Rynek

Mniej nagród, ale ich ranga jest większa

XIII edycja Listków POLITYKI XIII edycja Listków POLITYKI
Za nami XIII edycja Listków POLITYKI. Ale po raz pierwszy wręczyliśmy w tym roku LISTKI ESG POLITYKI, a nie Listki CSR.
XIII edycja Listków POLITYKI XIII edycja Listków POLITYKI
XIII edycja Listków POLITYKI XIII edycja Listków POLITYKI
XIII edycja Listków POLITYKI XIII edycja Listków POLITYKI
materiały prasowe

Uroczysta Gala odbyła się w siedzibie redakcji tygodnika POLITYKA. Wzięło w niej udział ok. 100 przedstawicieli firm, które wypełniły ankietę online przygotowaną przez zespół doradców z Deloitte. W tym roku dyplomy trafiły do 58 firm. Biały Listek ESG POLITYKI otrzymały 32 firmy, Srebrny 14, Złoty 10, a Zielony 11.

To o połowę mniej nagrodzonych niż w roku minionym. – Zmieniając nazwę na Listki ESG, uznaliśmy, że musimy też zaostrzyć kryteria ocen, na podstawie których przyznawaliśmy wyróżnienia, stąd ta różnica. Przez 12 lat skupialiśmy się na społecznej odpowiedzialności biznesu. Teraz uznaliśmy za najważniejsze włączenie kwestii zrównoważonego rozwoju w strategię firm – mówiła podczas Gali Anna Kowalewska, partnerka firmy Deloitte.

Z kolei Irena Pichola, członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, podkreślała: – Od pierwszej edycji zestawienia wiedzieliśmy, jak ważne dla firm są kwestie praw pracowników, ładu korporacyjnego czy środowiskowe. Rozbudowujemy je o zagadnienia klimatyczne i ochronę bioróżnorodności, które w obecnych czasach nabrały dużego znaczenia. Dlatego wręczamy Zielone Listki ESG POLITYKI, które są równie cenne jak Złote.

Temat ochrony klimatu pojawił się też w wystąpieniach dziennikarzy POLITYKI. Joanna Solska, dziennikarka działu Rynek, zwróciła uwagę na to, że wszyscy, świadomie lub nie, uprawiamy „zieloną hipokryzję”. Podała przykład Szwecji, która uznawana jest za kraj proekologiczny, wykorzystujący energię z wiatru i słońca. Tymczasem wzbogaca się na zwiększaniu eksportu węgla do innych krajów, zrzucając na nie odpowiedzialność za tzw. brudną energię. Dziennikarka zwróciła też uwagę na kwestię wszechobecnego plastiku, którego różnorodność nie sprzyja dobremu recyklingowi.

W temacie ochrony klimatu i bioróżnorodności poruszał się również Jędrzej Winiecki. Na co dzień pisze o Europie, Azji i trendach globalnych, z pasją śledzi zjawiska zachodzące w środowisku naturalnym. – Kryzys różnorodności hamujemy po omacku, jednak obecnie najłatwiejsze wydaje się zachowanie ekosystemów naturalnych i tych, które najlepiej je naśladują w środowisku naturalnym – mówił, ilustrując skalę wyzwań przykładami z Puszczy Knyszyńskiej.

Za rok zapraszamy firmy do udziału w XIV edycji Listków ESG POLITYKI.

Polityka 26.2024 (3469) z dnia 18.06.2024; Listki ESG POLITYKI rozdane; s. 43
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama