Świat

Bruksela znów bierze się za Izbę Dyscyplinarną

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Kancelaria Prezesa RM
Komisja Europejska właśnie rozszerzyła postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski, by zapobiec powtórce z historii: odsuwaniu sędziów od orzekania. Chodzi o pełniejsze zablokowanie Izby Dyscyplinarnej.

Komisja Europejska dała dziś władzom Polski jeden miesiąc na „usunięcie uchybienia”, za które uważa działania Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów. Już wcześniej – w postępowaniach i skardze do TSUE – KE uznała system dyscyplinarny dla sędziów za sprzeczny z traktatowym wymogiem ich niezawisłości. Jeden z głównych zarzutów: nieprawidłowe utworzenie Izby Dyscyplinarnej przy udziale upolitycznionej neo-KRS. TSUE w kwietniu orzekł jej tymczasowe zawieszenie. Jak zareagowała Warszawa? Izba Dyscyplinarna nie prowadzi postępowań tylko stricte dyscyplinarnych, ale w ramach innych procedur uchyliła już immunitet Igorowi Tulei i Beacie Morawiec.

Czytaj też: Władza PiS staje przed TSUE. Tuleya i Juszczyszyn na sali

Nieudana taktyka Brukseli

Wielu ekspertów i organizacje pozarządowe słały od miesięcy pisma do Ursuli von der Leyen. Komisja zwróciła się do TSUE o nałożenie rosnącej z każdym dniem grzywny na Polskę. Jej prawnicy mieli jednak wątpliwości, a Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości, wywierał presję na rząd Mateusza Morawieckiego tylko listownie.

Bruksela wybrała taktykę przeczekania kryzysu do czasu ostatecznego wyroku TSUE w sprawie stworzonego przez partie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry systemu dyscyplinarnego. Na takie orzeczenie możemy jednak czekać miesiące, a władza w Polsce nie tylko się nie cofa, a idzie coraz dalej.

Bruksela widać uznała, że nie można już dłużej czekać. KE wciąż co prawda nie wystąpiła o nałożenie kary na nasz kraj, ale rozszerzyła postępowanie przeciwnaruszeniowe w sprawie „ustawy kagańcowej” o zarzuty związane z działaniem Izby Dyscyplinarnej. „Dla takiej decyzji Komisja Europejska ma należytą podstawę prawną” – powiedział dziś jej rzecznik Christian Wigand. Finalnym tego efektem – jeśli Polska zarzuty odrzuci – byłaby kolejna skarga do TSUE.

Siedlecka: Gdyby Polska PiS była krajem praworządnym...

Holendrzy mówią „dość”

Krytyka Komisji i jej zaniechań była m.in. jednym z głównych napędów dla uchwały przyjętej w tym tygodniu przez parlament Holandii. Posłowie zobowiązali rząd Marka Ruttego, by do 1 lutego 2021 r. przedstawił im sprawozdanie z przygotowań do zaskarżenia Polski („najlepiej wspólnie z innymi podobnie myślącymi krajami”) przed TSUE.

Takie skargi kraju wspólnoty na innego jej członka – które i tak wymagają wniesienia sprawy do Komisji Europejskiej – zdarzyły się dotąd tylko osiem razy. Ostatnio Austria zaskarżyła Niemcy z powodu winiet samochodowych.

Polska przegrała w TSUE już dwie praworządnościowe sprawy wynikłe ze skarg KE – chodziło o ustrój sądów powszechnych i czystkę emerytalną w SN.

Czytaj też: Polowanie na sędziów

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Styczeń 2021: pięć książek dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
19.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną