Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

563. dzień wojny. Awanse w rosyjskiej armii i dziwny wywiad generała Mordwiczewa

Ukraińscy żołnierze ćwiczą w okolicach Bachmutu. 9 września 2023 r. Ukraińscy żołnierze ćwiczą w okolicach Bachmutu. 9 września 2023 r. Forum
Mamy awanse trzech rosyjskich generałów, w tym Andrieja Mordwiczewa, który dostał trzecią gwiazdkę. Będzie generałem pułkownikiem dowodzącym Centralną Grupą Wojsk w Ukrainie. I powiedział zdumiewającą rzecz.
.Polityka .

Rosjanie w ostatnich dwóch dniach przeprowadzili kolejne uderzenia dronami Shahed 136 na cele w głębi Ukrainy. To do pewnego stopnia zemsta za jej sukcesy na froncie. Wczoraj Ukraińcy zestrzelili 16 z 20 odpalonych pocisków-dronów, cztery poczyniły szkody. Rosjanie atakują głównie cele cywilne, niosą tylko cierpienie, nie przybliżając się do zwycięstwa. Zapewne liczą, że zmęczona ukraińska ludność zechce skończyć wojnę za wszelką cenę, choćby i utraconych terenów. Byłaby to tragiczna pomyłka, bo absolutnie nie powstrzyma wroga przed dalszymi podbojami.

Na froncie trwają ciężkie walki, ale chwilowo sytuacja się nie zmienia. Ukraiński Sztab Generalny donosi o bliżej niesprecyzowanych postępach ofensywy na południe od Robotyne w obwodzie zaporoskim i w rejonie Kliszczijiwki w obwodzie ługańskim. Na główny kierunek natarcia – na południe od Orichiwa – Rosjanie rzucili silne odwody z wojsk powietrzno-desantowych, dziś bardziej elitarnej piechoty, nie zawsze lekkiej (dostały m.in. bojowe wozy piechoty BMP i transportery opancerzone MTLB w miejsce przeważnie już potraconych desantowych transporterów BMD).

Na południe od Robotyne i koło wsi Werbowe rzucili zaś do wzmocnienia obrony dwa pułki z 7. Dywizji Desantowo-Szturmowej Gwardii, całą 76. Czernihowską Dywizję Powietrzno-Desantową Gwardii, po jednym pułku z nowo sformowanej 104. Dywizji Powietrzno-Desantowej Gwardii (rozwiniętej z 31. Brygady Desantowo-Szturmowej Gwardii) i utworzonej na bazie ośrodka szkolenia w Riazaniu 44.

Reklama