Świat

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski leci do USA

Prezydent USA Wołodymyr Zełenski Prezydent USA Wołodymyr Zełenski Wołodymyr Zełenski / Facebook
Celem tej wizyty jest wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy – napisał Zełenski na Twitterze. Według podanych informacji w czasie jego pobytu w USA ma zostać przyjęty pakiet pomocy wojskowej wart 2 mld dol., który obejmie m.in. baterię systemu Patriot.

Informację o wizycie i niektórych jej możliwych punktach podał we wtorek Reuters, zaznaczając w depeszy, że oficjalnie jeszcze nie została potwierdzona. Jak przekazać miał wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji, oprócz spotkania z prezydentem Joe Bidenem Wołodymyr Zełenski ma wygłosić przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu.

Wołodymir Zełenski w USA. Pakiet pomocy z systemem Patriot

Informacje te potwierdził rano w twitterowym wpisie sam Wołodymyr Zełenski, który napisał, że jest już w drodze do Waszyngtonu, gdzie spotka się z Bidenem, a także będzie miał wiele innych spotkań bilateralnych. Z prezydentem USA ma się spotkać w środę po południu (wieczorem czasu polskiego), a potem będzie miał konferencję prasową. Następnym punktem ma być wystąpienie na Kapitolu.

„Podczas spotkania prezydent Biden będzie miał okazję odbyć z prezydentem Zełenskim pogłębioną, strategiczną dyskusję na temat drogi czekającej nas na polu bitwy, o zdolnościach wojskowych i szkoleniu, które USA i nasi sojusznicy będą dalej zapewniać Ukrainie, sankcjach i kontrolach eksportu, (...) gospodarczej, energetycznej i humanitarnej pomocy, jaką dostarczamy, by polepszyć życie Ukraińców” – powiedział, cytowany przez światowe media, urzędnik USA.

Dodał, że szkolenie z obsługi systemu Patriot, który ma być elementem kolejnego pakietu pomocy wartego 2 mld dol., odbędzie się w kraju trzecim.

Są odpowiednie „parametry bezpieczeństwa”

Przedstawiciel Białego Domu miał też zapewniać, że Biden nie zamierza w żaden sposób naciskać na Zełenskiego w sprawie rozmów pokojowych. „To będzie przesłanie solidarności i wsparcia, koordynacji i zjednoczenia oraz zapewnienia, byśmy postawili Ukrainę w najlepszej możliwej pozycji” – stwierdził.

Czy nie ma obaw co do bezpieczeństwa podróży ukraińskiego prezydenta? Według tego samego amerykańskiego źródła obie strony zgodziły się, że istnieją odpowiednie „parametry bezpieczeństwa” dla przeprowadzenia takiej wizyty.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Romanowski zjadł z Ziobrą beczkę soli, żołnierzem był wiernym. Teraz może za to zapłacić

Z Ziobrą zjadł beczkę soli, w resorcie nadzorował aferalny Fundusz Sprawiedliwości, jest numerariuszem kościelnej organizacji Opus Dei. Marcin Romanowski w tym tygodniu może trafić do aresztu.

Anna Dąbrowska
12.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną