnych Optima wprowadziła na rynek nowe, bardziej ekologiczne opakowania tej marki produktów. Nowy, plastikowy kubek z margaryną został wykonany w 53 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu. Dzięki temu całe opakowanie zawiera o 31 proc. mniej plastiku, niż standardowe pudełko. Zastosowanie tych rozwiązań pozwoli firmie ograniczyć roczną emisję CO2 o 112 ton i zmniejszy zużycie plastiku o 37 ton. W efekcie, daje to łączną redukcję śladu węglowego o 38 proc.

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Rynek; s. 38
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy żyjemy w antropocenie? Naukowcy już mieli to ogłosić. I wtedy wybuchła bomba

Wydawało się, że to będzie formalność. Światowe gremium ekspertów przypieczętuje oczywisty fakt, że żyjemy w antropocenie. Ale tak się nie stało.

Agnieszka Krzemińska
14.04.2024
Reklama