Rynek

Minimalistycznie uśmiechnięte rynny

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław Barnaś System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław Barnaś Piotr Krajewski / mat. pr.
Rynny – dzisiaj to wyrafinowane dzieła sztuki. Choć coraz częściej skryte przed naszymi oczyma, są eleganckie i perfekcyjnie wykonane. Nie tylko odprowadzają wodę z dachu, dbają o bezpieczeństwo elewacji oraz fundamentów, ale także świetnie dopełniają styl, szczególnie najnowocześniejszych kreacji architektonicznych. Tak w mieście, jak na wsi.

Rewolucyjny… kwadrat

Które rynny wybrać, by idealnie pasowały do naszego wymarzonego domu, podkreślały jego niepowtarzalny i ponadczasowy styl? Półokrągłe czy raczej te o przekroju trapezowym lub kwadratowym? Stalowe, a może z PVC? Jaki kolor? Pytań mnóstwo, choć dom tylko jeden.

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław BarnaśPiotr Krajewski/mat. pr.System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław Barnaś

Rynny półokrągłe - znane od wieków, wszechstronne i lubiane - to klasyka. Ostatnimi czasy coraz więcej osób poszukuje jednak czegoś więcej - nietypowych pomysłów, nowych propozycji oraz rozwiązań. Tą właśnie drogą podążyli styliści i inżynierowie Galeco. Przed paru laty zaprezentowali orynnowanie o przekroju kwadratowym. I, jak się okazało, była to rewolucja nie tylko w myśleniu, ale także tworzeniu.

Pomysł chwycił, spodobał się szczególnie tym, którzy myśleli o budowie domu w stylu minimalistycznym. – W tej chwili jednym z najważniejszych trendów w budownictwie, tak zresztą jak i w dziedzinie odwodnienia dachów, jest minimalizm i „proste” geometryczne formy – nie ukrywają w Galeco. A jednym z najbardziej widocznych tego przejawów są minimalistyczne bryły budynków, a także rynny oraz rury spustowe o przekroju kwadratu. I to takie, które nie zaburzają idealnych proporcji budynku.

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław BarnaśPiotr Krajewski/mat. pr.System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław Barnaś

Galeco BEZOKAPOWY

Jak doszło do tej rewolucji? Galeco, mając już opracowany niezwykły kształt rynny i rury spustowej, pomyślało o stworzeniu całego systemu ochrony domu – szczelnego, pewnego oraz bezpiecznego.

Tak oto w 2013 r. narodził się Galeco BEZOKAPOWY, rozwiązanie niezwykłe nie tylko na skalę Polski, ale także świata. I nie chodziło tu tylko o kształt rynny, czy zaproponowane rozwiązania techniczne. - Wyjątkowe było również ukrycie rury spustowej w elewacji. W ten sposób stała się niewidoczna, przestała być rysą na stylistycznej linii domu – zaznacza Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco.

Idąc tym tropem, z myślą o najnowocześniejszych budynkach zaprojektowanych głównie w stylu modernistycznym, parę lat później Galeco zaproponowało systemy Galeco STAL2 oraz Galeco PVC2. Okazało się, że i tym razem firma trafiła idealnie w potrzeby rynku, w marzenia klientów. Nic więc dziwnego, że architekci coraz śmielej wykorzystują te systemy w swoich projektach, a klienci bardzo chętnie decydują się na te rozwiązania.

Systemy rynny ukrytej – Galeco BEZOKAPOWYmat. pr.Systemy rynny ukrytej – Galeco BEZOKAPOWY

Szczelność, szczelność, szczelność!

Jak działa ten rewolucyjny system? Czy jest trudny w montażu? Potrafi zabezpieczyć nasz dom nie tylko przed drobnym deszczem, ale także nawalnymi ulewami i opadami śniegu? Jak spisuje się latem czy zimą?

- Projektując system Galeco BEZOKAPOWY zadbaliśmy o to, aby był w stu procentach wolny od przecieków. Prawidłowo zamontowane rynny i spusty zapewniają bezpieczeństwo i ochronę przed wodą – podkreśla Damian Dylewski. - Wszystkie elementy systemu są prostokątne, a więc są bardzo praktyczne i łatwe w montażu. Gwarancją ich szczelności, jest również dodatkowa uszczelka zamontowana w mufie oraz pas podrynnowy, który odprowadza skropliny i wodę. Kolejne ulepszenie oraz gwarant stabilności systemu stanowi łącznik dylatacyjny zapewniający hermetyczność wszelkich połączeń bez spawania i klejenia. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w konstrukcji BEZOKAPOWEJ, szczelność jest w pełni zagwarantowana – twierdzi.

Pozostaje jeszcze kwestia montażu. Czy „kwadratowe” rynny oraz rury spustowe sprawiają więcej problemów dekarzom niż ich półokrągłe odpowiedniki? - W przypadku rynien o przekroju półokrągłym ich zamontowanie na budynku wydaje się być rzeczą prostą, o tyle system kwadratowy uważany jest za bardziej wymagający. Tak jednak nie jest. Najważniejsze, by dekarze stosowali się do dołączonych instrukcji oraz postępowali zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi np. w filmach montażowych. Wtedy zaś nie będzie żadnych problemów z montażem - mówi Damian Dylewski.

Na straży minimalizmu

System bezokapowy idealnie wpisuje się w nowoczesny styl budownictwa i geometryczne kształty tak budynków, jak i dachów (najczęściej dwuspadowych lub płaskich). - Żaden jego element nie zaburza architektonicznej linii budynku. Widać więc tylko to co zaprojektował architekt i wymarzył sobie właściciel domu. Reszta jest skryta – zaznaczają w Galeco.

Głównie za sprawą podkrakowskiego producenta systemów rynnowych można więc teraz marzyć o najbardziej wyszukanych projektach minimalistycznego budownictwa, jeszcze większym indywidualizmie, a także niezwykłych domach bez okapu, których „wyróżnikiem są płaskie dachy”.

Właściwie zainstalowany system jest gwarancją bezpieczeństwa dla domu i jego mieszkańców. Nie ma też obaw o powstanie przecieków czy innego rodzaju usterki. Nic więc dziwnego, że Galeco daje aż 15 lat gwarancji na odporność mechaniczną, a kolor ma być stabilny przez co najmniej 5 lat.

I jeszcze maleńki, uroczy drobiazg. Jeśli przyjrzymy się rynnom z bliska… uśmiechną się nie tylko do zsuwających się do nich kropel deszczu, ale także do nas! Nie wierzycie? Koniecznie sprawdźcie!

Materiał przygotowany przez firmę Galeco.

Polityka 5.2023 (3399) z dnia 24.01.2023; Rynek; s. 44
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Kasowy horror, czyli kulisy kontroli u filmowców. „Polityka” ujawnia skalę nadużyć

Wyniki kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do których dotarliśmy, oraz kulisy ostatnich wydarzeń w PISF układają się w dramat o filmowym rozmachu.

Violetta Krasnowska
12.12.2024
Reklama