Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Z ringu na front. Bracia Kliczko walczą o Ukrainę

Bracia Kliczko bronią Kijowa, 15 marca 2022 r. Bracia Kliczko bronią Kijowa, 15 marca 2022 r. Ziv Koren / Polaris / EAST NEWS
Walka to ich żywioł, mają w genach niezłomność i poczucie obowiązku. Witalij i Władimir stoczyli wiele zwycięskich bitew na ringu, teraz walczą z bronią w ręku. O niepodległość Ukrainy.

Mówią, że ich kraj nie padnie na kolana, a oni nie chcą znów trafić pod but Kremla. Witalij i Władimir są najbardziej rozpoznawalnymi na świecie twarzami Ukrainy. W boksie sięgnęli po najwyższe tytuły, medale, pasy, honory, po fantastyczną glorię. Arnold Schwarzenegger poruszony wojną powiedział, że zawsze podziwiał ich sportowego ducha. Dziś podziwia ich męstwo i odwagę: „Witaliju i Władimirze, myślę o was, przyjaciele. Byliście moimi bohaterami na ringu i jesteście nimi teraz”. Słowa wsparcia przekazał Andrzej Gołota: „Witalij, trzymaj się, bracie! Chwała Ukrainie!”. Niewiele brakowało, a przed laty panowie skrzyżowaliby rękawice.

Braci się nie traci. Witalij i Władimir

Witalij jest merem Kijowa. Mógł opuścić miasto i może tego Rosjanie oczekiwali. On jednak mówi: „Gdybym uciekł, to byłaby zdrada, nie mógłbym spojrzeć w lustro”. Władimir wrócił do stolicy i założył mundur, wstąpił do terytorialsów. Powtarza, że nigdzie się stąd nie ruszy, bo to jego kraj i jego miasto.

W Gdańsku powstał mural Piotra „Tusego” Jaworskiego z wizerunkiem braci. – Wybrałem Kliczków, bo zawsze prezentowali szlachetną postawę, czy to niegdyś w sporcie, czy teraz, gdy bronią Ukrainy – wyjaśnia artysta. Przedstawił ich na tle ukraińskiej flagi i z hasłem „Together we stand”, „stoimy ramię w ramię”. Jest też dopisek: „Braci się nie traci”.

Witalij urodził się w Kirgistanie, Władimir w

  • Kijów
  • Petro Poroszenko
  • Ukraina
  • Wiktor Janukowycz
  • Władimir Putin
  • wojna w Ukrainie
  • Wołodymyr Zełenski
  • Reklama