Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Góra pieniędzy

Gdzie obecna ekipa buduje przystań na gorsze czasy?

W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym rośnie góra pieniędzy, zgromadzono tam już ponad 4 mld zł, a z każdym rokiem suma ta się powiększa. Pieniądze pochodzą z wpłat banków, a także z NBP. Są gromadzone na wypadek, gdyby jakiś bank upadł i trzeba było jego klientom zwracać gwarantowane depozyty. BFG pomaga też bankom znajdującym się w złej kondycji finansowej. Jednak od siedmiu lat, czyli od upadku Banku Staropolskiego, szczęśliwie żadna plajta się nie zdarzyła, a system bankowy wygląda na stabilny, pieniądze zgromadzone w BFG pozostają więc niewykorzystane.

Najwyższa Izba Kontroli zaleciła więc, by ograniczyć wpłaty z NBP, nie ma też potrzeby utrzymywania przywilejów podatkowych, z których korzysta Fundusz. Aby tak się stało, trzeba jednak znowelizować ustawę o BFG. Nowy projekt powstaje w Ministerstwie Finansów i w niewyjaśniony sposób zniknął z niego zapis nakazujący członkom zarządu posiadać pięcioletni staż w bankowości. Zupełnie jak osławione „lub czasopisma” z ustawy przygotowywanej przez Aleksandrą Jakubowską. Brak zapisu wzbudził protesty środowiska bankowego i podejrzenie, że nie jest on przypadkowy. Może świadczyć, że obecna ekipa przygotowuje sobie lądowiska, czyli posady na wypadek, gdyby trzeba się było rozstać z obecnymi. BFG, z niewykorzystaną górą pieniędzy, to doskonała przystań na gorsze czasy.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną