Rynek

Kameralna inwestycja, ogólnodostępny park. Rozpoczęła się budowa Opackiej w Gdańsku

Opacka – widok z lotu ptaka Opacka – widok z lotu ptaka mat. pr.
W sercu Oliwy, jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdańska, powstaje kameralny zespół mieszkalny oraz teren zielony, który charakterem nawiązywać będzie do naturalnego krajobrazu dawnego Opactwa Cystersów.

Obok budynków zostaną odtworzone m.in. zbiornik wodny na wzór dawnych stawów oraz ogólnodostępny park z wieloma gatunkami drzew i krzewów. Invest Komfort zadba również o rewitalizację brzegu Potoku Oliwskiego.

Przestrzeń różnorodna jak Oliwa

Inwestycja powstanie w sąsiedztwie słynnego, zabytkowego Parku Oliwskiego - ponad 11 hektarów urozmaiconej zieleni, przeplatanej zadbanymi alejkami i stawami.

Jedną z pobliskich atrakcji jest przepiękny Pałac Opatów, którego początki sięgają XV wieku. Obecnie mieści się tu Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, organizowane są wystawy, spotkania z artystami i koncerty. Wychodząc z parku można przejść się brukowanymi uliczkami i podziwiając z bliska bajkową architekturę, z której znana jest dzielnica.

Nowe tereny zielone, powstające w miejscu, gdzie kiedyś były ogrody klasztorne, wypełnią lukę pomiędzy majestatycznym Parkiem Oliwskim a naturalną roślinnością Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, dając mieszkańcom możliwość obserwacji najpiękniejszego zabytku Oliwy tj. gotyckiej Archikatedry Oliwskiej.

Opacka – widok na katedręmat. pr.Opacka – widok na katedrę

Ogólnodostępny park

Na części dawnych terenów Opactwa Cystersów, na których powstanie inwestycja Opacka znajdowały się m.in. dwa stawy oraz park. W miarę upływu czasu rozbudowywano obiekty klasztorne
oraz zagospodarowywano otoczenie w postaci ogrodów, ale i łąk umiejętnie wkomponowanych w przestrzeń.

Pomiędzy ulicą Opacką, a Potokiem Oliwskim powstanie ponad 6 000 m2 zieleni z odtworzonym historycznym stawem i drewnianym pomostem, który ma służyć także jako punkt widokowy na katedrę. Będzie to idealne miejsce spotkań, jak i relaksu wśród kilku tysięcy roślin z prawie 50 gatunków, uprawianych kiedyś przez Cystersów. Zakon słynął z zakładania ogrodów, które tworzyły piękną architekturę ogrodową i zapewniały ciszę i spokój. Mieszkańcy i dzieci z sąsiedniego przedszkola zyskają nową przestrzeń do odpoczynku i możliwość poznawania przyrody.

- Ukłonem w stronę dawnych cysterskich ogrodów kwaterowych stały się przestrzenie przeplatane różnorodną roślinnością. – mówi Małgorzata Sobótka, architekt krajobrazu ze Studia Krajobraz. -Kluczowym elementem w przestrzeni jest katedra, która zostanie wyeksponowana przez aranżację zieleni i parku. Na podstawie planu została utworzona mapa osi widokowych, aby katedra była cały czas widoczna dla spacerujących. Wychodzimy również z zaproszeniem dla mieszkańców Oliwy do aktywnego korzystania z przestrzeni parku oraz dajemy możliwość jej interpretowania według własnej pomysłowości. Będzie tu można m.in. poćwiczyć jogę lub zorganizować piknik rodzinny.

Opacka - widok z balkonumat. pr.Opacka - widok z balkonu

Nowoczesna Oliwa

Oliwa to jednak nie tylko historia i zabytki. W latach powojennych za sprawą powstania Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Wychowania Fizycznego, hali widowiskowo-sportowej Olivia oraz dużego kompleksu Olivia Business Centre, dzielnica zyskała oprócz charakteru mieszkaniowego również walor akademicko-biznesowy.

Różnorodność i bogactwo dzielnicy, zachęciły architektów do stworzenia miejsca, które da radość odkrywania.

- Oliwa to miejsce szczególne, posiadające bogatą historię i niezwykły klimat. W trakcie projektowania skupiliśmy się na jak najwierniejszym nawiązaniu do cech charakterystycznych Oliwy i miejsca, w którym przygotowywany jest park i nowa zabudowa. Jako projektanci staramy się nie kopiować gotowych rozwiązań, a zastanowić się jak architektura oddziałuje na odbiorcę. – mówi architekt, Jakub Bladowski z Roark Studio - Aby odebrać architekturę jako przyjemną i atrakcyjną człowiek potrzebuje oddziaływania pobudzającego do refleksji i skłaniającego do zatrzymania. Naszym celem było dać okazję doświadczenia otaczającej przestrzeni. Opacka, podobnie jak kiedyś oliwskie brukowane trakty, dworki, historyczna zabudowa z rzeźbionymi wykuszami, lukarnami, przydrożne kapliczki, została zaprojektowana z perspektywy pieszego, osoby spacerującej po oliwskich uliczkach. Nasze otoczenie powinno być różnorodne, nie tylko w zakresie odbioru wizualnego, ale również użytkowego. Myślą przewodnią projektu było stworzenie przestrzeni, którą da się odkrywać.

Kameralne, trzypiętrowe budynki z lukarnami na ostatniej kondygnacji nawiązującymi do oliwskiej zabudowy, zostaną zbudowane na skraju parku. Pomiędzy budynkami powstanie specjalnie zaprojektowania przestrzeń dostępna dla przyszłych mieszkańców – z placem zabaw dla dzieci oraz strefą fitness z saunami i salą klubową dla dorosłych.

Komfort i detal

Projekt Opackiej zachwyca starannością zaplanowania detali i udogodnień. Wnętrza wypełnią wysokiej klasy materiały – szlachetne drewno, naturalny kamień czy szkło wzorzyste. Duża liczba przeszkleń otworzy mieszkania i części wspólne na otaczającą budynki zieleń, zapewniając przy tym odpowiednie doświetlenie. Natomiast apartamenty na ostatniej kondygnacji zyskają ponadstandardową wysokość od 3.05 m do 4.20 m. W inwestycji powstanie łącznie 51 mieszkań o powierzchni od 52 do 129 m2. Realizacja osiedla zaplanowana jest na lata 2020-2022.

Pełna oferta apartamentów dostępna na stronie www.investkomfort.pl

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Rynek; s. 39
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020
Reklama