Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Wojciech DąbrowskiZbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska/Forum Wojciech Dąbrowski

Wydarzenia

• W ciągu najbliższych pięciu lat Poczta Polska zainwestuje 1,9 mld zł w budowę trzech sortowni oraz ok. 4 tys. punktów odbioru paczek. Chce w ten sposób zwiększyć swoje przychody w działach przesyłek kurierskich i logistyki. Są na to szanse, bo rynek usług e-commerce rozwija się w Polsce w tempie 18 proc. rocznie, a współpraca Poczty Polskiej z Allegro.pl dobrze się układa.

Murapol, jedna z największych w kraju firm deweloperskich, ma nowego właściciela. Ponad 98 proc. akcji kupiła spółka joint venture utworzona przez fundusze działające w nieruchomościach: Real Estate Group Ares Management Corporation oraz Griffin Real Estate. Pozostałe udziały są nadal w rękach byłego prezesa Michała Sapoty i obecnego – Nikodema Iskry. Wartości tej transakcji nie ujawniono. Grupa Murapol przez 19 lat zbudowała ponad 260 budynków w różnych miastach z 13,5 tys. mieszkań.

***

Barometr

81 proc. Polaków czuje się obywatelami Unii Europejskiej, ale jednocześnie 42 proc. przyznaje, że w przyszłości poradziliby sobie w Polsce będącej poza UE. To wyniki badania Standardowy Eurobarometr przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej przez Kantar Polska. 64 proc. badanych jest zadowolonych ze stanu polskiej gospodarki. Niepokoi ich jednak wzrost cen i kosztów utrzymania. Nadal są nieufni wobec euro. Od 2013 r. liczba niechętnych wymianie złotego na euro waha się między 56–67 proc. 77 proc. Polaków wspiera zewnętrzne wzmocnienie granic UE, a 53 proc. przyjęcie wspólnego systemu azylowego.

• Według danych firmy badawczej Nielsen na koniec 2019 r. było w Polsce około 95 tys. sklepów. To o ok. 5 tys. mniej niż rok wcześniej i o 7 tys. mniej niż na koniec 2017 r. Najbardziej spadła liczba małych sklepów (poniżej 100 m kw.), mniej jest też hipermarketów. Od 2017 r. wzrosła za to liczba dyskontów (z 3849 do 4140). Liczba drogerii utrzymuje się na stabilnym poziomie ponad 8 tys. placówek. W tej branży przybywa sklepów sieciowych, a ubywa niezależnych. W najbliższych kwartałach utrzyma się trend stopniowego zmniejszania udziałów w rynku przez sklepy niezależne na rzecz dyskontów.

• Kolekcjonerzy oraz miłośnicy sztuki podczas 337 aukcji przeprowadzonych w 2019 r. wydali 295 mln zł. To prawie dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z 2010 r. Kupowano zarówno sztukę dawną (ok. 37 proc. transakcji), współczesną (35 proc.), jak i młodą – prace powstałe po 1989 r. (ok. 27 proc.). Wśród sprzedawanych prac aż 38 przekroczyło cenę 1 mln zł, a dwie sprzedane zostały powyżej 5 mln zł. Liderem na polskim rynku aukcyjnym jest Desa Unicum (51 proc. udziałów), która zajmuje dziewiąte miejsce wśród 20 największych europejskich domów aukcyjnych.

***

Kadry

Wojciech Dąbrowski został nowym prezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Przez ostatnie dwa lata kierował należącą do grupy spółką PGE Energia Ciepła. Wcześniej przez rok był szefem PGNiG Termika, do której w 2016 r. przeszedł z Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie. Dąbrowski skończył prawo na UW, a także studia podyplomowe z zarządzania w administracji publicznej na Akademii Leona Koźmińskiego oraz z eksploatacji elektrowni i elektrociepłowni na Politechnice Warszawskiej. Uznawany jest za urzędnika powiązanego z PiS.

Daniel Wocial został prezesem Adecco, międzynarodowej agencji pośrednictwa pracy. Będzie kierować działalnością firmy w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wocial jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył też Akademię Finansów w Warszawie oraz MBA na Université du Québec w Montrealu. Po studiach odpowiadał za HR m.in. w T-Mobile, Axa, Mercer (doradztwo w obszarze zarządzania pracownikami). Przez ostatnie trzy lata zarządzał firmą Marsh, która działa jako broker ubezpieczeniowy.

***

Technologie

• Europejski fundusz Icos Capital Fund III zainwestuje ponad 20 mln euro w polskie start-upy rozwijające oprogramowania oraz technologie dla sektorów rolno-spożywczych, biochemikaliów i nowoczesnych materiałów. Fundusz jest finansowany po połowie z pieniędzy unijnych programu Inteligentny Rozwój oraz przez trzy międzynarodowe firmy: Nouryon (wcześniej AkzoNobel Specialty Chemicals), Bühler Group (firma technologiczna) oraz Royal Cosun (przedsiębiorstwo rolno-spożywcze). Icos to trzeci fundusz typu Corporate Venture Capital (inwestują w nie korporacje).

W rankingu 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie przygotowanym przez brytyjski dziennik „Financial Times” znalazły się 44 firmy z Polski (rok wcześniej było ich 23). Najwyższe, 34. miejsce zajęła firma SoftwareHut z Białegostoku produkująca oprogramowanie. Jej wzrost przychodów w latach 2015–18 wyniósł 3000 proc.

• E-zakupy sprzętu elektronicznego stają się coraz prostsze. MediaMarkt, sieć sklepów z elektroniką użytkową, wprowadził – jako pierwszy w branży – usługę dostawy towarów do domu tego samego dnia. Jeżeli zakup nastąpi do godz. 11.30, to dostawa ma dojść między godz. 18 a 22. Na razie z usługi tej korzystać mogą mieszkańcy aglomeracji warszawskiej, katowickiej, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Krakowa.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Już po raz ósmy Forum Odpowiedzialnego Biznesu organizuje Targi CSR, podczas których firmy, organizacje i biorące w nich udział instytucje zaprezentują swoje osiągnięcia. Tegorocznym hasłem targów i towarzyszących im konferencji jest: „Środowisko! Biznesowe i naturalne”. Ma ono przypominać o zależności między biznesem i jego otoczeniem oraz spoczywającej na przedsiębiorstwach odpowiedzialności za środowisko naturalne. Targi odbędą się 16 kwietnia w Centrum EXPO XXI w Warszawie. Więcej na: odpowiedzialnybiznes.pl/targicsr.

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Rynek; s. 43
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama