Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Jak pomoże Ci w prowadzeniu własnej firmy?

. . mat. pr.
Czy można prowadzić firmę bez Konta Przedsiębiorcy? Można, ale wymaga to więcej czasu, wysiłku, spacerów do urzędów i stania w kolejkach. Kto woli swój czas przeznaczyć na inne rzeczy, w tym rozwój swojego biznesu, a za cel spacerów obrać park lub las, ten powinien zapoznać się z możliwościami jakie oferuje Konto Przedsiębiorcy w serwisie informacyjno-usługowym Biznes.gov.pl.

Jeśli przedsiębiorca chce załatwić sprawę w CEIDG przez Internet, zrobi to tylko z Kontem Przedsiębiorcy. Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl to m.in.:

  • pełen dostęp do informacji zawartych w rejestrze CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej)
  • jedno miejsce do załatwiania spraw w rejestrze CEIDG i zarządzania nimi
  • łatwy dostęp do urzędów z każdego miejsca i o każdej porze
  • możliwość założenia adresu i skrzynki do e-Doręczeń

Jedna rejestracja, a tyle możliwości z Kontem Przedsiębiorcy

Rejestracja jest prosta i odbywa się podczas pierwszego logowania na Konto Przedsiębiorcy. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności konta, przy rejestracji zawsze trzeba podać adres e-mail, niezależnie od sposobu logowania się. Będzie do tego potrzebny również Profil Zaufany, e-Dowód lub dostęp do usługi moje ID.

Konto umożliwia załatwienie najczęstszych spraw administracyjnych na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych urzędach. Wśród przykładowych spraw, które przedsiębiorca załatwi w koncie na Biznes.gov.pl znajdziemy:

  • rejestrację, zawieszenie, wznowienie i zakończenie działalności gospodarczej w CEIDG;
  • zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i ZUS, zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT;
  • uznanie kwalifikacji swojego zawodu lub uregulowanie świadczenia usług transgranicznych w Polsce.

Wszystko w jednym miejscu, czyli zakładka “Moja firma”

Wszystkie pisma, które przedsiębiorca wysyła do urzędów za pośrednictwem Biznes.gov.pl oraz odpowiedzi, jakie z nich otrzymuje, zapisują się w Koncie Przedsiębiorcy. Znajdziemy je w zakładce „Moje sprawy” lub – jeśli są to wnioski CEIDG – w zakładce „Moja firma ”. Ta druga daje więc przedsiębiorcy pełen dostęp do wszystkich spraw związanych z wpisem do rejestru CEIDG. To również tutaj przedsiębiorca sprawdzi aktualne dane swojej firmy, zmieni swój wpis w CEIDG oraz sprawdzi status złożonego wniosku. O zmianie statusu sprawy przedsiębiorca dowie się z maila przesłanego przez Biznes.gov.pl lub wchodząc do zakładki „Powiadomienia”. Tam też pojawią się odpowiedzi z urzędów.

.Materiały klienta.

Pełnomocnik, czyli prawa ręka przedsiębiorcy

Właściciela firmy w codziennym prowadzeniu biznesu często wspiera pełnomocnik lub prokurent, który w imieniu przedsiębiorcy załatwia różne sprawy urzędowe. Konto Przedsiębiorcy umożliwia wpisanie pełnomocnika lub prokurenta do CEIDG i zarządzanie udzielonymi uprawnieniami. Można to zrobić w zakładce “Pełnomocnicy” w Koncie Przedsiębiorcy. Warto również wiedzieć, że Pełnomocnictwa do działania w imieniu firmy można udzielić więcej niż jednej osobie.

Rejestracja działalności i zmiana danych w CEIDG

Jedną z najpopularniejszych usług na Biznes.gov.pl jest rejestracja działalności w CEIDG. Przedsiębiorca w jednym miejscu stworzy i wyśle wniosek, a przy okazji załatwi wszystkie formalności w innych instytucjach, np. w ZUS lub urzędzie skarbowym. Informacje po wysłaniu wniosku są bowiem automatycznie przekazywane do innych urzędów.

Najczęściej realizowaną usługą Biznes.gov.pl jest zmiana danych firmy w CEIDG. Stworzenie wniosku jest proste i intuicyjne - specjalne kreatory krok po kroku prowadzą przedsiębiorcę do sprawnego załatwienia jego sprawy. Dodatkowo z usług można korzystać również na urządzeniach mobilnych, z każdego miejsca na świecie, co znacznie zwiększa ich dostępność.

Warto zaznaczyć, że przez Konto Przedsiębiorcy użytkownik może przejść do innych systemów administracji: mObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS, Portal Praca.gov.pl.

Biznes.gov.pl to baza wiedzy dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców

Biznes.gov.pl to skarbnica wiedzy pełna praktycznych artykułów o przepisach i formalnościach związanych z prowadzeniem biznesu. W serwisie można przeczytać aktualne informacje dla obecnych przedsiębiorców i pełnomocników, ale także dla tych, którzy planują nimi zostać. Znajdują się tam treści dotyczące prowadzenia biznesu w Polsce i UE, importu i eksportu, ubezpieczeń społecznych, podatków czy inwestycji.

Dzięki opcji „Obserwuj” przy każdym artykule, przedsiębiorca może stworzyć listę treści, które faktycznie go interesują i otrzymywać informację o ich zmianie czy aktualizacji.

Na stronie Biznes.gov.pl każdy użytkownik - również ten niezalogowany – będzie miał dostęp do informacji jawnych o wszystkich firmach zarejestrowanych w CEIDG i KRS. Wystarczy zajrzeć do zakładki “Wyszukiwarka firm” i wprowadzić dane interesującej nas firmy.

Przedsiębiorco, możesz liczyć na pomoc!

Dla wielu użytkowników serwis Biznes.gov.pl jest pierwszym miejscem, w którym szukają informacji na temat prowadzenia biznesu. I choć znajdziemy na niej większość odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem firmy, to jednak może się okazać, że czasem będziemy potrzebować dodatkowego wsparcia. W takich sytuacjach warto skorzystać z konsultacji z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, czyli infolinii Biznes.gov.pl. Dostępne są trzy sposoby komunikacji: telefon, livechat i formularz do zgłaszania pytań. Kontakt telefoniczny możliwy jest od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt kalendarzowych, w godzinach 7:00-17:00 pod numerami telefonów: 801 055 088 lub 22 765 67 32.

.Materiały klienta.

Materiał przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama