Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czego potrzebujemy?

Trzaskowski o pomocy dla Ukraińców. „Trzeba działać z głową”

Dworzec Centralny w Warszawie, 7 marca br. Dworzec Centralny w Warszawie, 7 marca br. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Wszyscy pracujemy dzień i noc, ale na dłuższą metę potrzebny jest system – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, do której kieruje się teraz większość uchodźców.

MALWINA DZIEDZIC: Polacy tłumnie ruszyli na pomoc Ukraińcom. Odruch serca jest ważny, ale jak pomagać z głową?
RAFAŁ TRZASKOWSKI: Rzeczywiście, ten zryw solidarności jest niebywały, a liczba inicjatyw i pomysłów – bezprecedensowa. Ukraińcy to doceniają, nie mogą wyjść z podziwu, że polskie społeczeństwo tak się zmobilizowało i tak życzliwie ich przyjmuje. Po tych niemal dwóch tygodniach mamy już jednak sporo wniosków, co robić, aby ta pomoc była jak najbardziej efektywna i jak najlepiej skoordynowana.

Ważne, aby się wsłuchiwać w komunikaty miasta, bo one mówią o prawdziwych potrzebach. Publikujemy je na naszych stronach internetowych, w mediach społecznościowych, ja też zresztą cały czas o tym mówię. Dla przykładu: w tej chwili nie potrzeba ubrań, ale rzeczy dla dzieci – pampersów, butelek, kosmetyków, mleka w proszku itp. – oraz pościeli i koców, ponieważ organizujemy miejsca noclegowe dla Ukraińców.

Szczerek: Ukraińcy. Próba przetrwania

Zaraz po wybuchu wojny zrobiliśmy wielką zbiórkę: dzięki ofiarności warszawiaków zebraliśmy prawie 500 palet żywności z długim terminem ważności. Zorganizowaliśmy już sześć transportów do Ukrainy – również ze sprzętem medycznym. Rozmawiamy z Kijowem o innych formach pomocy, bo w następnym etapie przede wszystkim będą potrzebne pieniądze; tego typu zbiórki finansowe też będziemy organizować.

W sieci pojawiają się apele, aby udostępniać mieszkania. Warszawa ma gdzie przyjąć uchodźców?

Polityka 11.2022 (3354) z dnia 08.03.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Czego potrzebujemy?"
Reklama