Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Zdrowe biurowce

Echo Investment Echo Investment mat. pr.
Pandemia COVID- 19 pokazała, że musimy zweryfikować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Dlatego Echo Investment rozwija standard swoich biurowców, by były jeszcze bardziej bezpieczne, wygodniejsze i przygotowane na zagrożenia epidemiologiczne w przyszłości.

Architekci i konstruktorzy Echo Investment, dewelopera, który na polskim rynku nieruchomości biurowych działa od blisko 25 lat, przeanalizowali swoje dotychczasowe założenia projektowe pod względem nowych wymogów i zaleceń higienicznych. W wyniku przeprowadzonych badań firma wdraża do wznoszonych i planowanych budynków program „zdrowe biurowce”, czyli szereg rozwiązań odpowiadających na postcovidowe potrzeby.

Echo Investmentmat. pr.Echo Investment

Pandemia jest w naszych czasach całkiem nowym doświadczeniem. Wymaga od twórców przestrzeni społecznych myślenia o zupełnie odmiennych wymiarach jej funkcjonowania. Dlatego przeprowadza się obserwacje zachowania pracowników biur, analizuje sposoby utrzymywania podwyższonych standardów higieny i rozpatruje punkty, które sprawiają największe trudności. Zebraną wiedzę deweloperzy wykorzystują do wprowadzania w biurowcach rozwiązań, które eliminują ryzyko i wzmacniają bezpieczeństwo użytkowników.

Echo Investmentmat. pr.Echo Investment

Pierwszymi projektami, w których deweloper ogłosił wdrażanie najważniejszych postcovidowych innowacji są React w Łodzi i wrocławski West 4 Business Hub. Ale już podjęto decyzję, aby wprowadzać je w następnych wznoszonych i planowanych obiektach.

PRIORYTET: CZYSTE POWIETRZE

React w Łodzi to projekt pilotażowy. Wiadomo jednak, że zastosowane tu rozwiązania pojawią się w kolejnych biurowcach. Siedmiokondygnacyjna inwestycja o powierzchni 15 tys. m2 stanie przy alei Piłsudskiego. W budynku montowany jest system eliminacji zanieczyszczeń i zagrożeń mikrobiologicznych. Jego sercem jest matryca. Pod wpływem światła ultrafioletowego wytwarza ona jony, które m.in. skutecznie neutralizują toksyczne grzyby, pleśń, bakterie i wirusy unoszące się w powietrzu czy osiadające na powierzchniach biurowego wyposażenia. Co ważne, urządzenie można instalować w już zrealizowanych systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych lub centralach.

Echo Investmentmat. pr.Echo Investment

BEZDOTYKOWY WEST 4 BUSINESS HUB

Wrocławski biurowiec, którego oddanie do użytku zaplanowano na sierpień tego roku, zaoferuje ponad 15,5 tys. m2 powierzchni biurowej na pięciu kondygnacjach. Deweloper przygotowuje przestrzenie dla najemców.

Echo Investmentmat. pr.Echo Investment

W West 4 Business Hub zastosowano drugi z pilotażowych projektów – aplikację budynkową. Aplikacja poprowadzi pracownika i gościa przez budynek tak, by ograniczyć ich kontakt z innymi osobami, a także z przyciskami i panelami, na których mogą gromadzić się szkodliwe drobnoustroje i wirusy. Pokaże drogę do wyznaczonego miejsca parkingowego (pozwoli to też efektywnie wykorzystać parking), zaanonsuje gościa przez wirtualną recepcję, pomoże dotrzeć do celu. Goście otrzymają też informacje dotyczące spotkania w siedzibie firmy, w tym obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Dzięki temu będzie możliwa m.in. kontrola przepływu osób z zewnątrz.

Echo Investmentmat. pr.Echo Investment

PIĄTKA DLA BEZPIECZEŃSTWA

To nazwa programu, który ma służyć ochronie osób przebywających w przestrzeniach wspólnych budynku. Program obejmuje zasady i działania skupione wokół pięciu obszarów: dezynfekcji, ochrony, zachowania dystansu, informacji i komunikacji.

Echo Investment nadało priorytet przygotowaniu swoich obiektów na bezpieczne przyjęcie pracowników. Systemy oczyszczające powietrze, uchylne okna, zastosowanie łatwych do czyszczenia materiałów wykończeniowych to tylko niektóre rozwiązania.

Rafał Mazurczak, członek zarządu odpowiedzialny za sektor biur w Echo Investment:
„Nie ulega kwestii, że nie wszyscy czują się dobrze w home office, a przestrzeń biurowa ma niezmiennie ogromne znaczenie dla efektywnej pracy. Rolą dewelopera jest zapewnienie firmom i ich pracownikom jak najbardziej komfortowych i zdrowych warunków. Część naszych działań skupia się na tym, co tu i teraz, czyli zabezpieczeniu istniejących przestrzeni. Ale jesteśmy też zobowiązani patrzeć szerzej i myśleć o funkcjonowaniu biur, uwzględniając doświadczenie pandemii. Tak jak kiedyś zmianą w organizacji przestrzeni do pracy było odejście od gabinetów na rzecz open space, tak teraz biurowce uzbrajamy w antywirusowe rozwiązania i technologie, które jeszcze bardziej niż dotychczas kładą nacisk na bezpieczeństwo ich użytkowników. To także kolejna okazja, by innowacje PropTechowe były wprowadzane i testowane na co dzień. Aplikacje budynkowe, systemy oczyszczania powietrza, rozwiązania i systemy bezdotykowe, otwierane okna nie są w biurowcach już tylko nowinkami. Dla nas to rozwiązania, które należy dostarczać najemcom nie tymczasowo i doraźnie, ale jako standard”.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Rynek; s. 47
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Tadeusz Gołębiewski. Król odszedł, niestety hotele zostały

Odszedł król polskich hoteli – mówią miłośnicy Tadeusza Gołębiewskiego. – Niestety jego hotele zostały – dodają oponenci.

Juliusz Ćwieluch
28.06.2022
Reklama