Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 71

Lato festiwalowe: co, gdzie, kiedy, na jakich warunkach

Z pewnej nienormalności przeszliśmy teraz do niepewnej normalności. Co nas czeka latem w kulturze? Opcja minimum czy maksimum? Pod sceną czy online?

Festiwali filmowych i muzycznych nie było poprzedniego lata prawie w ogóle. Te literackie odbywały się, choć nie bez problemów i w dużej części online lub hybrydowo. Hybrydowe wątki zresztą zostaną z nami na dłużej. Imprezy muzyczne będą sprzedawać dwa rodzaje biletów (w mniejszej puli dla niezaszczepionych i w większych dla publiczności po szczepieniach na covid-19). Wszędzie będą problemy z gwiazdami – najmniejsze na imprezach filmowych, gdzie program budowano od wielu miesięcy, większe na scenach, bo przybycie gości ze świata zależne jest od międzynarodowej logistyki i miejscowych przepisów.

Hitami będą więc występy jazzmanów (bracia Marsalisowie) i polskich artystów (Dawid Podsiadło, Brodka). Na imprezach filmowych doczekamy się retrospektyw Janusza Gajosa, Miloša Formana i Tony′ego Gatlifa oraz najnowsze tytuły z Berlina i Cannes. Na Roztoczu będzie się rozmawiać o przyszłości Europy, a na spotkaniu w Sopocie pojawi się Domenico Starnone. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jubileuszowa edycja tutejszego festiwalu z gwiazdą w postaci portugalskiego reżysera Tiago Rodriguesa, na Warszawie Singera – „Sanatorium pod Klepsydrą” z muzyką Johna Zorna. O tym, co, gdzie i kiedy – i jeszcze w jakich warunkach – rozmawiają Aneta Kyzioł, Justyna Sobolewska, Janusz Wróblewski i Bartek Chaciński.

Phil Hearing/UnsplashKino, widownia na podłodze

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama