Przekopując się latami przez ich archiwa, zauważyłem, że ukrywali raczej własne sukcesy i osiągnięcia. Dlaczego? Opowiada prof. Jacek Tebinka.
Najbardziej tajemnicza i niedoceniana organizacja ruchu oporu w Polsce czy grupa amatorów kierowana przez hochsztaplera? Kim byli Muszkieterowie.
Powołana 80 lat temu Armia Krajowa musiała mieć żołnierzy nowego typu. Szlag ich trafiał, kiedy zderzali się z wojskowymi o przedwojennej mentalności.
Jak doszło do tego, że w przeddzień zakończenia II wojny liderzy Polskiego Państwa Podziemnego dali się podejść Rosjanom? Mija 75. rocznica moskiewskiego procesu szesnastu.
Stanisław Likiernik, żołnierz Kedywu AK, i jego Warszawa – klisza podwójnie naświetlana.
Uczczone niedawno uchwałą Sejmu, przez aklamację, Narodowe Siły Zbrojne były organizacją skrajnie prawicową, która nie podporządkowała się Polskiemu Państwu Podziemnemu.
Oba zamachy Armia Krajowa zorganizowała w 1944 r., kiedy było już prawie pewne, że Hitler zostanie pokonany. 29 stycznia na generalnego gubernatora Hansa Franka, 1 lutego na szefa SS i policji w Warszawie, Franza Kutscherę.
Legendarna postać polskiej najnowszej historii prof. Władysław Bartoszewski opowiada w wywiadzie-rzece swoje bogate, gęste od dramatycznych wydarzeń życie. Wybraliśmy fragment dotyczący konspiracji i Armii Krajowej, mniej znanych jej odsłon: skrytobójczych mordów wynikających z politycznych i ideowych uwikłań.
O świcie, cztery dni przed opuszczeniem Kalisza, Niemcy rozstrzelali 56 osób. Zbrodni dokonali w lesie pod Skarszewem 19 stycznia 1945 r. Wśród zabitych byli żołnierze Armii Krajowej i Polacy pochodzenia niemieckiego współpracujący z AK.
Na jednej z list proskrypcyjnych Narodowych Sił Zbrojnych widnieje nazwisko Aleksandra Kamińskiego. Legendę podziemia akowskiego kontrwywiad NSZ oskarżał o komunistyczne przekonania i żydowskie pochodzenie.