Rynek

Co przyniesie rok 2021 na rynku nieruchomości? Zapytaliśmy ekspertów

Zakup nieruchomości będzie bardziej opłacalny niż lokowanie kapitału na lokatach bankowych, gdzie znajdziemy niskie oprocentowanie. Nastąpi wzrost zainteresowania inwestycyjnego w nieruchomości. Zakup nieruchomości będzie bardziej opłacalny niż lokowanie kapitału na lokatach bankowych, gdzie znajdziemy niskie oprocentowanie. Nastąpi wzrost zainteresowania inwestycyjnego w nieruchomości. mat. pr.
Czy rok 2021 to dobry czas na kupno wymarzonego M? A może inwestycja w nieruchomość to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie oszczędności? O tym, jak kształtować będą się trendy na rynku nieruchomości rozmawiamy z ekspertami – laureatami nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2020.

Po pierwsze: Mieszkania nie tanieją

Jeżeli ktoś w 2020 roku planował kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, nie miał łatwego zadania. Rynek nieruchomości dzielnie znosi obecny kryzys wywołany przez koronawirusa i nie ma żadnych przesłanek, by w najbliższych miesiącach miało być inaczej.

Co więcej, chwilowy spadek popytu nie wpłynął w istotny sposób na branżę, zatem spodziewać się należy, że ceny będą nadal rosnąć, choć wolniej niż dotychczas.

Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureacimat. pr.Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureaci

- Dzięki tarczom i szeroko pojętemu wsparciu dla przedsiębiorstw udało się powstrzymać skokowy wzrost bezrobocia czy bankructw firm. Musimy jednak pamiętać, że wiosną minie termin związanego z pomocą publiczną obowiązkowego utrzymania pracowników. Jeśli do tego czasu nie uporamy się z pandemią, to ten czynnik może zacząć wywierać negatywny wpływ na dynamikę cen – zaznacza Dariusz Tajerle, prezes Tekton Property, który podkreśla też wagę demografii. – Nawet uwzględniając w horyzoncie 20-30 letnim negatywny wpływ spadku liczby ludności, to duże miasta nie tylko nie powinny na tym ucierpieć, ale mogą wciąż zyskiwać mieszkańców kosztem mniejszych miejscowości, tym samym utrzymując popyt na mieszkania. I to te procesy w dłuższym terminie będą wpływały na trendy cenowe na rynku nieruchomości a nie chwilowe turbulencje i obawy związane z pandemią, której za rok dwa nikt już nie będzie pamiętał.

Po drugie: Nieruchomość ochroni kapitał

Dla tych, którzy szukają sposobu na rentowną inwestycję, eksperci wskazują nieruchomość. Depozyty gotówki na koncie czy lokacie nie będą opłacalne, bo skala inflacji jest wyższa niż oprocentowanie tych produktów bankowych. Nic zatem dziwnego, że według danych NBP między lutym a sierpniem 2020 Polacy wycofali z depozytów terminowych ponad 64 mld zł.

– Zakup nieruchomości będzie bardziej opłacalny niż lokowanie kapitału na lokatach bankowych gdzie znajdziemy niskie oprocentowanie. Nastąpi wzrost zainteresowania inwestycyjnego w nieruchomości. Wpływ na kształtowanie się rynku będą mieć klienci, którzy będą kupować w celach inwestycyjnych – uważa Arkadiusz Opaliński z biura Opaliński Nieruchomości z Wrocławia.

Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureacimat. pr.Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureaci

– Choć stabilność zatrudnienia oraz prowadzenia biznesów jest obecnie mocno zachwiana, to jednak inwestorów nie brakuje. Być może nie ma już kolejek klientów z gotówką, którzy kupowali nawet po kilka nieruchomości, ale wiara w inwestowanie w nieruchomości jest wciąż w Polsce na wysokim poziomie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż zakup nieruchomości, wbrew pozorom nie jest rzeczą zupełnie prostą. Zdecydowanie należy śledzić rynek, analizować pod wieloma względami, poznać go, aby owa inwestycja nie okazała się „wielką klapą”. Inwestycje w nieruchomości uważam za bezpieczne i warte uwagi, ale musimy do tego podejść z głową – uzupełnia Kamil Kobusiński, właściciel biura nieruchomości Limeno – Salon Rynku Pierwotnego z Olsztyna.

Po trzecie: Ogródek, balkon, taras będą w cenie

Obawa przed kolejnym lockdownem, za co za tym idzie potrzebą izolacji sprawiły, że na rynku pojawił się nowy istotny trend. Potwierdzają to statystyki portalu Otodom, gdzie pod koniec 2020 roku notowano aż 62-procentowy wzrost liczby wyszukiwań mieszkań z balkonem w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponadto, aż o 90 proc. wzrosło zainteresowanie mieszkaniami z tarasami, a o 98 proc. – z ogródkiem. Deweloperzy podkreślają, że już teraz widzą zwiększone zainteresowanie takimi nieruchomościami, a kolejne inwestycje projektują tak, by były wyposażone w powyższe udogodnienia.

– Prawdziwą szansę widzę dla budynków nazywanych "czworakami", powstającymi głównie na przedmieściach większych miast. To połączenie które najbardziej odpowiada rodzinom, zapewniając przestrzeń na wolnym powietrzu i więcej miejsca na życie rodzinne, często na zamkniętych, bezpiecznych osiedlach w stosunkowo korzystnej cenie – podkreśla Paulina Zdanowicz, kierownik Biura Skorecki Nieruchomości z Zielonej Góry.

Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureacimat. pr.Lider Nieruchomości Otodom 2021 – laureaci

Po czwarte: Segment premium zyska

Niemal 60 tys. zł – taką cenę za metr kwadratowy ma najdroższe mieszkanie wystawione na sprzedaż w portalu Otodom. Penthouse’y, domy z dużymi ogrodami w atrakcyjnych lokalizacjach, przestrzenne apartamentowce z segmentu premium w nowym roku, zdaniem ekspertów, wciąż będą w cenie.

– Polacy coraz częściej będą chcieli mieszkać lub inwestować w prestiżowych lokalizacjach. Zwiększy się konkurencja pomiędzy deweloperami, którzy już teraz systematycznie podnoszą standardy swoich inwestycji. Uważamy, że pandemia w końcu się skończy, a ceny nieruchomości w dużych miastach dalej będą rosły – mówi Jakub Kawa z Galerii Nieruchomości w Gdańsku. Co ciekawe, w grudniu roku 2020 w odniesieniu do 2019, zaobserwowano wzrost mieszkań z rynku pierwotnego o 5 proc., a wtórnego – 6 proc. W przypadku domów te wartości wyniosły odpowiednio 7 i 6 proc.

Po piąte: Rynek najmu czeka zwrot

Najem w ostatnich miesiącach nie był tak rentowny jak wcześniej, w wymiarze krótkoterminowym. Prawdopodobny powrót studentów do miast akademickich przed październikiem oraz pracowników tymczasowych w wymiarze zbliżonym do okresu sprzed pandemii oraz możliwość wynajmu krótkoterminowego w ramach turystyki prawdopodobnie sprawi, że również ceny znów wzrosną. Zdaniem ekspertów trendem, który stał się widoczny w 2020 roku i może być kontynuowany jest weryfikacja najemców. Negocjowanie umów oraz wymóg, np. potrzeba stałego zatrudnienia.

Lider Nieruchomości Otodommat. pr.Lider Nieruchomości Otodom

„Polityka” jest patronem medialnym konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2020.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama