Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Strategia Demograficzna 2040. Pustosłowie zamiast polityki prorodzinnej

Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg i Barbara Socha prezentują Strategię Demograficzną 2040. Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg i Barbara Socha prezentują Strategię Demograficzną 2040. Adam Guz / Kancelaria Prezesa RM
W Strategii Demograficznej 2040 nie ma nic, co pozwoliłoby mieć nadzieję, że Polacy będą chcieli i mogli mieć więcej dzieci, a za niecałe 20 lat ludność naszego kraju przestanie się kurczyć. Nie pochwalił jej ani jeden demograf, premier – jak zwykle – chwalił się sam.

Polacy marzą o rodzinie dwa plus trzy, z psem oraz domkiem na przedmieściu – uważa wiceminister rodziny Barbara Socha. Nie bardzo wiadomo, skąd to wie, może z amerykańskich filmów, bo z żadnych badań to nie wynika. Eksperci wiedzą natomiast dość dokładnie, jakie są przyczyny, że Polacy decydują się mieć więcej dzieci na emigracji niż we własnym kraju. Z przedstawionej przez premiera Morawieckiego Strategii Demograficznej 2040 nie wynika, że te przyczyny zostaną usunięte. To, co szumnie nazywa strategią, jest po prostu zbiorem obietnic zawartych już w

 • demografia
 • in vitro
 • Mateusz Morawiecki
 • mieszkanie plus
 • Polski Ład
 • Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Nauka

  Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

  Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

  Piotr Rzymski
  12.01.2022