Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jakub Żulczyk

Literatura. Nominowani: Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk Jakub Żulczyk Leszek Zych / Polityka
Potrafi uwieść czytelnika pełną mroku, zmroku i ohydy opowieścią o odpychającej, szatańskiej twarzy stolicy...
materiały prasowe

Pisarz, rocznik 1983 r. Zdaniem nominującego go do Paszportu Michała Nogasia jest z książki na książkę lepszy. „Potrafi uwieść czytelnika pełną mroku, zmroku i ohydy opowieścią o odpychającej, szatańskiej twarzy stolicy. Byłby z tego znakomity film”. Żulczyk sam jest autorem scenariuszy, pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża powieścią młodzieżowo-romantyczną „Zrób mi jakąś krzywdę”. Ma na swoim koncie powieść o młodzieży „Radio Armageddon” (Lampa i Iskra Boża, 2008 r.) i powieść grozy „Instytut” (Znak, 2010 r.), dwie części fantastyczno-przygodowego cyklu dla młodzieży o Tytusie Grójeckim „Zmorojewo” i „Świątynia” (Nasza Księgarnia, 2011 r.) oraz książkę dla dzieci „Zdarzenie nad strumykiem” (ukazała się w serii „Małego Klubu Bunkra Sztuki”, wydawanej przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie). Był stypendystą programu Willa Decjusza i został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.

„Ślepnąc od świateł” (Świat Książki), najnowsza powieść, za którą otrzymał nominację do Paszportu, jest najdojrzalsza i bardzo precyzyjnie skonstruowana. Łączy elementy powieści sensacyjnej z portretem Warszawy, czyli miasta potwora, oglądanego oczami dilera kokainy. To miasto wymaga życia na wysokich obrotach, nieustannej kreatywności i pracy po 24 godziny na dobę. To wszystko jest możliwe tylko dzięki kokainie. Biorą ją wszyscy, od polityków po znudzone panie domu. To też powieść o złu i o złudzeniach, że wchodząc do bagna, można pozostać sobą. „Współczesna Warszawa u Żulczyka jest jak Los Angeles lat 50. sportretowane przez Jamesa Ellroya: przykryta wieczną nocą, ogarnięta gorączką złota, pulsująca od zbrodni i pożądania, podkręcona i odurzona kokainą – pisze Piotr Kofta. – Historia dilera, który żyje iluzją, że uda mu się przejść przez to piekło suchą nogą, to, jak dla mnie, powieść sezonu”.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („Newsweek”), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta („Wprost”), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Michał Nogaś (Polskie Radio Trójka), dr hab. Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Katarzyna Nowak (Polskie Radio Dwójka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Beata Chomątowska, Joanna Dziwak, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Mateusz Janiszewski, Iza Klementowska, Maciej Miłkowski, Łukasz Orbitowski, Pablopavo, Radek Rak, Mariusz Sieniewicz, Krzysztof Siwczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Szymon Żuchowski.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakub Żulczyk"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną