Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Łukasz Orbitowski

Literatura 2013. Nominowany Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski Łukasz Orbitowski Leszek Zych / Polityka
Orbitowski kojarzony jest przede wszystkim z powieściami grozy i fantastyką, ale jego ostatnia książka – „Szczęśliwa ziemia” – urzeka przede wszystkim sferą realistyczną. Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Napisał już 12 książek.
materiały prasowe

„Pisarz wielkiej pracowitości i jeszcze większej wyobraźni” – tak opisał Orbitowskiego (ur. 1977 r.) Dariusz Nowacki. „W 2012 r. błysnął »Widmami«, w tym roku wydał interesującą »Szczęśliwą ziemię«, powieść obyczajową z niewielką domieszką fantastyki. To rzecz o dojrzewaniu i bilansach dzisiejszych trzydziestopięciolatków. Urodzeni pod koniec lat 70. pytają, co poszło nie tak” – pisze Nowacki o nominowanej powieści. Orbitowski kojarzony jest przede wszystkim z powieściami grozy i fantastyką. Jednak w „Szczęśliwej ziemi” najciekawsza jest sfera realistyczna, czyli historia piątki przyjaciół z miasteczka Rykusmyku. Rozjeżdżają się, by po latach powrócić w rodzinne strony, przegrani, ze złamanymi życiorysami. Orbitowski jest świetny w opisywaniu miast i miasteczek pełnych beznadziei i stagnacji. Czy to Kraków, nieokreślone Rykusmyku czy Warszawa. Dobrze mu wychodzą też portrety miast-zombi lub miast-widm – takich jak w poprzedniej powieści „Widma”. Z powieści na powieść wątków fantastycznych jest jednak coraz mniej, i to wielu krytyków cieszy. Orbitowski ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Napisał już 12 książek, m.in: „Tracę ciepło” (Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), „Święty Wrocław” (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), zbiór opowiadań „Nadchodzi”. Mieszka w Kopenhadze.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („News­week”), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta („Wprost”), Zofia Król („Dwutygodnik.com”), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Michał ­Nogaś (Polskie Radio, Trójka), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Robert Ostaszewski („Fa-art”, „Dekada Literacka”).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Justyna Bargielska, Beata Chomątowska, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Angelika Kuźniak, Marek Kochan, Marcin Kołodziejczyk, Katarzyna Maicher, Andrzej Muszyński, Filip Springer, Patrycja Pustkowiak, Xawery Stańczyk, Marta Syrwid, Maciej Wasilewski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcin Wroński.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Literatura; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Łukasz Orbitowski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną