Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Kuba Ziołek

Muzyka popularna 2013. Nominowany Kuba Ziołek

Kuba Ziołek Kuba Ziołek Leszek Zych / Polityka
Gitarzysta, kompozytor, producent. Współtwórca licznych projektów, m.in. Starej Rzeki, z którą nagrał „Cień chmury nad ukrytym polem”, album świetnie przyjęty nie tylko w Polsce.

Przede wszystkim gitarzysta, ale także kompozytor, producent muzyki, a niekiedy multi­instrumentalista obsługujący samplery i syntezatory. Ma 28 lat, urodził się, mieszka i pracuje w Bydgoszczy. Udziela się w wielu projektach, takich m.in. jak Stara Rzeka, Alameda Trio, Hokei, T’ien Lai, Ed Wood, Innercity Ensemble, Kapital. W 2013 r. ukazały się albumy „Cień chmury nad ukrytym polem” Starej Rzeki oraz płyty „Późne królestwo” Almeda Trio i „Da’at” T’ien Lai. Najważniejszy dla samego artysty, ale chyba też dla całej polskiej (i nie tylko polskiej – płyta zebrała entuzjastyczne recenzje za granicą) muzycznej sceny alternatywnej, wydaje się ten pierwszy.

Stara Rzeka to niewielka wioska nad Wdą, gdzie trzy lata temu Ziołek wpadł na pomysł nowej płyty. W rozmowie z Łukaszem Komłą z maja tego roku mówi o tym tak: „Nagromadziły się lektury, przemyślenia, doświadczenia muzyczne i pozamuzyczne… w samej Starej Rzece nie wydarzyło się nic inspirującego. Nie jest to specjalnie »magiczne« miejsce. Mała wioska położona w dolinie, przez którą przepływa Wda”.

Sama płyta dostarcza mnóstwa wrażeń. Niekiedy przypomina stare, silnie transowe, niby-orientalne improwizacje Osjana, innym razem słychać w niej echa dawniejszej i całkiem współczesnej psychodelii, a Bartek Chaciński na swoim blogu doszukał się nawet inspiracji metalowych. Słuchacz łatwo wpada w nastrój medytacyjny, ale równie łatwo może z owego nastroju wypaść, zaniepokojony jakąś tajemnicą, której nie da się zgłębić. Komentowano ten album jako dzieło inspirowane słowiańskim mistycyzmem, przeto w jakiś sposób zbliżone do folku czy mrocznego neofolku, ale na płycie pojawiają się też fragmenty poezji Friedricha Hölderlina, której nie sposób pożenić ani ze słowiańszczyzną, ani z jakkolwiek rozumianym folkiem. Jak to ujął w uzasadnieniu nominacji Piotr Lewandowski, Ziołek „zaciera granice pomiędzy tym, co umysłowe a duchowe, prymitywne a wysublimowane”. Jarek Szubrycht postuluje z kolei: „Warto mu dać Paszport choćby po to, by dorobek tego brodatego wizjonera z Bydgoszczy wreszcie porządnie ­usystematyzować”.

***

Oni nominowali:

Max Cegielski (Radio Roxy, TVP Kultura), Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUp Music), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jarek Szubrycht (T-Mobile Music), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio, Trójka), Kuba Wojewódzki (TVN), Zbigniew Zegler (Polskie Radio, Jedynka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Biff, Blindead, Robert Brylewski, Karolina Cicha, Coldair, Domowe Melodie, Jamal, Kamp!, Wojciech Kucharczyk, Iza i Łukasz Lach (L. Stadt), Anita Lipnicka, Maciek Max Łubieński, Mikromusic, Power of the Horns, Raphael Rogiński, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Semantik Punk, UL/KR, Uniqplan.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Muzyka Popularna; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuba Ziołek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną