Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Hala namiotowa – magazyn lub hala produkcyjna w kilka dni

. . mat. pr.
Konstrukcje powszechnie kojarzone z namiotami raczej nie wzbudzają zaufania większości inwestorów poszukujących solidnej hali magazynowej czy produkcyjnej. Wynika to z braku wiedzy na temat realnych możliwości tego typu konstrukcji opartych na profilach aluminiowych, które mogą funkcjonować zarówno jako rozwiązania tymczasowe jak i hale zaprojektowane nawet na 50 lat użytkowania, dostosowane tak jak tradycyjnie budowane hale do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych (nawet do 300kg/m²).

Ci inwestorzy, którzy dostrzegają potencjał wieloletnich hal namiotowych zyskują cenny czas i pieniądze. Nie bez powodu jednym z nich jest Elon Musk, który w hali namiotowej ulokował linię produkcyjną Tesli i wykorzystuje także hale namiotowe do montażu rakiet w swojej kolejnej firmie SpaceX. Hale namiotowe sprawdzą się nie tylko w słonecznej Kalifornii. Stęszewska firma Pol-Plan należy do czołówki europejskich producentów hal namiotowych i stawia izolowane hale magazynowe i produkcyjne o powierzchni nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych, których funkcjonalność w większości zastosowań nie ustępuje tradycyjnie budowanym halom. Z prawnego punktu widzenia hale namiotowe mogą być obiektami tymczasowymi, które można postawić na okres 180 dni w oparciu o zezwolenie lub konstrukcjami stałymi, wymagającymi pozwolenia na budowę. Izolowana hala namiotowa ze ścianami z płyty warstwowej i dachem pompowanym, która ma spełniać funkcję stałego magazynu lub hali produkcyjnej nie będzie obiektem tymczasowym. Zazwyczaj hale namiotowe nie wymagają betonowych fundamentów. Wystarczającym podłożem jest kostka brukowa lub asfalt co znacząco redukuje czas i koszty inwestycji jednak w przypadku większych hal niezbędne są betonowe stopy fundamentowe lub całe fundamenty. Spektakularny przykład hali namiotowej spełniającej magazynu przeznaczonego na dekady użytkowania to magazyn zrealizowany przez Pol-Plan na Śląsku dla polskiego producenta mebli.

Izolowany magazyn z dokami załadunkowymi

Hala o wymiarach 44(36)x105x4,5m jest jedną z największych hal namiotowych z dachem pompowanym w Europie. Hala powstała w kilkanaście dni i stanęła na podwyższonym, betonowym fundamencie co pozwoliło stworzenie zagłębionych torów dojazdowych, prowadzących do doków załadunkowych dla tirów. Wymogi prawne narzucają stosowanie jako poszycia dachu hali namiotowej tkaniny PCV. Dach pompowany jest najlepszą formą izolacji dla tego typu konstrukcji. Izolację tworzy warstwa powietrza wtłoczona pomiędzy membrany z PCV. Niezbędne są pompy podtrzymujące ciśnienie, które automatycznie uruchamiają się w momencie wykrycia spadku ciśnienia przez czujniki. Dodatkową zaletą dachu pompowanego jest ułatwione samoistne zsuwanie się śniegu. Izolowana hala namiotowa ze ścianami z płyty warstwowej (60 - 120 mm) i dachem pompowanym nie zapewnia tak dobrej izolacji jak hala z poszyciem ścian i dachu z płyty warstwowej jednak jest to wystarczająca izolacja do stosowania takich systemów ogrzewania jak promienniki podczerwieni. Co ciekawe, inwestor podejmując decyzję o wyborze technologii budowy nowej hali magazynowej tak istotnej dla rozwoju firmy, mógł porównać walory użytkowe zarówno tradycyjnie budowanej hali magazynowej z mniejszą, izolowaną halą namiotową Pol-Planu oraz halą namiotową o konstrukcji stalowej. Wybór padł na konstrukcję o podobnych walorach użytkowych, gwarantującą bezpieczeństwo i funkcjonalność przy znacząco niższych kosztach i czasie realizacji w porównaniu do tradycyjnie budowanej hali.

Klienci Pol-Planu przechowują w izolowanych halach namiotowych nawozy azotowe wymagające zabezpieczenia przed wilgocią, panele fotowoltaiczne, samoloty, maszyny rolnicze i siano.

Firmy świadome zalet, funkcjonalności i bezpieczeństwa hal namiotowych mogą szybciej reagować na rosnący popyt elastycznie zwiększając powierzchnię magazynową czy produkcyjną. Zaoszczędzony kapitał można przeznaczyć np. na inwestycję w automatyzację gospodarki magazynowej tak jak zrobiła to stęszewska firma SAS stawiając kilka izolowanych hal magazynowych namiotowych w swoich centrach dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Nowe magazyny zostały wyposażone w podnośniki podciśnieniowe, które automatycznie sortują płyty meblowe usprawniając proces kompletowania zamówień.

.mat. pr..

Magazyn mebli

O tym, że konstrukcje hal z profili aluminiowych są wytrzymałe może świadczyć przypadek jednego z klientów Pol-Planu, rolnika z Chobienic, którego gospodarstwo nawiedziła trąba powietrzna. Kataklizm był tak silny, że porywał w górę 300-kilogramowe bele siana i rzucał je kilkaset metrów dalej. Trąba uszkodziła segment hali wyrywając go częściowo z podłoża, wyginając aluminiowe profile i poszycie ścian z blachy trapezowej jednak nie zniszczyła hali. Dzięki segmentowej budowie uszkodzone elementy można było łatwo wymienić. Ze względu na realne prawdopodobieństwo podobnych kataklizmów w przyszłości zamiast standardowego kotwienia, które spełniało wszystkie wymagane normy, zostały zastosowane specjalne kotwy zahaczające, które są w stanie przenieść siłę wyrywającą do 450kN. To rozwiązanie, którego koncepcja wywodzi się z ojczyzny tornad, pozwala wbić kotwę w pozycji ostrzem w dół na dużą głębokość, a następnie odchylić ostrze o kształcie łyżki łopaty o 90 stopni co blokuje kotwę w gruncie.

Hale przemysłowe

Hale namiotowe sprawdzają się także jako hale produkcyjne. Izolowana hala namiotowa o wymiarach 25x100x4,5m z suwnicą pracującą na całej długości hali to znakomity przykład potencjału zastosowań hal namiotowych jako hal produkcyjnych. Firma Butrans z Poznania produkująca prefabrykaty betonowe zdecydowała się na halę namiotową z poszyciem ścian z płyty warstwowej. Suwnica przenosi bloczki betonowe. Hala powstała w kilka dni, a koszt jej realizacji był znacząco niższy od tradycyjnie budowanej hali. Inwestorzy decydują się także na ulokowanie cennych maszyn CNC w hali namiotowej. W taką, izolowaną halę produkcyjno-magazynową zainwestowała firma Mark-John specjalizująca się w precyzyjnej obróbce elementów metalowych. Zdobyte doświadczenie w użytkowaniu hali namiotowej Pol-Planu z poszyciem ścian z blachy trapezowej przełożyło się na zaufanie do konstrukcji czego efektem jest izolowana hala (24x30x4,5m) z dachem pompowanym i ścianami z płyty warstwowej, która w najbliższym czasie zostanie przedłużona o dodatkowe segmenty.

.mat. pr..


Hala produkcyjna z suwnicą

Najtańsza wersja hali namiotowej z poszyciem ścian i dachu z trwałej tkaniny PCV także może być dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych i z powodzeniem spełniać funkcję zimnego magazynu czy też hali produkcyjnej. Jako przykłady niech posłużą magazyny portowe zrealizowane dla Deutsche Bahn Port Szczecin, w których przechowywane są rudy metali i celuloza, a więc towary niewymagające specjalnych warunków termicznych, a jedynie zabezpieczenia przed opadami atmosferycznymi. Hale o wymiarach 40x75x6m i 25x70x5m zostały zaprojektowane na dekady użytkowania i są w stanie wytrzymać najsilniejsze wiatry sztormowe. Jeśli ze względu na specyficzny proces produkcyjno-montażowy hala produkcyjna nie wymaga izolacji to rozwiązaniem spełniającym warunki może być hala namiotowa z poszyciem z PCV. Taką halę użytkuje firma Gniotpol – producent naczep. Hala posiada siedem bram z poszyciem z transparentnego PCV, zamontowanych na całej długości hali co ułatwia komunikację między stanowiskami pracy.

.mat. pr..

Magazyn portowy Deutsche Bahn Port Szczecin

Maksymalna rozpiętość hal namiotowych produkowanych przez większość producentów w tym Pol-Plan to 60m. Nie stanowi to jednak ograniczenia do budowy większych kompleksów magazynowych. Hale można łączyć bokami bez poszycia ścian wewnętrznych. W ten sposób powstał magazyn (75x40x5m) dla francuskiego producenta styropianu firmy Isol-Pro.

Trend związany z samowystarczalnością energetyczną i zieloną energią znajduje odzwierciedlenie także w ofercie hal namiotowych Pol-Planu, które mogą być zintegrowane z fotowoltaiką. Dzięki współpracy z firmą SolarSpot powstała pierwsza na rynku europejskim hala namiotowa z instalacją fotowoltaiczną o mocy 14,52 KWp. 36 paneli zainstalowanych na jednej z połaci dachu na specjalnej podkonstrukcji nad poszyciem z termopianki PCV stanowi dodatkowe obciążenie i w związku z tym konstrukcja hali musiała zostać specjalnie zaprojektowana tak aby nadal zapewniała wymaganą zdolność do przenoszenia lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Izolowana hala powstała dla klienta z Austrii i spełnia funkcję warsztatu samochodowego z wydzieloną przestrzenią administracyjno-biurową.

Najbardziej istotną kwestią przy wyborze dostawcy hali namiotowej jest weryfikacja norm zgodnie, z którymi hala została zaprojektowana. Tylko hale namiotowe zaprojektowane zgodnie z aktualną normą PN-EN 13782:2015-07 gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Więcej informacji na stronie producenta: www.pol-plan.com.pl

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama