Rynek

Motoryzacyjne gusta Polaków (w dobie koronawirusa). Jakich samochodów używanych najczęściej szukamy?

Motoryzacyjne gusta Polaków (w dobie koronawirusa). Jakich samochodów używanych najczęściej szukamy? Motoryzacyjne gusta Polaków (w dobie koronawirusa). Jakich samochodów używanych najczęściej szukamy? mat. pr.
Ostatnio w naszych zainteresowaniach pojawiła się pewna zmiana, która może się okazać trwalszym trendem.

Aktualną sytuację na rynku samochodów używanych sprawdził Spotawheel – internetowy dealer oferujący używane auta. Przedstawione dane są wynikiem analizy własnej ponad 322 tys. ofert, które były dostępne w sieci od października 2019 roku do marca 2020 roku.

Dotychczas wśród ofert wystawianych przez dealerów samochodowych w sieci dominowały oferty tańsze (w cenie do 35 tys. zł), jednak ich udział w ogólnej liczbie dostępnych używanych samochodów był dość stabilny.

Pod koniec zeszłego roku (październik-grudzień) utrzymywał się na poziomie 69-70 proc. W styczniu nastąpił spadek do 64 proc. i później utrzymanie w lutym i marcu na poziomie 64-65 proc. Natomiast odsetek ofert z droższymi samochodami (od 54 tys. zł wzwyż) wzrósł od grudnia do stycznia (14 proc. vs 18 proc.).

Podaż samochodów używanychmat. pr.Podaż samochodów używanych

Podsumowując: przez ostatnie pół roku na rynku dominował auta tanie, ale ich dominacja była coraz mniejsza, zwiększyła się natomiast oferta aut droższych. Jak wpłyną na to realia związane z koronawirusem? Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie zerknijmy na to, czego szukali klienci. Stronę Spotawheel.pl w okresie październik 2019 - marzec 2020 odwiedziło ponad 850 tys. unikalnych użytkowników. Jakich samochodów szukali i o jakie pytali? Dotychczas dominowały samochody ze średniej półki cenowej, jednak w marcu były one mniej popularna, znacznie wzrosło natomiast zainteresowanie samochodami tańszymi.

Jak widać okoliczności oraz sytuacja związana z „zamknięciem gospodarki”, panująca przez większość marca, spowodowała zrewidowanie potrzeb klientów. Zmiany dotyczą nie tylko kwestii budżetu na zakup, ale także rodzaju nadwozia.

W marcu znacząco wzrosło zainteresowanie używanymi samochodami miejskimi (7 proc. wyszukiwań na Spotawheel.pl w lutym w stosunku do 17 proc. w marcu). Łącznie mniejsze rodzaje samochodów (hatchback i miejskie) były w obszarze zainteresowania 40 proc. osób odwiedzających stronę Spotawheel. Zmalało natomiast zainteresowanie samochodami większymi (SUV, minivany). W marcu interesowało się nimi 39 proc. gości strony Spotawheel, w marcu już tylko 26 proc.

Popyt na samochody używanemat. pr.Popyt na samochody używane

Czy to początek zmian, które zostaną z nami na dłużej? Obecne realia wiążą się z dużą dozą niepewności. Dobra wiadomość jest taka, że ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa nie muszą przekreślać planów zakupu samochodu. Wspomniana platforma Spotawheel umożliwia całkowicie zdalny zakup samochodu z jego darmową dostawą w całej Polsce. Dodatkowo niezależnie od tego, czy szukasz samochodu za 30 czy za 100 tys., w Spotawheel znajdziesz tylko sprawdzone używane samochody, z potwierdzoną historią i przebiegiem oraz nie wymagające żadnych nakładów finansowych po zakupie (czyli innymi słowy, bez ukrytych usterek i zużytych części). A wszystko to potwierdzone raportem z inspekcji technicznej i gwarancją do 5 lat.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama