Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Minimalistycznie uśmiechnięte rynny

Systemy rynny ukrytej – Galeco BEZOKAPOWY Systemy rynny ukrytej – Galeco BEZOKAPOWY mat. pr.
Rynny – dzisiaj to wyrafinowane dzieła sztuki. Choć coraz częściej skryte przed naszymi oczyma, są eleganckie i perfekcyjnie wykonane. Nie tylko odprowadzają wodę z dachu, dbają o bezpieczeństwo elewacji oraz fundamentów, ale także świetnie dopełniają styl, szczególnie najnowocześniejszych kreacji architektonicznych. Tak w mieście, jak na wsi.

Rewolucyjny… kwadrat

Które rynny wybrać, by idealnie pasowały do naszego wymarzonego domu, podkreślały jego niepowtarzalny i ponadczasowy styl? Półokrągłe czy raczej te o przekroju trapezowym lub kwadratowym? Stalowe, a może z PVC? Jaki kolor? Pytań mnóstwo, choć dom tylko jeden.

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław BarnaśPiotr Krajewski/mat. pr.System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław Barnaś

Rynny półokrągłe - znane od wieków, wszechstronne i lubiane - to klasyka. Ostatnimi czasy coraz więcej osób poszukuje jednak czegoś więcej - nietypowych pomysłów, nowych propozycji oraz rozwiązań. Tą właśnie drogą podążyli styliści i inżynierowie Galeco. Przed paru laty zaprezentowali orynnowanie o przekroju kwadratowym. I, jak się okazało, była to rewolucja nie tylko w myśleniu, ale także tworzeniu.

Pomysł chwycił, spodobał się szczególnie tym, którzy myśleli o budowie domu w stylu minimalistycznym. – W tej chwili jednym z najważniejszych trendów w budownictwie, tak zresztą jak i w dziedzinie odwodnienia dachów, jest minimalizm i „proste” geometryczne formy – nie ukrywają w Galeco. A jednym z najbardziej widocznych tego przejawów są minimalistyczne bryły budynków, a także rynny oraz rury spustowe o przekroju kwadratu. I to takie, które nie zaburzają idealnych proporcji budynku.

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław BarnaśPiotr Krajewski/mat. pr.System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław Barnaś

Galeco BEZOKAPOWY

Jak doszło do tej rewolucji? Galeco, mając już opracowany niezwykły kształt rynny i rury spustowej, pomyślało o stworzeniu całego systemu ochrony domu – szczelnego, pewnego oraz bezpiecznego.

Tak oto w 2013 r. narodził się Galeco BEZOKAPOWY, rozwiązanie niezwykłe nie tylko na skalę Polski, ale także świata. I nie chodziło tu tylko o kształt rynny, czy zaproponowane rozwiązania techniczne. - Wyjątkowe było również ukrycie rury spustowej w elewacji. W ten sposób stała się niewidoczna, przestała być rysą na stylistycznej linii domu – zaznacza Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco.

Idąc tym tropem, z myślą o najnowocześniejszych budynkach zaprojektowanych głównie w stylu modernistycznym, parę lat później Galeco zaproponowało systemy Galeco STAL2 oraz Galeco PVC2. Okazało się, że i tym razem firma trafiła idealnie w potrzeby rynku, w marzenia klientów. Nic więc dziwnego, że architekci coraz śmielej wykorzystują te systemy w swoich projektach, a klienci bardzo chętnie decydują się na te rozwiązania.

Systemy rynny ukrytej – Galeco BEZOKAPOWYmat. pr.Systemy rynny ukrytej – Galeco BEZOKAPOWY

Szczelność, szczelność, szczelność!

Jak działa ten rewolucyjny system? Czy jest trudny w montażu? Potrafi zabezpieczyć nasz dom nie tylko przed drobnym deszczem, ale także nawalnymi ulewami i opadami śniegu? Jak spisuje się latem czy zimą?

- Projektując system Galeco BEZOKAPOWY zadbaliśmy o to, aby był w stu procentach wolny od przecieków. Prawidłowo zamontowane rynny i spusty zapewniają bezpieczeństwo i ochronę przed wodą – podkreśla Damian Dylewski. - Wszystkie elementy systemu są prostokątne, a więc są bardzo praktyczne i łatwe w montażu. Gwarancją ich szczelności, jest również dodatkowa uszczelka zamontowana w mufie oraz pas podrynnowy, który odprowadza skropliny i wodę. Kolejne ulepszenie oraz gwarant stabilności systemu stanowi łącznik dylatacyjny zapewniający hermetyczność wszelkich połączeń bez spawania i klejenia. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w konstrukcji BEZOKAPOWEJ, szczelność jest w pełni zagwarantowana – twierdzi.

Pozostaje jeszcze kwestia montażu. Czy „kwadratowe” rynny oraz rury spustowe sprawiają więcej problemów dekarzom niż ich półokrągłe odpowiedniki? - W przypadku rynien o przekroju półokrągłym ich zamontowanie na budynku wydaje się być rzeczą prostą, o tyle system kwadratowy uważany jest za bardziej wymagający. Tak jednak nie jest. Najważniejsze, by dekarze stosowali się do dołączonych instrukcji oraz postępowali zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi np. w filmach montażowych. Wtedy zaś nie będzie żadnych problemów z montażem - mówi Damian Dylewski.

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław BarnaśPiotr Krajewski/mat. pr.System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY – Polska Zagroda wg projektu BXB Studio Bogusław Barnaś

Na straży minimalizmu

System bezokapowy idealnie wpisuje się w nowoczesny styl budownictwa i geometryczne kształty tak budynków, jak i dachów (najczęściej dwuspadowych lub płaskich). - Żaden jego element nie zaburza architektonicznej linii budynku. Widać więc tylko to co zaprojektował architekt i wymarzył sobie właściciel domu. Reszta jest skryta – zaznaczają w Galeco.

Głównie za sprawą podkrakowskiego producenta systemów rynnowych można więc teraz marzyć o najbardziej wyszukanych projektach minimalistycznego budownictwa, jeszcze większym indywidualizmie, a także niezwykłych domach bez okapu, których „wyróżnikiem są płaskie dachy”.

Właściwie zainstalowany system jest gwarancją bezpieczeństwa dla domu i jego mieszkańców. Nie ma też obaw o powstanie przecieków czy innego rodzaju usterki. Nic więc dziwnego, że Galeco daje aż 15 lat gwarancji na odporność mechaniczną, a kolor ma być stabilny przez co najmniej 5 lat.

I jeszcze maleńki, uroczy drobiazg. Jeśli przyjrzymy się rynnom z bliska… uśmiechną się nie tylko do zsuwających się do nich kropel deszczu, ale także do nas! Nie wierzycie? Koniecznie sprawdźcie!

Materiał przygotowany przez firmę Galeco.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
18.05.2022
Reklama