Rynek

Fakty i mity dotyczące systemu kaucyjnego, czyli co naprawdę nas czeka w przyszłym roku?

Katarzyna Barańska Katarzyna Barańska mat. pr.
Od przyszłego roku znaczna część producentów napojów będzie musiała osiągać wymagane prawem i przepisami unijnymi poziomy selektywnej zbiórki opakowań po napojach, które obecnie wprowadza na polski rynek. Czyli w praktyce, dokonać ich zbiórki z rynku.

Pomimo tego że wprowadzenie systemu kaucyjnego to fundamentalna zmiana dla rynku i konsumentów, cały czas panuje duża niepewność w zakresie praktycznych obowiązków producentów napojów, handlu, który opakowania ma zbierać czy gastronomii - dodaje dr Katarzyna Barańska, radca prawny i szefowa Praktyki Dekarbonizacji w międzynarodowej kancelarii Osborne Clarke, ekspertka w zakresie systemów kaucyjnych.

Uczestnicy systemu kaucyjnego

Należy pamiętać, że nowe obowiązki związane z kaucją zostaną nałożone na sklepy spożywcze, kina, parki rozrywki, sklepy drogeryjne, restauracje, stacje benzynowe, i inne firmy oferujące konsumentom napoje. Obowiązki nie ominą też sklepów niespożywczych, które np. sprzedają głównie ubrania czy buty ale także m.in. przy kasie, niewielkie ilości napojów. Ilość obowiązków w systemie zależeć będzie od powierzchni sprzedaży.

Brak realizacji przypisanych poszczególnym firmom obowiązków, rodzi ryzyko nałożenia kar. A te są bardzo wysokie, bo nawet do 1 mln złotych za naruszenie. Potrzeba praktycznej wiedzy na rynku, jak system ma działać, jest nadal ogromna.

Nowe obowiązki sklepów, kin i gastronomii

Obecnie staramy się uporać z mitami, które rozprzestrzeniają się na rynku, o tym, że system jest dla wszystkich obowiązkowy, że Ci producenci, którzy nie są w systemie i tak muszą znakować opakowania ostatecznie, że każdy musi do systemu kaucyjnego od razu przystąpić- dodaje mec. Katarzyna Barańska. Odczarowujemy także datę 1 stycznia 2025 roku- to data od której producenci napojów mają osiągać poziomy selektywnej zbiórki, a nie data startu systemu kaucyjnego w Polsce. Tym bardziej że takich systemów będzie działało w Polsce co najmniej kilka.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo prawne

Takie uogólnienia są nieprawdą, która może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla handlu jak i producentów napojów. Głównie finansowe. Przed podpisaniem jakichkolwiek umów czy innych dokumentów - zalecamy kontakt z wyspecjalizowanym prawnikiem, aby ustalić faktyczne obowiązki jakie ma dany sklep, kino czy producent napojów - dodaje mec. Katarzyna Barańska. Wprawdzie system nakazuje obowiązek zawierania umów, ale to nie znaczy że tych umów nie można negocjować i zadbać o swoje bezpieczeństwo kontraktowe.

Zamykanie obiegu gospodarczego

Wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce to krok w stronę zrównoważonej gospodarki; doradzamy jako Osborne Clarke firmom także w innych krajach europejskich, ale tam prawo jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla przedsiębiorcówdodaje mec. Katarzyna Barańska.

Osborne Clarke Olkiewicz Swierzewski i Wspólnicy SKA - to międzynarodowa kancelaria prawna, która specjalizuje się w złożonych projektach transformacyjnych, szczególnie w obszarze zrównoważonego rozwoju, energetyki, ESG a także ochrony środowiska.

.mat. pr..

Materiał przygotowany przez Osborne Clarke Olkiewicz Swierzewski i Wspólnicy SKA

Polityka 44.2024 (3487) z dnia 22.10.2024; Rynek; s. 44
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama