„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Przywódcy przemówili w Jerozolimie. Szkoda, że bez Dudy

Putin powstrzymał się od propagowania własnej historii II wojny światowej. Putin powstrzymał się od propagowania własnej historii II wojny światowej. Ronen Zvulun/Reuters / Forum
Zorganizowane w Jerozolimie V Światowe Forum Holokaustu to sukces dyplomacji izraelskiej. Nieobecność polskiego prezydenta to porażka dyplomacji polskiej.

To było wizerunkowo i politycznie ważne wydarzenie. Nie tylko dla Izraela, ale dla wszystkich przywódców, instytucji i obywateli, którym na sercu leży walka z antysemityzmem, rasizmem, ksenofobią, a także z amnezją dotyczącą najnowszej historii i próbami jej naginania do bieżących celów politycznych. Zorganizowane w Jerozolimie V Światowe Forum Holokaustu to sukces dyplomacji izraelskiej, nieobecność na nim polskiego prezydenta to porażka dyplomacji polskiej.

Czytaj też: Putin odgrzewa propagandową wojnę z Polską

Przywódcy światowi przemówili w Jerozolimie

Tak liczna obecność dygnitarzy reprezentujących kilkadziesiąt państw głównie z Europy to sygnał, że zachodnia elita polityczna potraktowała Forum poważnie. Jego tematem nie były spory interpretacyjne o historię między Polską a Rosją, tylko troska o pamięć o Szoa (zagładzie Żydów europejskich przez Niemców w służbie zbrodniczej ideologii nazistowskiej i ich kolaborantów w krajach podbitych przez Hitlera) i refleksja nad tym, jak dziś, kiedy znów antysemityzm rośnie w siłę od Niemiec przez Francję po Polskę, bronić demokracji przed tą plagą.

Przypomnijmy, że Forum na ten temat dwa razy odbyło się w Polsce, w Krakowie, gdzie wystartowało w 2005 r. Nigdy jednak nie miało tak uroczystej oprawy jak czwartkowe w Jad Waszem, siedzibie Instytutu Pamięci o Szoa. Z tej okazji po raz pierwszy w historii w Instytucie przemówił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Prócz niego przemawiali gospodarze spotkania: prezydent Izraela Riwlin, premier Netanjahu i założyciel fundacji organizującej Forum Mosze Kantor oraz prezydenci: Putin, Pence i Macron oraz brytyjski następca tronu książę Karol (akurat całkiem ciekawie).

Wszystkie mowy były na poziomie, Putin powstrzymał się od propagowania własnej historii II wojny światowej i nawet wspomniał, że Polacy, wraz z innymi narodami słowiańskimi, byli także przeznaczeni przez hitlerowskie Niemcy na wyniszczenie. Motywem przewodnim było niestety aktualne hasło wszystkich sił demokratycznych: nigdy więcej ludobójstwa!

Paweł Kowal: Co rząd powinien zrobić ze słowami Putina o historii

Zauważalna nieobecność Andrzeja Dudy

W sensie polityczno-moralnym było to spotkanie ważniejsze niż Davos. Szkoda, że bez prezydenta Dudy, w końcu to w okupowanej przez Niemców Polsce powstał obóz Auschwitz-Birkenau, na naszych ziemiach naziści zamienili w czyn swoją nienawiść do narodu żydowskiego. Nieobecność Dudy w Jad Waszem wybijał na pasku serwis światowy telewizji BBC World News na przemian ze wzmianką, że polski prezydent uzasadnił odmowę tym, że nie stworzono mu możliwości zabrania głosu.

Dla mniej zorientowanych w sprawie powtarzanie tej informacji podczas transmisji na żywo innych przemówień mogło wywołać dysonans poznawczy: jak to możliwe, że Duda odmówił udziału w tak uroczystych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez armię radziecką? Pośrednio to pytanie należy kierować do władz polskich, które powinny były wziąć pod uwagę ten zły dla Polski skutek wizerunkowy absencji Dudy i zawczasu mu przeciwdziałać.

To dla nas ważne, dla innych to tylko detal dotyczący V Forum. Można naturalnie zastanawiać się, jak przekonujące historycznie są wezwania liderów politycznych stojących dziś na czele państw, które – może z wyjątkiem Brytanii – miały problem z antysemityzmem u siebie i w czasie wojny nie stanęły na wysokości zadania. Dostrzegli to Macron i – jakżeby inaczej – Steinmeier, a przemilczał Putin, pokazując zamiast tego palcem na państwa bałtyckie. Ale sprowadzenie V Forum do jakiejś intrygi politycznej w interesie Netanjahu czy Putina wydaje mi się niesprawiedliwą przesadą. W polityce – bo Forum niewątpliwie było też aktem politycznym – w czasie pokoju i niepokoju liczą się słowa i gesty, dopiero za nimi idą czyny. Czekamy na nie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną