Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Sztuka inwestowania w nieruchomości

Prezes Adam Małaczek Prezes Adam Małaczek Materiały klienta
O sztuce tworzenia inwestycji oraz o wyborach koneserów i pasjonatów sztuki a także o sposobach na zabezpieczanie majątku przed inflacją – opowiada Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna Holding.

Czym dla Pana jest sztuka?

Sztuka jest tym, co wzbudza emocje i zachwyca. Jej granice są redefiniowane – w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w przyjętej definicji się nie mieści. Przykładem jest architektura, która przeszła niezwykłą transformację od drewnianych chat, przez modernistyczny minimalizm, po szklane wieżowce. To fascynujące, w jaki sposób potrzeba kreowania miasta przeradza wizję w projekt, a następnie fundament pod budowanie lepszego życia. Widzę podobną fascynację u naszych klientów. Ich wysokie poczucie estetyki budzi potrzebę otaczania się ikonami designu, przebywania w niebanalnie zaprojektowanej przestrzeni, mieszkania w unikatowym miejscu.

Czyli są koneserami?

Zdecydowanie. Dzieła sztuki warte miliony przyrównać możemy do najlepszych i najdroższych adresów, które kolekcjonują koneserzy. Nie godzą się na kompromisy, wymagają pięknej architektury, wysublimowanych wnętrz i topowej lokalizacji. Wybór inwestycji definiuje ich charakter, pozwala wyrazić własną osobowość, wskazać na przynależność do wybranej grupy. Widać to u klientów Banku Polskiego 1929 w Gdyni czy Moderny Powiśle w Warszawie. To projekty o niesamowitej historii miejsca i estetyce. Koneserzy kupują to, co im się podoba. Modernistyczna architektura naszych projektów jest dla nich jak nurt w sztuce, w którym upatrują wartość i się z nim utożsamiają. Wartość tych nieruchomości zabezpieczy też ich majątki przed galopującą inflacją.

Bank Polski 1929 w GdyniMateriały klientaBank Polski 1929 w Gdyni

Mawiają: „Jeśli nie masz już wolnej przestrzeni na ścianach, a nadal kupujesz obrazy, to znaczy, że jesteś prawdziwym kolekcjonerem”. Czy podobnie jest z nieruchomościami?

Przygoda z nieruchomościami, podobnie jak ze sztuką, wciąga, bo ten świat jest ciekawy i zawsze znajdziemy w nim coś nowego do odkrycia. Kolekcjonerem stajemy się z czasem. Zaczynamy od nieruchomości, która staje się naszym domem. Następnie second home – w miastach, w których często przebywamy, a potem kolekcja staje się inwestycją. Koneserzy poszukują topowych lokalizacji. Wartością dla nich może być adres, historia czy zabytkowy charakter. Dla klientów Banku Polskiego 1929, najważniejszą wartością była lokalizacja na ul. 10-lutego w Gdyni, w sąsiedztwie restaurowanego arcydzieła. Renowacja zabytkowego gmachu w ramach naszego projektu, stała się czymś osobistym dla nich, pewnym manifestem siebie.

W sztuce takim manifestem jest postawienie na ekstrawagancję, młodych artystów, czy w nieruchomościach jest podobnie?

Oczywiście, w przypadku dzieł sztuki, część inwestorów poszukuje młodych lub nieznanych artystów z potencjałem, dobrze rokujących. Podobnie jest na rynku nieruchomości – inwestorzy wybierają nieoczywiste lokalizacje z potencjałem. Mają świadomość, że zmiany inwestorskie i rewitalizacja, sprawią, że miejsca te będą błyszczeć. A co za tym idzie ich wartość będzie rosła. Przykładem jest warszawska Praga – dzielnica z potencjałem. Wybudowaliśmy tam Praską Modernę, tempo wyprzedania nas zaskoczyło, co świadczy o docenieniu jej przez inwestorów. Podobnie jest na Scali w Gdańsku. Niegdyś stał tam tętniący życiem teatr, teraz ten zaniedbany teren zyskuje nowe życie, stając się ciekawą opcją dla inwestorów. Warto zanurzyć się w historię Scali na moderna.pl

Moderna Powiśle w WarszawieMateriały klientaModerna Powiśle w Warszawie

Czy sztuka zarezerwowana jest jedynie dla zamożnego klienta?

Są ludzie, którzy bez względu na zasobność swojego portfela lubią otaczać się pięknem, cenią design. Wynajdują przedmioty piękne czy antyki na aukcjach, portalach ogłoszeniowych w bardzo dobrych cenach. Chcą żyć po swojemu i idą pod prąd. Imponuje nam to, dlatego postanowiliśmy dla nich stworzyć nową markę – Moderna Life. Chcemy tworzyć inwestycje w segmencie popularnym, odpowiadające na potrzeby młodych, ambitnych ludzi, zlokalizowane tam gdzie jest ich centrum życia.

Jak wybrać właściwą inwestycję?

Podobnie jak z dziełami sztuki, przy wyborze kierujemy się nazwiskiem artysty, tak w przypadku dewelopera kierujemy się jego wizją, wartościami i dorobkiem. Jak postawisz na właściwego dewelopera, podobnie jak na właściwego artystę, to będziesz spokojnie mógł obserwować jak Twoje inwestycje będą rosły z czasem.

Materiał przygotowany we współpracy z Moderna Holding

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Inwestowanie w nieruchomości; s. 45
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama