Optymizm się opłaca

Przedsiębiorcy po kryzysie
Firmy, których właściciele są optymistami, okazały się najlepiej przygotowane do wahań koniunktury - wynika z badań ośrodka Pentor RI przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowym.

Joanna Cieśla: Co oznacza optymizm w biznesie?

Krzysztof  Kaczmar:  Oznacza entuzjastyczne nastawienie do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa - bo nie wszyscy właściciele firm prowadzą je z dużym przekonaniem, niektórzy decydują się rozpocząć działalność, ponieważ na przykład uważają, że nie mają innej możliwości. Optymiści także pozytywnie oceniają zmiany w swoim otoczeniu gospodarczym, wierzą, że nie będzie gorzej, szukają dostępnych źródeł finansowania.

W latach 2008 – 2011, których dotyczyły państwa badania, trudno było wierzyć, że nie będzie gorzej. Realizm nakazywał dostrzegać kryzys.

W 2008 r. rzeczywiście można było się obawiać, czy tropem amerykańskich bankrutujących banków nie pójdą polskie. Ale ostrożność nie wyklucza optymizmu. Wiąże się on też z planowaniem różnych strategii działania na wypadek różnych scenariuszy, według których mogą potoczyć się wydarzenia. Czas pokazał, że najbardziej opłacało się obserwować, co się dzieje, dwa razy zastanowić się przed zaciągnięciem kredytu na rozwój dalszej działalności, ale jednak nie hamować inwestycji. 20 proc. tych, którzy wybrali tę drogę, od 2008 r.  zwiększyło zatrudnienie w swoich firmach, 75 proc. odnotowało wzrost obrotów, a 60 proc. wzrost dochodów.

Z państwa badań wynika, że firmy, w których to nastąpiło, działają głównie w branżach budowlanej i pośrednictwa finansowego, które miały zostać najsilniej dotknięte kryzysem.

Stare powiedzenie mówi, że kryzys tworzy wiele szans. Choćby dlatego, że słabsi bankrutują i można przejąć ich klientów. Optymiści wierzą, że ich los tkwi w ich ręku – przyglądają się rzeczywistości i rozważają, jak mogą zrealizować kompetencje, które mają.  

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną