Rynek

Dobry pośrednik na wagę złota. Tylko jak go znaleźć?

Warto pod uwagę wziąć najważniejszą nagrodę branżową, jaką jest Lider Nieruchomości Otodom. Warto pod uwagę wziąć najważniejszą nagrodę branżową, jaką jest Lider Nieruchomości Otodom. mat. pr.
Sprzedaż lub zakup nieruchomości to emocje, duże pieniądze i brzemienne w skutkach decyzje. Dlatego warto przy transakcji współpracować z fachowcem, którego doświadczenie pomoże znaleźć najkorzystniejsze rozwiązania i ustrzec się błędów. Czego możemy oczekiwać od agentów nieruchomości i jak znaleźć najlepszego pośrednika w okolicy? Podpowiadamy!
Dobry pośrednik na wagę złota. Tylko jak go znaleźć?mat. pr. Dobry pośrednik na wagę złota. Tylko jak go znaleźć?

Zawód dla ludzi wielu talentów

O tej profesji usłyszeć można sporo krzywdzących stereotypów. Jak w każdej branży, także na rynku nieruchomości działają osoby, którym daleko do wysokich standardów. Jednak dobry pośrednik, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jest na wagę złota, i to niemal dosłownie. Mało kto, nie mając doświadczenia i stałego kontaktu z nieruchomościami, jest w stanie połączyć wszystkie umiejętności prowadzące do korzystnej transakcji.

Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureacimat. pr.Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureaci

Zarówno kupno, jak i sprzedaż nieruchomości wymagają wszechstronnej wiedzy. Chodzi nie tylko o doskonałą znajomość rynku, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i makroekonomicznym. To tylko jedna z kompetencji, które musi posiadać dobry agent. Aby zadbać o interesy klienta musi on mieć także bardzo dobrą orientację w kwestiach prawnych, zebrać dokumenty, trafnie ocenić bieżący status nieruchomości i przewidzieć ewentualne problemy, które mogą pojawić się w przyszłości. Kupującym powinien pomóc w zdefiniowaniu własnych oczekiwań, bo – wbrew pozorom – często nasze wyobrażenia o wymarzonej nieruchomości różnią się od faktycznych potrzeb. Sprzedającym przyda się z kolei odpowiednie oszacowanie optymalnej ceny, doświadczenie i wiedza marketingowa, która nierzadko pozwala sprzedać dom lub mieszkanie szybciej i za lepsze pieniądze. Samo opublikowanie ogłoszenia do sieci to za mało: potrzebne są świetne zdjęcia (często poprzedzone home stagingiem), umiejętnie stworzony opis, wiedza o skuteczności poszczególnych serwisów i dobrze wykorzystany budżet na płatną promocję. Niewiele osób, sprzedając nieruchomość na własną rękę, potrafi stworzyć ofertę, która skutecznie przykuwa uwagę odbiorców. Najlepsi na rynku agenci są również obeznani z nowinkami technicznymi, które ułatwiają sprzedaż.

Zarówno reprezentując stronę kupującą, jak i sprzedającą, dobry agent musi wykazać się zdolnościami psychologicznymi i negocjacyjnymi. Tonowanie emocji, prowadzenie rozmów w rzeczowy sposób i trafne dobieranie argumentów zwiększa szanse na udaną transakcję. A wykorzystując znajomość rynku i techniki negocjacyjne sprawny pośrednik potrafi zaoszczędzić dla klienta nawet kilka procent wartości nieruchomości. W wielu przypadkach różnica przewyższa prowizję, którą inkasuje agent.

Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureacimat. pr.Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureaci

Opłacalność współpracy z pośrednikiem jest tym większa, że czas to pieniądz, a transakcje na rynku nieruchomości należą do czasochłonnych i pochłaniają sporo energii. Przygotowanie mieszkania lub domu do sprzedaży, odbieranie telefonów, odpisywanie na e-maile, oprowadzanie kolejnych potencjalnych klientów potrafi skutecznie zakłócić życie rodzinne i zawodowe. Współpraca z pośrednikiem eliminuje ten problem – to jego zadania, które wykonuje każdego dnia. Niektórzy agenci organizują także np. dni otwarte, na które zapraszają wielu potencjalnych klientów. Również poszukujący mieszkania lub domu współpracując z własnym agentem może zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza gdy powierzy wstępne poszukiwania specjaliście. Wybór agenta powinien być jednak przemyślany.

Warto wybrać najlepszych

Są takie profesje, które opierają się na ludziach: ich talencie, wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Wybierając prawnika czy lekarza staramy się dowiedzieć wcześniej o nim jak najwięcej, bo powierzamy mu zdrowie lub bezpieczeństwo. Podobnie powinniśmy postępować z pośrednikami na rynku nieruchomości. Niezależnie od tego, czy zamierzamy kupić czy sprzedać, w grę wchodzić będą spore pieniądze, nierzadko stanowiące wielokrotność rocznych zarobków lub nawet dorobek całego życia. Podejście emocjonalne i spontaniczne w takich przypadkach należy zastąpić rzetelną analizą sytuacji.

Dlatego warto dokładnie rozejrzeć się po lokalnym rynku w poszukiwaniu tych najlepszych. Dobrym pomysłem może być zapytanie znajomych, jednak ci z reguły mają tylko jednostkowe doświadczenia z konkretnym agentem. Warto też przeczesać Internet analizując aktywność poszczególnych biur obrotu nieruchomościami. I w końcu – warto pod uwagę wziąć najważniejszą nagrodę branżową, jaką jest Lider Nieruchomości Otodom.

Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureacimat. pr.Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureaci

Nie opiera się ona na subiektywnych ocenach, a została przyznana w oparciu o kryteria opracowane przez agencję badawczą IQS. W trzyetapowym konkursie analizowane były twarde dane o poszczególnych biurach, takie jak liczba ofert, pracowników i transakcji, ale i jakość i skuteczność wystawianych ofert. W ostatnim etapie do działania wkroczyli wytypowani przez agencję badacze ­– „tajemniczy klienci”, którzy w bezpośrednim kontakcie sprawdzali kompetencje poszczególnych firm. W ten sposób wyłoniono 16 Liderów Nieruchomości (po jednym na każde województwo) i Lidera Nieruchomości wśród biur ogólnopolskich. Dodatkową nagrodą był tytuł Pośrednik Roku, wytypowany przez kolegów i koleżanki z branży.

Konkurs po raz kolejny zorganizował Otodom, najpopularniejszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, który od lat nie tylko współpracuje z deweloperami i pośrednikami, ale i dba o podnoszenie jakości całej branży, organizując kursy i szkolenia, spotkania branżowe, prowadząc blog czy transmisje Otodom Live w mediach społecznościowych.

Katarzyna Czerwiak – najlepszy pośrednik nieruchomości w Polscemat. pr.Katarzyna Czerwiak – najlepszy pośrednik nieruchomości w Polsce

– Nagroda Lider Nieruchomości Otodom jest dla agentów dodatkową motywacją do podnoszenia sobie poprzeczki, a dla ich klientów – gwarancją najwyższego poziomu usługi. Co ciekawe, w ostatniej edycji konkursu rywalizacja bywała bardzo zacięta, a dwóm biurom nieruchomości – z Krakowa i Poznania – udało się obronić tytuł przyznany w poprzednim roku. Zarówno nowym laureatom, jak i dotychczasowym należą się wielkie gratulacje – zauważa Jarosław Krawczyk z Otodom.

Już dziś najlepsi agenci z całego kraju pracują na tytuł Lider Nieruchomości Otodom 2021, tymczasem warto zapoznać się z listą laureatów, którzy statuetki odebrali w zakończonym właśnie roku. Oto ona:

Lider Nieruchomości Otodommat. pr.Lider Nieruchomości Otodom

„Polityka” jest patronem medialnym konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2020.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Rynek; s. 39
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki Polaków: co dziesiąty z nas żyje w związku równoległym

Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.

Martyna Bunda
28.07.2021
Reklama