Rynek

Złota 44 notuje kolejne wzrosty wartości transakcji

Inwestycja w luksusową nieruchomość może sprzyjać zwiększeniu wartości kapitału. Inwestycja w luksusową nieruchomość może sprzyjać zwiększeniu wartości kapitału. Materiały klienta
Segment nieruchomości luksusowych odporny jest na kryzysy, o czym świadczy wzmożone zainteresowanie tym rynkiem wśród inwestorów w czasie pandemii. ZŁOTA 44 jako flagowy przedstawiciel segmentu notuje kolejne wzrosty wartości sprzedanych apartamentów.

Wartość transakcji przeprowadzonych w drugim kwartale 2021 roku wzrosła o 28% względem najlepszego w 2020 roku czwartego kwartału. Pierwsze półrocze 2021 roku Złota 44 zamknęła z wynikiem o 83,5% wyższym w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. W ofercie biura sprzedaży Złotej 44 pozostaje już tylko kilkanaście apartamentów.

Niskie koszty i stabilne zyski

W porównaniu do innych stolic europejskich koszt luksusowego apartamentu w Warszawie pozostaje wciąż dużo niższy. Warszawa dogania jedynie czeską Pragę. Udział luksusowych apartamentów stanowi jedynie około 1%, a oferta dynamicznie się kurczy.

Jak wynika za danych JLL, w ostatnich latach tj. od 2015 roku wyraźnie zauważalny jest wzrost cen luksusowych apartamentów. Od I kwartału 2015 roku przeciętne ceny sprzedanych apartamentów na rynku warszawskim wzrosły o 79%. Natomiast przeciętne ceny mieszkań w ofercie w IV kwartale 2020 roku były wyższe od tych oferowanych na początku 2015 r. o 67%. W Warszawie przeciętna cena mieszkań z segmentu nieruchomości luksusowych tylko na przestrzeni ostatniego roku wzrosła o około 4%. Wzrosła także średnia cena metra kwadratowego sprzedanych apartamentów Złotej 44, która w drugim kwartale 2021 roku była o 8% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku.

W Warszawie przeciętna cena mieszkań z segmentu nieruchomości luksusowych tylko na przestrzeni ostatniego roku wzrosła o około 4%Materiały klientaW Warszawie przeciętna cena mieszkań z segmentu nieruchomości luksusowych tylko na przestrzeni ostatniego roku wzrosła o około 4%

Wzrosty cen nie powstrzymały nabywców, którzy akceptowali proponowane stawki za luksus. W ostatnich latach nawet najdroższe apartamenty znajdowały nowych właścicieli. Poszerzająca się grupa polskich HNWI (ang. high net worth individuals), a także zamożni przedsiębiorcy, którzy utrzymali lub zwiększyli wartość swoich biznesów w czasie pandemii, poszukują odpowiedniej inwestycji, która przechowa kapitał i utrzyma jego wartość w dobie rosnącej inflacji.

Możliwa rewolucja

„W Polsce popyt na luksusowe nieruchomość wciąż pochodzi z wewnątrz kraju. Z naszego międzynarodowego doświadczenia wynika, że kolejnym etapem rozwoju tego segmentu może być wejście zagranicznych inwestorów. W stolicach europejskich większość lokali kupują inwestorzy zagraniczni, co znacząco rozszerza grupę nabywców. Ten etap wciąż przed nami, co potwierdzają dane JLL. Zjawisko to w przyszłości może przybrać rozmiar rewolucji, która przearanżuje układ sił na polskim rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości luksusowych. Polscy nabywcy mogą brać to pod uwagę lokując kapitał już teraz, gdy cena luksusu jest wciąż niższa, a popyt pochodzi z wewnątrz” - mówi Clemens Lehr Head of AMSTAR Europe.

W ostatnich latach nawet najdroższe apartamenty znajdowały nowych właścicieli.Materiały klientaW ostatnich latach nawet najdroższe apartamenty znajdowały nowych właścicieli.

Inwestycja w luksusową nieruchomość może sprzyjać zwiększeniu wartości kapitału. Przeprowadzona w 2020 r. przez JLL analiza cen w oparciu o metodologię indeksu Case-Shiller pokazała wzrost wartości mieszkań luksusowych na poziomie 6,2% rocznie, a czasem wzrost ten wynosił nawet 10% rocznie. Do analizy posłużyły dane o cenach transakcyjnych wybranych nieruchomości na rynku wtórnym i ich porównanie z ceną zakupu na rynku pierwotnym. Stabilny wzrost cen w segmencie luksusowych mieszkań na rynku warszawskim zachęca do inwestowania. Inwestorzy porównując pozostałe stolice Europy Zachodniej, wybierają Warszawę, która nadal pozostaje jednym z tańszych rynków.

„Aktualnie możemy już mówić o ograniczonej dostępności produktu, jakim jest luksusowa nieruchomość” - mówi Michał Skotnicki, Prezes Zarządu BBI Development i Złotej 44. „Zapotrzebowanie na dobra luksusowe rośnie, a wraz z nim grupa zamożnych i bardzo bogatych nabywców, którzy świadomie lokują kapitał. Po zamknięciu sprzedaży Złotej 44 może się okazać, że kolejna tak luksusowa inwestycja nie powstanie szybko. Wyprodukowanie luksusowego apartamentowca zajmuje kilka lat, a każda nowa inwestycja zmierzy się z rosnącymi cenami materiałów budowlanych – na przykład cena stali już wzrosła o 150% od sierpnia zeszłego roku. Budowa mieszkalnej wieży wymaga odpowiedniej lokalizacji, która charakteryzuje luksus, a nie jest tajemnicą, że w centrum Warszawy powierzchnia gruntów jest ograniczona, a ich ceny także rosną”. - dodaje Michał Skotnicki.

Charakterystyka luksusowej nieruchomości to min. wyposażenie apartamentowca, który oferując najważniejsze udogodnienia pod dachem budynkuMateriały klientaCharakterystyka luksusowej nieruchomości to min. wyposażenie apartamentowca, który oferując najważniejsze udogodnienia pod dachem budynku

Luksus wymaga więcej

Charakterystyka luksusowej nieruchomości opiera się przede wszystkim na jej doskonałej, centralnej lokalizacji, która zapewni dostępność najważniejszych punktów na mapie miasta w promieniu piętnastominutowego spaceru. To także wyposażenie apartamentowca, który oferując najważniejsze udogodnienia pod dachem budynku, zapewni mieszkańcom komfort życia w bezpiecznym otoczeniu. Luksus wymaga udogodnień sportowych, biznesowych i rekreacyjnych na światowym poziomie – Złota 44 oferuje swoim mieszkańcom aż 1800 mkw przestrzeni wspólnej przeznaczonej do wyłącznego użytku mieszkańców. Znajdziemy tu basen o długości około 25 metrów, saunę, łaźnię parową, salę kinową, symulator gry w golfa, przestrzeń klubową i sale konferencyjne, a także pokój zabaw dla dzieci. Mieszkańcy zaczerpną powietrza dzięki uchylnym panelom okiennym w apartamentach, a także na wspólnym tarasie o powierzchni 400 mkw z całorocznym jacuzzi. We wnętrzu budynku zadbano o komfort i zdrowie – powietrze jest filtrowane, a woda uzdatniana.

Ograniczona dostępność luksusowych apartamentów, odporność segmentu na zawirowania koniunktury, a także rosnące ceny materiałów budowlanych dyktują prawdopodobnie najlepszy moment, w którym warto ulokować kapitał.

Więcej o ZŁOTA 44

Inwestorami apartamentowca ZŁOTA 44 są fundusz inwestycyjny zarządzany przez AMSTAR, który nabywa, realizuje i zarządza nieruchomościami na wybranych rynkach w Europie, USA oraz innych krajach na całym świecie, oraz BBI Development SA – spółka deweloperska notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Więcej informacji na http://www.zlota44.com

Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama