„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Central House – Ogród na dachu OKAM Central House – Ogród na dachu OKAM mat. pr.
Tradycyjnie najwięcej inwestycji deweloperskich realizowanych jest w stolicy. Użytkownicy Otodom mogą wybierać w tej chwili spośród aż 165 projektów w Warszawie. Wiele nowych osiedli powstaje też we Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Krakowie.

Najczęściej użytkownicy Otodom szukają mieszkań o minimalnej powierzchni wynoszącej 40 metrów kw., a w dalszej kolejności 50 i 60 metrów kw. W przypadku domów korzystający z Otodom najchętniej szukają lokali o powierzchni powyżej 100 metrów kw., w drugiej kolejności większych niż 120 metrów kw., a w trzeciej – o powierzchni minimum 90 metrów kw. Najczęściej wpisywaną górną granicą cenową dla mieszkań w wyszukiwarce Otodom jest kwota 300 tys. zł. Niewiele mniej użytkowników poszukuje mieszkań w cenie do 400 tys. zł. Natomiast trzecią najpopularniejszą wartością maksymalną jest kwota 350 tys. zł.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar dla Otodom („Preferencje i satysfakcja z zakupu mieszkania”, 2020 r.), klienci deweloperów kierują się przede wszystkim czterema czynnikami, dokonując wyboru mieszkania. Najważniejszy to dogodna komunikacja transportem publicznym (40 proc. wskazań), niewiele mniejsze znaczenia mają dogodna komunikacja samochodem (37 proc.), obecność terenów zielonych w okolicy (36 proc.) oraz bliskość szkół i urzędów (35 proc.). Co ciekawe, dla 27 proc. ankietowanych ważna jest lokalizacja mieszkania w mieście, lecz daleko od centrum, tymczasem dla 26 proc. liczy się właśnie położenie nieruchomości w centrum. Z kolei 15 proc. klientów deweloperów szuka lokalizacji poza miastem, gdzie znajdą ciszę i spokój. 23 proc. respondentów zwraca szczególną uwagę na takie położenie nieruchomości, które ułatwi jej wynajem i późniejszą sprzedaż.

Magmillonmat. pr.Magmillon

Decyzja o zakupie konkretnej nieruchomości na pewno nie jest łatwa. Jak pokazuje badanie Kantara dla Otodom, wpływa na nią bardzo wiele czynników. Dwa najważniejsze z nich to oczywiście cena (62 proc. wskazań ankietowanych) oraz lokalizacja (59 proc.). Spore znaczenie mają również liczba pokoi (36 proc.), powierzchnia lokalu (34 proc.) oraz rozkład mieszkania (24 proc.). Dla 17 proc. klientów deweloperów duże znaczenie ma obecność balkonu lub tarasu, a dla 14 proc. piętro, na którym znajduje się lokal. Tylko 11 proc. ankietowanych przywiązuje dużą wagę do garażu lub własnego miejsca postojowego. Zaledwie 5 proc. zwraca uwagę na to, czy osiedle jest ogrodzone. To znaczna zmiana, bo jeszcze kilkanaście lat temu grodzenie osiedli było postrzegane jako ich ważny atut.

Polacy wiedzą, że zakup nieruchomości to decyzja na lata i warto inwestować w nowoczesność. Aż 91 proc. ankietowanych deklaruje, że atrakcyjne są dla nich rozwiązania smart w budownictwie, a 88 proc. przywiązuje wagę do trendu eko. Co ciekawe, aż 56 proc. badanych deklaruje, że mogliby zapłacić więcej za ekologiczne mieszkania. Tylko co piąty respondent nie jest gotowy, by dopłacić za ekologiczne rozwiązania. Szukający nieruchomości zdają sobie coraz częściej sprawę, że inwestowanie w technologie przyjazne środowisku oznacza zarówno troskę o przyszłość planety, jak i oszczędności podczas bieżącej eksploatacji.

Central House – OKAMmat. pr.Central House – OKAM

Przedstawicieli firm deweloperskich zapytaliśmy o atuty ich najnowszych realizacji

Zielone dziedzińce

Projektując inwestycje, OKAM bazuje na stworzonej przez siebie Nowej Polityce Jakości. Określa ona jako standard wprowadzanie systemu ekologicznych i technologicznych ulepszeń, mających poprawić komfort codziennego życia mieszkańców i dbać o ich zdrowie. Obejmuje też działania na rzecz ochrony globalnie pojmowanego środowiska naturalnego. Począwszy od inwestycji Central House na warszawskim Mokotowie, którą wyróżnia wyjątkowa przestrzeń na dachu, wszystkie inwestycje OKAM są i będą wyposażane proekologicznie, funkcjonalnie oraz wygodnie. Standardem na naszych osiedlach są już instalacje fotowoltaiczne, gniazdka do ładowania samochodów elektrycznych, wypożyczalnia ekopojazdów i rowerów, paczkomaty; w każdym mieszkaniu instalujemy oczyszczacze powietrza. Dbamy również o przestrzeń do wypoczynku: to m.in. lokale mieszkańca, lokale malucha, wewnętrzne zielone dziedzińce, tarasy na dachach. www.okam.pl

Marcin Michalec

Dyrektor sprzedaży i marketingu

OKAM

Marcin Michalec - dyrektor sprzedaży i marketingu

OKAMmat. pr.Marcin Michalec - dyrektor sprzedaży i marketingu OKAM

Mieszkanie w parku

Realizacja inwestycji przyjaznej mieszkańcom to wypadkowa wielu czynników. Każdy z nich osobno jest ważny, ale razem pozwalają deweloperowi stworzyć projekt naprawdę do życia. Tymi czynnikami są dobra komunikacja, modna dzielnica, bliskość zieleni i własna historia, która czyni projekt unikalnym i jest spójna z wyznawanymi przez nabywców wartościami. Sztandarowym przykładem takiej inwestycji jest rewitalizacja, jaką Magmillon realizuje przy ul. Stefana Batorego w Warszawie. Remont i modernizacja dwóch budynków położonych na Polach Mokotowskich nada im wartościowe funkcje i przywróci zaniedbany teren tkance miejskiej. Inwestycja Pole-Mokotowskie.pl realizuje wizję wygodnego życia w mieście, ale blisko natury. Na ten komfort wpływa też przystępna cena. W ofercie są lokale od 17 m2, w różnorodnej aranżacji. Funkcjonalność mieszkań klienci mogą sprawdzić na wizualizacjach. A dzięki współpracy z Leroy Merlin mają możliwość przygotować lokal „pod klucz” według własnego projektu. www.magmillon.com

Kuba Karliński

Prezes zarządu Magmillon

Kuba Karliński - prezes zarządu Magmillonmat. pr.Kuba Karliński - prezes zarządu Magmillon

W plenerze na Bemowie

Wybierając nowe mieszkanie każdy z nas kieruje się nieco innymi priorytetami, każdy ma też inne oczekiwania. Odpowiadamy na te potrzeby budując osiedla wielofunkcyjne i wyposażone w nowoczesne rozwiązania. Przykładem może być zlokalizowane na Bemowie Osiedle Coopera, na którym po zakończeniu prac mieszkańcy będą mieli do dyspozycji aż sześć stref rekreacyjnych, w tym plenerową siłownię i boisko do gry w koszykówkę. Znajdzie się tu także sad owocowy, skwer, polana do organizacji pikników oraz oryginalny plac zabaw dla dzieci. Na naszych inwestycjach wdrażamy rozwiązania wpływające na komfort i jakość życia mieszkańców - są to stojaki na rowery, stacje ładowania samochodów elektrycznych czy panele fotowoltaiczne. W naszym portfolio znajduje się również osiedle wykonane w technologii drewnianej, która zapewnia mieszkańcom zdrowy mikroklimat, a zarazem jest doskonałym materiałem izolacyjnym – mówi Jacek Turecki, Kierownik Działu Marketingu Unidevelopment SA

Izabela Kucharska, manager ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska  

– Jako świadomy deweloper zawsze kierujemy się założeniami zrównoważonego budownictwa, ponieważ wierzymy, że ekologiczne rozwiązania mają bezpośrednie przełożenie na komfort życia mieszkańców naszych inwestycji. Wszystkie osiedla certyfikujemy w systemie BREEAM i konsekwentnie rozwijamy zakres naszych proekologicznych rozwiązań. Obecnie należą do nich, m.in.: zielone dachy; panele fotowoltaiczne; system automatyki mieszkaniowej Apartme by Skanska, który pozwala zarządzać energią cieplną i elektryczną w mieszkaniach; starannie zaprojektowane tereny zielone; systemy retencyjne do magazynowania wody opadowej; stacje do ładowania samochodów elektrycznych. To „zielone” rozwiązania, które pozwalają mieszkańcom naszych inwestycji żyć w zgodzie z naturą, a przy tym cieszyć się komfortem nowoczesnego budownictwa – przyjaznego zarówno ludziom, jak i środowisku.

Izabela Kucharskamat. pr.Izabela Kucharska

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Rynek; s. 47
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama