Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Żeby Rosji nie przyszło nawet do głowy. Trwa powietrzny pokaz mocy NATO nad Europą

Ćwiczenia Air Defender 2023 na lotnisku wojskowym Jagel. Tylne skrzydło niemieckiego tornada pomalowane w kolorach flagi USA, na pierwszym planie myśliwiec F-16. Ćwiczenia Air Defender 2023 na lotnisku wojskowym Jagel. Tylne skrzydło niemieckiego tornada pomalowane w kolorach flagi USA, na pierwszym planie myśliwiec F-16. Forum
To są manewry, jakich NATO jeszcze nie widziało, ale zobaczyć i zrozumieć ma je przede wszystkim Rosja. Przesłanie jest takie: wojna z NATO uruchomi potęgę sił powietrznych, która szybko pozbawi Rosję marzeń o uzyskaniu przewagi na lądzie.

Dwieście startów dziennie dla wsparcia trzech połączonych operacji powietrznych – taki jest „grafik” największego w historii ćwiczenia lotniczego sił NATO w Europie. Air Defender zaczął się w poniedziałek, ale potrwa do końca przyszłego tygodnia – z udziałem 235 samolotów i 10 tys. żołnierzy sił powietrznych z 25 krajów. Ponad setka maszyn przyleciała z USA. Razem z corocznym BALTOPS-em i rozgrywającymi się tym razem głównie na południu Europy ćwiczeniami Defender Europe dopełnia triady sojuszniczego „pokazu mocy”, demonstracji zdolności lądowych, morskich i powietrznych w dużych, skomplikowanych operacjach służących kolektywnej obronie. Przed Rosją.

Czytaj także: W czasie wojny Amerykanie kłócą się o samoloty. Polska i NATO czekają na finał

Centrum w Niemczech

„Twarda” obrona, przekładająca się na wiarygodne odstraszanie, jest głównym przesłaniem tych ćwiczeń. Pogłębianie interoperacyjności, poszerzanie liczby uczestników czy trenowanie poszczególnych elementów misji to niezbędne części składowe, ale wartością nadrzędną jest pokazanie dominacji w powietrzu. Chodzi o zgromadzenie takiej liczby maszyn, obsadzonych przez tak wyszkolone załogi i kierowanych przez tak dobrych dowódców w naziemnych ośrodkach dowodzenia, by Rosji nawet nie przyszło do głowy testowanie skuteczności tego systemu. Jego poszczególne elementy podlegają ciągłemu udoskonalaniu, testom i sprawdzeniom – widzimy ćwiczenia samolotów taktycznych i bombowych korzystających ze wsparcia maszyn rozpoznawczych, transportowych i powietrznych tankowców.

Reklama