Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

456. dzień wojny. Rosjanie padli pod Bachmutem ze zmęczenia. Czym się różni pocisk od rakiety?

Ćwiczenia na Kamczatce, luty 2022 r. Ćwiczenia na Kamczatce, luty 2022 r. Russian Defence Ministry / TASS / Forum
Nowe rodzaje broni, o których słyszymy przy okazji wojny w Ukrainie, okazują się zupełnie nieznane. Nasza świadomość o zagrożeniach jest bardzo marna, właściwie nie wiemy, czego oczekiwać od państwa w zakresie bezpieczeństwa.
.Polityka .

A na frontach na razie bez większych zmian. Bitwa o Bachmut się zakończyła, ale zgodnie z przewidywaniami zdobycie go przez Rosjan nie doprowadziło do powstania jakiegoś wyłomu w ukraińskich liniach obronnych. Nie była to kluczowa pozycja ryglująca, nie ma przełomu, a pancerno-zmechanizowane masy rosyjskich wojsk nie wlały się w przestrzeń operacyjną i nie popędziły ochoczo na Kijów. Rosjanie doszli na skraj miasta i padli z wycieńczenia. Tutaj odbili się od obrońców i najwyraźniej nie mają chwilowo sił, żeby iść dalej.

Grupa Wagnera poniosła ciężkie straty

Konstantin Dołgow, rosyjski dyplomata i polityk, deputowany do Rady Federacji (takiego ich senatu), przeprowadził wywiad z Jewgienijem Prigożynem, który ukazał się w internecie w ramach projektu „Telega online”. To kanał informacyjny na rosyjskim YouTubie (znanym jako rutube). Dołgow dorabiał w ten sposób jako dziennikarz. Piszemy w czasie przeszłym, bo został wylany dosłownie nazajutrz po wywiadzie. Komu nie spodobała się rozmowa z Prigożynem, znanym biznesmenem i zdobywcą Bachmutu?

Ciekawsze jest to, co Prigożyn mówi. Podobno udało mu się od września do listopada 2022 r. zwerbować na front ok. 50 tys. więźniów – z tego 10 tys. poległo w walkach o Bachmut. Ilu skazanych zwiało, tego Prigożyn nie mówi, te 10 tys. to ci, których ciała wydano rodzinom. Wiadomo też, choć i o tym Prigożyn nie wspomina, że co najmniej drugie tyle odniosło poważne rany i w dużej części nie nadaje się już do walki.

Reklama