Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Szczyt UE. Rutte do Orbána: Może już czas wyjść z Unii?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Szwecji Stefan Lofven oraz szefowa KE Ursula von der Leyen podczas unijnego szczytu. 24 czerwca 2021 r. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Szwecji Stefan Lofven oraz szefowa KE Ursula von der Leyen podczas unijnego szczytu. 24 czerwca 2021 r. Forum
Unijny szczyt odrzucił postulat Merkel i Macrona, by zacząć przygotowywać się do spotkań z Putinem na najwyższym szczeblu. Orbán jest na cenzurowanym za homofobię. Premier Holandii Mark Rutte za zamkniętymi drzwiami pytał go, czemu nie sięgnie po art. 50 traktatu o UE – o wyjściu ze wspólnoty.

Niemcy i Francja przedłożyły w tym tygodniu projekt ustaleń szczytu, który otwierałby drogę do „spotkań na poziomie liderów” UE z Władimirem Putinem. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Emmanuel Macron zaproponowali też prace nad wariantami dodatkowych sankcji wobec Rosji na wypadek nowych eskalacji. Na to w nocy z czwartku na piątek zgodził się szczyt UE.

Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >