„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

450. dzień wojny. Czy będzie czym strzelać? Amunicyjny klincz zmorą Ukraińców. Trzy wnioski dla Polski

Armia ukraińska broni linii obronnej w kierunku Awdjiwki, koniec kwietnia 2023 r. Armia ukraińska broni linii obronnej w kierunku Awdjiwki, koniec kwietnia 2023 r. Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM / Forum
Wojna w Ukrainie przypomina nieco I wojnę światową także w tym, że wystrzeliwuje się niewyobrażalne ilości amunicji artyleryjskiej. Od czasów II wojny światowej nie było takiego konfliktu, w którym artyleria byłaby używana aż tak intensywnie.

Zaskakujące jest to, że ukraiński lokalny kontratak pod Bachmutem znów przyniósł pewne postępy. Zdobyto na przykład małą wieś o nietypowej nazwie Sakko i Wancetti, leżącą kilka kilometrów na północ od Sołedaru. Wieś liczyła ostatnio trzech mieszkańców. Kolejne postępy poczyniono na południe od Bachmutu, pod Iwaniwśkie i pod Kliszczijiwką. Postępy tych ataków są niewielkie, na północ od Bachmutu Ukraińcy przesunęli się o 500 m, zaś na południe – o kilometr. Rosjanie są jednak powoli spychani, a ponadto zmusiło ich to do ściągania posiłków spod Kreminnej i Swiatowego, gdzie pomalutku ukraińskie wojska też przejmują inicjatywę. Nie jest to jednak jeszcze ta duża kontrofensywa, na którą nadal czekamy.

A więcej o bieżącej sytuacji – jutro.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

Gdzie produkuje się amunicję

W Europie nie ma obecnie wielu zakładów produkujących amunicję artyleryjską, ale to dlatego, że w ostatnim okresie zapotrzebowanie na nią było wyjątkowo niewielkie.

Brytyjski wielki koncern zbrojeniowy BAE Systems produkuje amunicję artyleryjską w zakładzie Washington pod Newcasttle nad rzeką Tyne. Newcasttle zawsze słynęło z przemysłu zbrojeniowego, nadal są tu stocznie, a w czasie II wojny światowej w okolicznych zakładach produkowano także czołgi. Obecnie jest to jedyny znaczący brytyjski zakład wytwarzający amunicję artyleryjską, odkąd w 2011 r. zamknięto Royal Ordnance Factory w Birtley. Firma BAE Systems ma też zakłady amunicyjne na terytorium USA, np.

Reklama