Świat

Jak nie siłą, to ustawą. Kaczyński robi z mediami to co Putin?

Prezydent Władimir Putin wypracował własny sposób, jak uczynić demokrację „suwerenną”. Prezydent Władimir Putin wypracował własny sposób, jak uczynić demokrację „suwerenną”. Alexander Nemenov / AFP / Forum
Władimir Putin wypracował własny sposób, jak uczynić demokrację „suwerenną”, z Dumy maszynkę do głosowania, jak zdelegalizować opozycję, a krytyków zastraszyć. Polska i Węgry mogą czerpać garściami z tych doświadczeń.

Przejmowanie prasy przez rządowe koncerny, neutralizowanie krytycznych stacji telewizyjnych i dopinanie dziennikarzom etykiety „agentów zagranicznych” – wszystko to Kreml już przetestował. Putin wypracował własny sposób, jak uczynić demokrację „suwerenną”, z Dumy maszynkę do głosowania, jak podkręcić wyniki wyborów, zdelegalizować opozycję, a krytyków zastraszyć. Polska i Węgry mogą czerpać garściami z tych doświadczeń.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021