Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

649. dzień wojny. Rosyjskie rakiety jak kot Schrödingera. Są, ale jakby ich nie było

Rosyjskie międzykontynentalne rakiety balistyczne. Parada wojskowa 9 maja 2023 r. Rosyjskie międzykontynentalne rakiety balistyczne. Parada wojskowa 9 maja 2023 r. Shamil Zhumatov / Reuters / Forum
Rakiety balistyczne to serce rosyjskiego arsenału. Są najlepsze na świecie: celne, szybko gotowe do startu i można je odpalać z mobilnych wyrzutni, gdy amerykańskie tkwią w silosach. Mają tylko jedną wadę: nie są do niczego potrzebne.
.Karolina Żelazińska/Polityka .

Na świecie się dzieje, cóż za przypadek, że równolegle z wojną w Ukrainie. Po Hamasie w Izraelu jemeńscy Huthi pokazali pazur, atakując trzy statki wpływające na Morze Czerwone, czyli mniej więcej z Chin albo Indii do Europy. We wszystkie trafiły przeciwokrętowe pociski skrzydlate (drony) – dwa odniosły lekkie uszkodzenia, trzeci dość poważne, grożące nawet zatonięciem. Pomocy udzielił amerykański niszczyciel rakietowy USS „Carney” (DDG-64) popularnego typu „Arleigh Burke” i sam został ostrzelany. Zrobiło się gorąco, do tematu wrócimy. Dziwnym trafem ktoś usiłuje zdestabilizować Zachód, i to na całego. Szlakiem tym wiedzie 8 proc. światowych przewozów morskich.

A na frontach w Ukrainie bez większych zmian. Rosjanie tradycyjnie atakują w rejonie Kupiańska, Swiatowego i Kreminnej na północy, ale nie zdołały wyprzeć przeciwnika z pozycji. Identycznie pod Bachmutem – na południe stąd nacierali Ukraińcy, ale nie wyparli Rosjan.

Ataki pod Awdijiwką przynoszą z kolei Rosjanom dzień w dzień niewielkie sukcesy. I choć tempo mają żółwie, pętla wokół miasta się zaciska. Warto zauważyć, że nie przerwali działań ofensywnych mimo trudnych warunków: zimna, śniegu, opadów, krótkiego dnia. W innych miejscach na południu żadna ze stron nie zdołała wyprzeć przeciwnika z pozycji.

Widać natomiast, że Rosjanie coraz rzadziej używają

  • Okiem pilota
  • pociski rakietowe
  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama