Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Jak pomoże Ci w prowadzeniu własnej firmy?

. . mat. pr.
Czy można prowadzić firmę bez Konta Przedsiębiorcy? Można, ale wymaga to więcej czasu, wysiłku, spacerów do urzędów i stania w kolejkach. Kto woli swój czas przeznaczyć na inne rzeczy, w tym rozwój swojego biznesu, a za cel spacerów obrać park lub las, ten powinien zapoznać się z możliwościami jakie oferuje Konto Przedsiębiorcy w serwisie informacyjno-usługowym Biznes.gov.pl.

Jeśli przedsiębiorca chce załatwić sprawę w CEIDG przez Internet, zrobi to tylko z Kontem Przedsiębiorcy. Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl to m.in.:

  • pełen dostęp do informacji zawartych w rejestrze CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej)
  • jedno miejsce do załatwiania spraw w rejestrze CEIDG i zarządzania nimi
  • łatwy dostęp do urzędów z każdego miejsca i o każdej porze
  • możliwość założenia adresu i skrzynki do e-Doręczeń

Jedna rejestracja, a tyle możliwości z Kontem Przedsiębiorcy

Rejestracja jest prosta i odbywa się podczas pierwszego logowania na Konto Przedsiębiorcy. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności konta, przy rejestracji zawsze trzeba podać adres e-mail, niezależnie od sposobu logowania się. Będzie do tego potrzebny również Profil Zaufany, e-Dowód lub dostęp do usługi moje ID.

Konto umożliwia załatwienie najczęstszych spraw administracyjnych na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych urzędach. Wśród przykładowych spraw, które przedsiębiorca załatwi w koncie na Biznes.gov.pl znajdziemy:

  • rejestrację, zawieszenie, wznowienie i zakończenie działalności gospodarczej w CEIDG;
  • zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i ZUS, zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT;
  • uznanie kwalifikacji swojego zawodu lub uregulowanie świadczenia usług transgranicznych w Polsce.

Wszystko w jednym miejscu, czyli zakładka “Moja firma”

Wszystkie pisma, które przedsiębiorca wysyła do urzędów za pośrednictwem Biznes.gov.pl oraz odpowiedzi, jakie z nich otrzymuje, zapisują się w Koncie Przedsiębiorcy. Znajdziemy je w zakładce „Moje sprawy” lub – jeśli są to wnioski CEIDG – w zakładce „Moja firma ”. Ta druga daje więc przedsiębiorcy pełen dostęp do wszystkich spraw związanych z wpisem do rejestru CEIDG. To również tutaj przedsiębiorca sprawdzi aktualne dane swojej firmy, zmieni swój wpis w CEIDG oraz sprawdzi status złożonego wniosku. O zmianie statusu sprawy przedsiębiorca dowie się z maila przesłanego przez Biznes.gov.pl lub wchodząc do zakładki „Powiadomienia”. Tam też pojawią się odpowiedzi z urzędów.

.Materiały klienta.

Pełnomocnik, czyli prawa ręka przedsiębiorcy

Właściciela firmy w codziennym prowadzeniu biznesu często wspiera pełnomocnik lub prokurent, który w imieniu przedsiębiorcy załatwia różne sprawy urzędowe. Konto Przedsiębiorcy umożliwia wpisanie pełnomocnika lub prokurenta do CEIDG i zarządzanie udzielonymi uprawnieniami. Można to zrobić w zakładce “Pełnomocnicy” w Koncie Przedsiębiorcy. Warto również wiedzieć, że Pełnomocnictwa do działania w imieniu firmy można udzielić więcej niż jednej osobie.

Rejestracja działalności i zmiana danych w CEIDG

Jedną z najpopularniejszych usług na Biznes.gov.pl jest rejestracja działalności w CEIDG. Przedsiębiorca w jednym miejscu stworzy i wyśle wniosek, a przy okazji załatwi wszystkie formalności w innych instytucjach, np. w ZUS lub urzędzie skarbowym. Informacje po wysłaniu wniosku są bowiem automatycznie przekazywane do innych urzędów.

Najczęściej realizowaną usługą Biznes.gov.pl jest zmiana danych firmy w CEIDG. Stworzenie wniosku jest proste i intuicyjne - specjalne kreatory krok po kroku prowadzą przedsiębiorcę do sprawnego załatwienia jego sprawy. Dodatkowo z usług można korzystać również na urządzeniach mobilnych, z każdego miejsca na świecie, co znacznie zwiększa ich dostępność.

Warto zaznaczyć, że przez Konto Przedsiębiorcy użytkownik może przejść do innych systemów administracji: mObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS, Portal Praca.gov.pl.

Biznes.gov.pl to baza wiedzy dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców

Biznes.gov.pl to skarbnica wiedzy pełna praktycznych artykułów o przepisach i formalnościach związanych z prowadzeniem biznesu. W serwisie można przeczytać aktualne informacje dla obecnych przedsiębiorców i pełnomocników, ale także dla tych, którzy planują nimi zostać. Znajdują się tam treści dotyczące prowadzenia biznesu w Polsce i UE, importu i eksportu, ubezpieczeń społecznych, podatków czy inwestycji.

Dzięki opcji „Obserwuj” przy każdym artykule, przedsiębiorca może stworzyć listę treści, które faktycznie go interesują i otrzymywać informację o ich zmianie czy aktualizacji.

Na stronie Biznes.gov.pl każdy użytkownik - również ten niezalogowany – będzie miał dostęp do informacji jawnych o wszystkich firmach zarejestrowanych w CEIDG i KRS. Wystarczy zajrzeć do zakładki “Wyszukiwarka firm” i wprowadzić dane interesującej nas firmy.

Przedsiębiorco, możesz liczyć na pomoc!

Dla wielu użytkowników serwis Biznes.gov.pl jest pierwszym miejscem, w którym szukają informacji na temat prowadzenia biznesu. I choć znajdziemy na niej większość odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem firmy, to jednak może się okazać, że czasem będziemy potrzebować dodatkowego wsparcia. W takich sytuacjach warto skorzystać z konsultacji z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, czyli infolinii Biznes.gov.pl. Dostępne są trzy sposoby komunikacji: telefon, livechat i formularz do zgłaszania pytań. Kontakt telefoniczny możliwy jest od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt kalendarzowych, w godzinach 7:00-17:00 pod numerami telefonów: 801 055 088 lub 22 765 67 32.

.Materiały klienta.

Materiał przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama