Dach to nie tylko efektowna warstwa wizualna, to także wiele aspektów związanych z funkcjonalnością naszego domu. Dach wpływa m.in. na rodzaj pokrycia czy sposób wykonywania warstw. Wybór danego rodzaju dachu wiąże się również z różnicami w kosztach.
Pula dachów do wyboru jest bardzo bogata. Możemy iść w stronę nowoczesności, ale możemy zafundować sobie również swoisty powrót do klasyki.
Dachy płaskie, czyli wielki powrót na salony
Zaczynamy od dachów, które po latach niebytu wróciły do łask. Mowa o dachach płaskich, które znów budzą zainteresowanie inwestorów. Świetnie sprawdzą się w przypadku dachów domów parterowych, jak i domów piętrowych.
Jak dach płaski jest skonstruowany? Zacznijmy od konstrukcji nośnej, którą jest warstwa żelbetowa. Idealnie wywiązuje się ona ze swojego zadania, jakim jest przejmowanie wszystkich obciążeń. Na żelbecie układane jest ocieplenie, a na ociepleniu pokrycie dachowe. Wyróżniamy trzy koncepcje dachów płaskich: wentylowane, niewentylowane oraz odwrócone. Często stosowanym, choć niedoskonałym wyjściem są dachy niewentylowane, które w dzisiejszym budownictwie stosuje się w przypadku budynków gospodarczych. O wiele częściej stosowane są dachy wentylowane, które pozwalają na skuteczne odprowadzanie wilgoci z warstwy ociepleniowej. Jeśli chodzi o dachy odwrócone, to warstwa termiczna stanowi drugą warstwę, gdyż pierwszą warstwą jest tzw. hydroizolacja.
Czy dach płaski naprawdę jest płaski? No właśnie nie do końca! Nachylenie jego połaci wynosi od 5 do 20o.
Dachy strome, czyli bogactwo wyboru
Dachy jednospadowe, dwuspadowe oraz wielospadowe to w skrócie właśnie dachy strome. Każdy z nich można wykorzystać do zrealizowania swojej wizji idealnego domu.
Zacznijmy od dachów jednospadowych, czyli tych najprostszych w tym zestawieniu. Ma on jedną prostokątną połać. Z dachem tym raczej nie spotkamy się w przypadku domu jednorodzinnego. Dzieje się tak, ponieważ stosuje się go w przypadku domów o rozpiętości do 6 m. Nie są też tak wizualnie atrakcyjne jak dachy innego typu. Polecamy, go każdemu, kto chce zadaszyć garaż!
Drugim i zarazem najpopularniejszym typem dachu jest dach dwuspadowy. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, dach tego typu idealnie sprawdzi się w przypadku domów parterowych i wielopiętrowych. Dwuspadowość związana jest z dwiema prostokątnymi połaciami. Możemy otwarcie mówić o tym, że dach dwuspadowy jest prawdziwym hitem na rynku budowlanym.
Dach czterospadowy to dach, który składa się z czterech skośnych połaci. Nie są to jednak połacie jednakowe, ponieważ dwie z nich są w kształcie trójkąta, a dwie z nich mają kształt trapezu. Taki dach prezentuje się wspaniale, ale niestety wiąże się też z większymi kosztami niż te, o których mówimy w przypadku dachu dwuspadowego. Praca z nim również nie należy do najłatwiejszych. Dachy czterospadowe okażą się najlepszym rozwiązaniem dla domów parterowych. Popularnymi dachami czterospadowymi są dachy kopertowe oraz dachy namiotowe.
Kolejnym typem dachu jest dach mansardowy, które może składać się z dwóch lub czterech połaci. Górna część połaci jest niezbyt stroma, za to dolna odznacza się już konkretną stromością. Dach ten jest droższy i bardziej złożony w realizacji.
Dach naczółkowy to dach, który ma charakterystyczne naczółki, tworzone przez ścięte narożniki połaci.
Dach wielospadowy to swego rodzaju hybryda różnego typu połaci, czyli połaci o różnych wielkości i kształtach.
Jak wybrać idealne pokrycie na dach?
Upodobania i możliwości finansowe – to właśnie te dwa czynniki rzutują na wybór pokrycia dachowego. W ostatnim czasie największą furorę robi blachodachówka. Świetnie się ona prezentuje na dachu. Na dodatek jest ona bardzo trwała, ponieważ niestraszna jest jej rdza i ekstremalne czynniki pogodowe. Pokochają je również miłośnicy różnorodności, ponieważ w ofercie znajdują się blachodachówki w wielu kolorach. Blachodachówki pozwalają również na redukcję odpadu do 5% zamówionego materiału. Kluczem do satysfakcji w kwestii dachu jest postawienie na materiały pochodzące od sprawdzonego producenta oraz zatrudnienie doświadczonej grupy dekarskiej.
Materiał przygotowany przez Blachy Pruszyński