Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

275. dzień wojny. Co mogą patrioty i co właśnie straciliśmy? Nierozsądna decyzja Polski

Amerykański system Patriot na lotnisku Rzeszów-Jesionka, marzec 2022 r. Amerykański system Patriot na lotnisku Rzeszów-Jesionka, marzec 2022 r. Jakub Kofluk / Forum
Polska właśnie zrezygnowała ze zwiększenia bezpieczeństwa swoich wschodnich obszarów na czas wojny w Ukrainie. Trudno tę decyzję zrozumieć, a co dopiero spokojnie skomentować.

Wczoraj Rosjanie podjęli kolejne zmasowane uderzenie na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Odpalili ponad 70 pocisków skrzydlatych (obrona powietrza zestrzeliła 55) i pięć dronów kamikadze (wszystkie zniszczone). 15 rakiet trafiło w swoje cele, wywołując kolejne kłopoty. Nie tylko w Ukrainie, gdzie bez prądu są spore obszary, ale i w Mołdawii, która w znacznym stopniu miała z nią system wspólny w spadku po ZSRR. Dziś Mołdawia kupuje prąd głównie w Rumunii, która musiała odłączyć część zasilania ze względu na synchronizację sieci i zależności przesyłowe z Ukrainą.

.Polityka.

Nie ma już w Ukrainie elektrowni, która nie zostałaby zaatakowana. Atakowane są też stacje transformatorowe i węzły przesyłowe, a naprawa jest coraz trudniejsza. Wszak sprowadzenie transformatorów to proces złożony i skomplikowany, trzeba zamówić urządzenia, czekać na ich wyprodukowanie, przetransportować na miejsce i zainstalować.

Atakowano też kotłownie dostarczające ciepło do miast – we Lwowie, Iwano-Frankowsku, Odessie, Mikołajowie, Chersoniu, Czerkasach, Dnieprze, Sumach, Połtawie, Kirowohradzie i Charkowie. W niektórych przypadkach użyto rakiet przeciwlotniczych S-300 odpalanych jako rakiety balistyczne w awaryjnym trybie ziemia-ziemia.

Na frontach natomiast bez zmian. Walki trwają mniej więcej na tych samych obszarach od tygodni. Zmian w położeniu wojsk nie odnotowano.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

System Patriot. 5 tys. antenek

W jakimś sensie system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy to bliźniak S-300PM, a właściwie jego starszy brat, bo to S-300PM się na nim wzorował, a nie odwrotnie.

Reklama