Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

6 sekund – tyle czasu ma Twoje CV!

Stock.Adobe.com
Czy po przesłaniu CV w odpowiedzi na ofertę pracy, możesz liczyć, że ktoś poświęci odpowiednią uwagę Twojej aplikacji? Okazuje się, że czas, jaki rekruter średnio poświęca na życiorys jednego kandydata to zaledwie 6 sekund! Jak przykuć uwagę w tak krótkim czasie?

Składasz CV w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę i liczysz na to, że rekruter na pewno doceni Twoje doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Według Ciebie są one przecież naprawdę imponujące. Jednak co zrobić, gdy mimo mijających tygodni nie otrzymujesz zaproszenia na rozmowę?

Zastanawiasz się: co mogło pójść nie tak? Być może wina leży w Twoim CV. Nie tyle w ilości informacji, które tam się pojawiły – ile w samej formie dokumentu. Czy słyszałeś kiedykolwiek o zasadzie 6 sekund? Musisz zdać sobie sprawę, że właśnie tyle czasu wystarczy rekruterowi, by podjąć decyzję, czy Twoje CV jest warte uwagi, czy też nie. Wydaje się, że to bardzo krótko? Niestety taka jest rzeczywistość.

Przy dziesiątkach życiorysów spływających na jedno ogłoszenie o pracę rekruterowi potrzeba kilku sekund, żeby podjąć pierwszą decyzję. Przez te umowne 6 sekund zwróci uwagę np. na opis kandydata czy wyróżnione osiągnięcia w sekcji dotyczącej doświadczenia. Potem podejmie decyzję, czy kandydat jest na tyle interesujący, by przeznaczyć mu dodatkową uwagę. Jeżeli w tym czasie nie znajdzie niczego ciekawego, konkretu na którym mógłby zawiesić wzrok, to CV najczęściej ląduje w folderze pod nazwą „Pozostałe” - mówi Joanna Ryś na łamach serwisu Employear zajmującego się tematyką rekrutacji.

Gdzie wędruje wzrok rekrutera?

Zasada 6 sekund to nie wszystko. Wystarczy przyjrzeć się poniższemu obrazkowi.

Ilustracja powyżej pochodzi z opracowania “Eye-Tracking Study” serwisu LADDERS z 2018, które w sposób kompleksowy przedstawia tematykę eye trackingu w rekrutacji.Serwis LADDERSIlustracja powyżej pochodzi z opracowania “Eye-Tracking Study” serwisu LADDERS z 2018, które w sposób kompleksowy przedstawia tematykę eye trackingu w rekrutacji.

Zielony kolor wskazuje na umiarkowane zainteresowanie rekrutera, a obszary zaznaczone na czerwono pokazują miejsca, w których uwaga czytającego skupiła się na dłużej. Jak widać na ilustracji powyżej, duże części dokumentu w ogóle nie są tknięte. Dlaczego? Otóż jego twórca nie wziął sobie do serca zaleceń dotyczących czytelności CV. W konsekwencji uwaga rekrutera skończyła się już w połowie dokumentu. Taka wiedza może Ci dać sporo wskazówek dotyczących tego, jak powinno wyglądać Twoje CV. Zauważ, że jeżeli formatowaniem i porządkowaniem informacji ułatwisz życie rekruterowi, to on wyciągnie znacznie więcej z czytanego dokumentu.

Krótki opis kandydata

W skutecznych CV coraz częściej pojawia się sekcja będąca opisem lub podsumowaniem kandydata. Chodzi tutaj o 2 lub 3 krótkie zdania, które umieszczane są w nagłówku – najczęściej tuż obok zdjęcia. Znajduje się w nich np. krótkie przedstawienie swojej kandydatury, najważniejsze osiągnięcia w dotychczasowej karierze zawodowej oraz cel zawodowy.

A czym jest cel zawodowy? To tak naprawdę krótka informacja dotycząca Twoich planów na przyszłość. Jest to pewnego rodzaju próba odpowiedzi na pytanie: „gdzie widzisz się za następne 5 lat?”, czyli pytanie, które pada tak często na rozmowach rekrutacyjnych. Podsumowanie kandydata umieszczone na samej górze CV pozwoli przykuć uwagę rekrutera w ciągu tych krótkich 6 sekund. Taki tekst jest bardzo krótki, zawiera same konkrety i jest umieszczony tuż obok zdjęcia – czyli miejsca, na które chociażby odruchowo spojrzy rekruter w jednym z pierwszych kroków analizy życiorysu.

Doświadczenie i umiejętności w CV

Podsumowanie kandydata to nie wszystko – to tylko króciutki wstęp do CV. Załóżmy, że rekruter zapozna się już z tym wprowadzeniem. Warto przypomnieć sobie, w które kolejne miejsca może się skierować jego wzrok.

Najważniejsze informacje najlepiej jest umieszczać jak najwyżej - w końcu im szybciej przykujesz uwagę rekrutera, tym większa szansa, że poświęci Ci więcej uwagi. A co jest najistotniejsze w CV? Oczywiście doświadczenie zawodowe. W zależności od wybranego layoutu CV, umieść sekcję dotyczącą doświadczenia jak najwyżej dokumentu – już na samej górze kolumny (w przypadku CV opartego na dwóch kolumnach) lub bezpośrednio pod nagłówkiem. Pisząc o doświadczeniu pamiętaj, aby oprócz stanowiska i nazwy firmy zamieścić także informacje dotyczące swoich głównych obowiązków w pracy. W końcu posada posadzie nierówna i zakres obowiązków na tych samych stanowiskach może się znacząco różnić.

Zadbaj także o odpowiednie wyeksponowanie sekcji dotyczącej umiejętności. Umieszczaj w niej informacje o swoich zdolnościach, wskazując przy tym swój poziom doświadczenia. W ten sposób przedstawisz rekruterowi, że masz odpowiedni zasób kompetencji, aby móc rozpocząć pracę na danym stanowisku.

Dobre praktyki w CV

Przyznajesz, że 6 sekund to zdecydowanie za krótko, żeby rekruter mógł zapoznać się z treścią Twojego życiorysu. W związku z tym musisz wziąć sprawę w swoje ręce i spróbować zyskać dodatkowy czas. Zapoznaj się z kilkoma dobrymi praktykami, które mogą okazać się Twoim sporym atutem.

Przygotowując CV opieraj się na konkretach. Staraj się przedstawiać swoje kompetencje, sukcesy i osiągnięcia w sposób dający się zmierzyć. Lepiej napisać mniej, ale bardziej szczegółowo, niż tworzyć długie i nieczytelne listy.

Stosuj nagłówki i pogrubienia w treści – zwracając uwagę na nazwy poszczególnych sekcji oraz najważniejsze informacje. W ten sposób ułatwiasz rekruterowi zdobycie informacji o Twoich osiągnięciach czy kluczowych umiejętnościach. W końcu przebrnięcie przez bloki tekstu przy czytaniu piętnastego CV z rzędu może być co najmniej problematyczne.

Poza tym pamiętaj, że elementy graficzne mają na celu przede wszystkim porządkowanie dokumentu i poprawę jego czytelności. Nie dopuść, aby odciągnęły one uwagę rekrutera od tego co najważniejsze – czyli treści Twojego CV.

Przykładowe CVMateriały klientaPrzykładowe CV

Korzystaj z ułatwień

Tworzenie CV od zera to żmudne zajęcie, które nawet po kilkugodzinnej pracy może nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów. Aby stworzyć życiorys interesujący, a przy tym poprawny pod względem formalnym, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego kreatora CV. Taki program pozwala na stworzenie dokumentu zawierającego wszystkie niezbędne elementy, przy jednoczesnej trosce o formatowanie i atrakcyjny design dokumentu.

Na uwagę zasługuje tutaj Kreator CV dostarczony przez Employear. Dzięki niemu można wygodnie tworzyć liczne sekcje w CV, zmieniać ich kolejność oraz zmieniać ustawienia wyglądu. Wszystko za pośrednictwem intuicyjnej aplikacji otwieranej bezpośrednio w przeglądarce – czy to na komputerze czy w urządzeniu mobilnym. Prosta obsługa i wygodny proces tworzenia “krok po kroku” sprawia, że gotowy życiorys potrafi naprawdę zrobić wrażenie.

Przygotowanie dobrego życiorysu wymaga czasem nawet kilku godzin pracy – w końcu trzeba w jednym miejscu zebrać informacje dotyczące często wieloletniej kariery. 6 sekund to zdecydowanie za mało na przeczytanie całego życiorysu. Jednak czas ten może wystarczyć na zrobienie dobrego wrażenia i zachęcenie do dalszej analizy Twojego CV. Rozsądna selekcja informacji, estetyczne formatowanie oraz stawianie na liczby, dane i konkrety - to wszystko może być wyciągnięciem ręki do zmęczonego rekrutera.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama